دسته‌ها
اخبار

رأی پرونده صرافی کریپتولند با بیش از ۵۱هزار شاکی خصوصی صادر شد

به گزارش بنیانا به نقل از خبرگزاری میزان، علی القاصی در نشست دیروز شورای عالی قوه قضائیه از صدور و ابلاغ رای پرونده صرافی کریپتولند با بیش از ۵۱هزار نفر شاکی خصوصی خبر داد و گفت: متهم ردیف اصلی پرونده که در سال ۱۳۹۲ شرکت «یکتا اکسیر سبز» را در حوزه گیاهان دارویی ثبت کرد، در سال ۱۳۹۷ اقدام به فعالیت غیرقانونی در حوزه‌های مربوط به رمزارز نمود که این موضوع تا شهریور سال ۹۹ ادامه داشت و در این تاریخ، وی مبادرت به تغییر اساسنامه برای پوشش فعالیت‌های رمزارزی کرد.

القاصی ادامه داد: متهم ردیف اصلی پرونده که مدیرعامل صرافی رمزارزی کریپتولند و مدیر و گرداننده برخی از کانال‌های تلگرامی و سایر بستر‌های حوزه فضای مجازی نیز بوده، با سوءاستفاده از شناخت محدود آحاد مردم از حوزه رمزارز‌ها در کشور و حتی سطحی بودن آشنایی برخی از نهاد‌های اجرائی با این موضوع و جذابیت آن برای انجام معاملات غیرقانونی، مبادرت به ایجاد توکن BRG نمود در حالی ‌که این توکن بدون پشتوانه بوده و هیچ‌گونه مجوزی از بانک مرکزی دریافت نشده بود.

پس از مدتی حجم کثیری از توکن جعلی BRG توسط سرمایه‌گذاران خریداری شد و متهم نیز به واسطه این اقدامات، مبالغی هنگفت را از مردم به وسیله صرافی رمزارز و فروش توکن تحصیل کرد.

وