دسته‌ها
اخبار

« مرگ بر آمریکا » 37 ساله شد ؛ گزارشی از 13 آبان تهران

فهرست محتوای این صفحه ⬇️ پنهان کردن
1. 37 سال پس از آنکه دانشجویان پیرو خط امام لانه جاسوسی امریکا در ایران را تسخیر و تعطیل کردند و به حضور رسمی 35 ساله این دولت در ایران خاتمه دادند، حالا دانشجویان و دانش‌آموزان با شعارهای خود نشان می‌دهند که همچنان راه بازگشت امریکا به ایران بسته است.
« مرگ بر آمریکا » 37 ساله شد
« مرگ بر آمریکا » 37 ساله شد

 

حضور پرشور اقشار مختلف مردم سراسر کشور در راهپیمایی 13 آبان

«مرگ بر امریکا» 37 ساله شد

37 سال پس از آنکه دانشجویان پیرو خط امام لانه جاسوسی امریکا در ایران را تسخیر و تعطیل کردند و به حضور رسمی 35 ساله این دولت در ایران خاتمه دادند، حالا دانشجویان و دانش‌آموزان با شعارهای خود نشان می‌دهند که همچنان راه بازگشت امریکا به ایران بسته است. 

 

شکل‌گیری روابط ایران با ایالات متحده به اواخر قرن 19 میلادی باز می‌گردد؛ جایی که در سال ۱۸۸۳ میلادی امریکا اقدام به تأسیس کنسولگری در ایران کرد و دیپلمات ارشدی به نام ساموئل گرین بنجامین را به تهران فرستاد. دولت وقت ایران هم نخست در سال ۱۸۵۶ میرزا ابوالحسن شیرازی و سپس در اکتبر ۱۸۸۸ میلادی حاج حسینقلی خان صدرالسلطنه، فرزند میرزا آقاخان نوری را به عنوان نماینده رسمی به امریکا فرستاد؛

 

روزهایی که آن را می‌توان سرآغاز پروژه استعمار ایران توسط ایالات متحده امریکا نام نهاد اما این پروژه استعماری پس از جنگ جهانی دوم و با قدرت گرفتن امریکا در جهان به خاطر پیروزی در این جنگ شکل تازه‌تری به خود گرفت؛ شکلی که سرانجامش منجر به گشایش سفارت امریکا در تهران شد؛ سفارتی که تا سال 1979 یعنی آبان ماه سال 1358 شمسی پابرجا بود و مسئولیت پیگیری منافع استعماری ایالات متحده را بر عهده داشت.

 

اما این سفارت پس از پیروزی انقلاب اسلامی به خاطر اقدامات خصمانه‌اش علیه کشورمان به ویژه در روزهایی که می‌کوشید نهال نوپای انقلاب اسلامی را سرنگون کند، مورد خشم دانشجویان پیرو خط امام قرار گرفت و توسط آنان تسخیر شد؛ حرکتی که باعث افشای اسناد مهمی در خصوص طرح و برنامه‌های امریکا پیرامون ایران شد.

 

از آن سال به بعد روز 13 آبان سالگرد تسخیر سفارت امریکا به عنوان روز مبارزه با استکبار جهانی نامیده می‌شود؛ روزی که دانشجویان و دانش‌آموزان همچون سلف‌های خود به مقابل سفارت سابق امریکا در تهران می‌روند و علیه سیاست‌های خصمانه این کشور شعار می‌دهند.

 

این برنامه امسال نیز با شکوه خاصی در تهران برگزار شد و دانشجویان و دانش‌آموزان سراسر تهران با در دست داشتن پلاکاردهای ضداستکباری «مرگ بر امریکا»، «مرگ بر اسرائیل»، «نه سازش، نه تسلیم، نبرد با امریکا»، «هیهات مناالذله» و «لبیک یا خامنه‌ای» انزجار خود را از اقدامات ضدایرانی ایالات متحده نشان دادند.

 

اما در مراسم امسال به واسطه کشمکش‌های مقامات کشورمان با دولت امریکا بر سر موضوع برجام، شعارهایی نیز در این باره توسط راهپیمایان سر داده شد؛ شعارهایی که در آن از مقامات کشورمان می‌خواستند «به امریکای شیاد اعتماد نکنند» و برجام را زمینه‌ای برای نفوذ این حکومت نکنند.

 

راهپیمایی تهران در حالی بود که در سراسر کشور نیز اقشار مختلف مردم به صورت همزمان به محکومیت اقدامات استعماری ایالات متحده پرداختند.

 

  به تعهداتشان عمل نکنند «برجام» را  به موزه می‌فرستیم

اما سخنران ویژه مراسم 13 آبان امسال، سردار حسین سلامی جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بود. وی در جمع راهپیمایان روز 13 آبان در تهران، گفت: تسخیر لانه جاسوسی فروپاشی و شکستن قدرت پوشالی یک ابرقدرت بی‌رقیب در تاریخ حیات بشری بود.

 

وی سپس با اشاره به اینکه ملت ایران 38 سال است که یک رویارویی بزرگ را با امریکا آغاز کرده، عنوان کرد: توطئه‌های امریکا در طول همه این سال‌ها علیه ملت ایران یک واقعیت تلخ از هویت متناقض جهان این کشور است. وی در همین ارتباط ادامه داد: امریکا دم از دموکراسی می‌زند، اما تولد سیاسی تمامی گروه‌های تکفیری در امریکاست. امریکا از همه دیکتاتورهای دنیا با وجود ادعای دموکراسی حمایت کرده است.

 

جانشین فرمانده کل سپاه در ادامه به موضوع نقض حقوق بشر در امریکا نیز اشاره کرد و گفت: امریکا دم از حقوق بشر و آزادی می‌زند، در حالی که تمام دستگاه‌های شکنجه‌ای که به همه نقاط عالم صادر شده توسط امریکا ساخته می‌شود.

 

وی در ادامه اظهار داشت: امریکا ادعای صلح دارد، اما از سال 1945 به بعد امریکا در 80 کشور دنیا یا کودتا به راه انداخته یا مداخله نظامی و جنگ کرده است. یک نمونه تاریخی آن در تاریخ ملت ایران، کودتای 28 مرداد 1332 است.

 

وی با تأکید بر اینکه زادگاه سیاسی همه تروریست‌های تکفیری امریکاست، بیان کرد: امریکا دم از صلح می‌زند، اما سیستم‌های سلاح این کشور توسط ارتش عربستان سعودی، یک ملت به‌نام یمن را شبانه زیر آوارها دفن می‌کند. اینها بخشی از تصاویری است که از امریکا به جهان مخابره می‌شود، اما انقلاب بزرگ ملت ایران به‌رهبری امام(ره) به‌عنوان یک حادثه تاریخی در انتهای قرن بیستم، توانست بزرگ‌ترین شکست سیاسی و راهبردی را به بزرگ‌ترین قدرت نظم اقتصادی جهان تحمیل کند.

 

سردار سلامی سپس به سنگ‌اندازی در مسیر انقلاب اسلامی توسط امریکایی‌ها نیز اشاره کرد و گفت: آنها به فتنه داخلی روی آوردند و می‌خواستند با فتنه 88 عزت و کرامت و دستاوردهای به دست آمده انقلاب بزرگ با یک فتنه داخلی تمام شود، اما حرکت معجزه‌آسا، عاشورایی، دل‌انگیز، تاریخ‌ساز، باشکوه و استثنایی ملت ایران در 9 دی‌ماه، تیر خلاصی بر قلب و ذهن دشمن بود.

 

اینجا هم دشمن با شکست، صحنه سیاسی داخلی ملت ایران را ترک کرد. این واقعیت ملت بزرگ ایران است. تاریخ شاهد درخشش‌های بی‌شمار دیگری است.

 

 

   تمام دشمنی‌های امریکا

وی به بخش دیگری از دشمنی‌های امریکا با کشورمان اشاره و عنوان کرد: دشمن علاقه داشت تمام قوای خود را بر ملت ایران متمرکز و کشورمان را از نظر اقتصادی فلج کند و اعتماد ملت ایران را به انقلاب و نظام از بین ببرد، اما امروز ملاحظه می‌کنید که به‌رغم ترور دانشمندان و محاصره‌های علمی دشمن، فرزندان این ملت توانستند ایران را آسمانی کنند، ماهواره‌ها به فضا رفتند و موشک‌ها قلب فضا را شکافتند، دشمن دچار رعب و وحشت شد و فرزندان این ملت توانستند به درون دنیای اتم نفوذ کنند و ایران هسته‌ای و نیروگاه‌ها و پالایشگاه‌ها ساخته شد.

 

سردار سلامی با اشاره به شکست‌های اسرائیل در صحنه‌های نبرد با حزب‌الله لبنان، گفت: انقلاب امروز در یمن حضور الهام‌بخش خود را به ملت یمن و استقامت و مقاومت و ایستادگی در برابر رژیم سعودی که به‌نیابت از سیاست‌های منطقه‌ای امریکا عمل می‌کند، اثبات کرده و این یعنی جغرافیای انقلاب ما تا شمال آفریقا پیش رفته است.

 

   آماده دفع تجاوزات هستیم

جانشین فرمانده کل سپاه با اشاره به آمادگی نیروهای مسلح در برابر هرگونه تجاوز احتمالی به کشور تصریح کرد: ما امروز دارای یک سیستم دفاعی و بازدارنده بزرگ و همچنین یک رهبری بزرگ هستیم. قدرت نظامی‌مان را براساس جنگ طولانی با قدرت‌های همتزار امریکا شکل داده‌ایم و برای تعقیب آرمان‌های‌مان در جامعه اسلام و کشور ایران هیچ نقطه توقف و خط قرمزی را نمی‌شناسیم.

 

سردار سلامی سپس به موضوع جنگ سوریه، عراق و یمن اشاره و عنوان کرد: امروز امنیت ایران و کشورهای اسلامی به هم گره خورده است. ما سرنشینان یک کشتی هستیم. امروز اگر در سوریه، لبنان و عراق و یمن برای پیروزی مسلمانان کمک نکنیم دشمنان، مسلمانان را از یکدیگر مجزا می‌کنند و یک فاجعه می‌آفرینند. ما باید از آوارگی مسلمانان جلوگیری کنیم و این به‌معنای دور کردن تهدید از ایران و از سرزمین‌های اسلامی است.

 

 

   صبر ملت ایران بی‌انتها نیست

جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران در خصوص موضوع برجام نیز اظهار کرد: برجام معیار و محکی برای نشان دادن شخصیت امریکا در معاهدات بین‌المللی است و به امریکایی‌ها تأکید می‌کنیم که تعهدات خود را بی‌کم و کاست اجرا کنید.

 

سردار سلامی بر همین اساس خاطرنشان کرد: این تعهدات یک‌سویه نیست، صبر ملت ایران هم بی‌انتها نیست. ما انتظار داریم مقامات امریکایی لنز و عینک دوران جنگ سرد را کنار بگذارند و با عینکی جدید واقعیت‌های امروز ایران و جهان را ببینند.

 

سردار سلامی اضافه کرد: امریکایی‌ها باید بدانند اگر به تعهدات خود در برجام عمل نکنند ما برجام را به موزه خواهیم فرستاد. این نکته را بدانند اگر به تعهدات‌شان کامل عمل نکنند به نقطه اول باز خواهیم گشت و سانتریفیوژهای غیرفعال مجدداً فعال خواهند شد، بدانند تنها در آن نقطه اول توقف در موضوع فعالیت هسته‌ای نخواهیم بود و ما پیش خواهیم رفت.

 

جانشین فرمانده کل سپاه با بیان اینکه دولت جمهوری اسلامی ایران فقط در مقابل امریکا متعهد نیست، اظهار داشت: من به مقامات امریکایی به‌عنوان خادم کوچکی از ملت بزرگ ایران اعلام می‌کنم که دولت ایران فقط در برابر 5+1 در برجام متعهد نیست، او در برابر ملت ایران هم متعهد است.

تعهد او به ملت ایران یک تعهد ذاتی و ماندگار، عمیق و مستحکم و ریشه‌دار است. او به ملت ایران تعهد داده که اگر شما (امریکایی‌ها) به تعهدات عمل نکنید برجام را از اعتبار ساقط خواهد کرد و دوباره چرخه جریان هسته‌ای به‌طور کامل در کشور فعال خواهد شد.

 

سردار سلامی در بخش پایانی سخنانش به موضوع توان موشکی ایران نیز اشاره و خاطرنشان کرد: به امریکایی‌ها سفارش می‌کنم از موشک و مهار قدرت بازدارنده ایران سخنی نگویند. اراده ملت ایران به‌گونه‌ای است که دشمنان وقتی بر نقطه‌ای متمرکز می‌شوند، می‌فهمیم که آن نقطه، نقطه واقعی و حقیقی ماست و آن را باید تقویت کرد.

 

   اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی وظیفه مسلم مسئولان اجرایی است

در پایان این مراسم همچون سنوات گذشته، قطعنامه‌ای توسط مجریان برنامه قرائت شد که با ندای الله‌اکبر حضار مورد تأیید قرار گرفت.

 

بخشی از این بیانیه، ضمن تأکید بر ادامه ظلم‌ستیزی و استکبارستیزی توسط مردم ایران، امریکا را همچنان دشمن شماره یک بشریت و مصداق اتم استکبار معرفی و عنوان می‌کند: با توجه به تأکید رهبر معظم انقلاب اسلامی مبنی بر اینکه کسی حق ندارد دست دوستی به سوی امریکا دراز کند، هرگونه اقدام خلاف را مردود دانسته و با بصیرت و چشمان باز تمامی زمینه‌های نفوذ شیطان را سدّ نموده و دشمنان را آرام نخواهیم گذاشت.

 

این بیانیه سپس به جنایات امریکا و حمایتش از دولت‌ها و گروه‌های تروریستی همچون اسرائیل غاصب، عربستان سعودی، داعش و النصره اشاره و تصریح می‌کند: هرگونه اقدامی که بیانگر کوتاه‌آمدن و دوست پنداشتن امریکا باشد را شدیداً محکوم کرده و آن را خیانت به اسلام، آرمان‌های اصیل انقلاب اسلامی، ملت، کشور و خون شهدا می‌دانیم.

 

در بیانیه پایانی راهپیمایی 13 آبان همچنین بر حمایت از ملل مظلوم و مسلمانان جهان به‌ویژه ملت مظلوم فلسطین، یمن، سوریه، عراق و بحرین تأکید شده و آن را وظیفه دینی و مصداق عملی استکبارستیزی دانسته است. علاوه بر این کمک به جبهه مقاومت و تقویت توان دفاعی اقدامی خردمندانه و وظیفه قانونی مسئولان کشور در راستای امنیت ملی و جهانی ارزیابی و هر اقدام و سخنی را که بر خلاف این سیاست و رویه الهی باشد به شدت محکوم شده است.

 

در این بیانیه به اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و توجه جدی به توانمندی‌های نخبگان و استفاده از تمام ظرفیت‌های کشور برای جلوگیری از انواع نفوذ سیاسی، امنیتی، فرهنگی و اقتصادی امریکا و استکبارگران تأکید شده است.

 

همچنین بیانیه پایانی راهپیمایی روز 13 آبان، مقابله با فساد و مفسدان اقتصادی و سیاسی داخلی را از مسئولان دولتی و قضایی مطالبه کرده است.

 

بخش پایانی این بیانیه نیز فراهم‌کردن امکان حضور فتنه‌گران و حامیان فتنه استکباری در جایگاه‌های مدیریتی و تصمیم‌سازی را خیانت به استقلال کشور و ملت دانسته است. 

 

 

با دکمه‌های زیر این صفحه را برای دیگران ارسال کنید
سارا دانشور

از سارا دانشور

سلام . سارا دانشور هستم . نویسنده و گردآورنده مطالب سایت بنیانا . . . | . . . چه تصویر قشنگی‌ست که در صحنه‌ی محشر ؛ما دور حسینیم و بهشت است که مات است . . .

رخداد از
guest

0 نظرات
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات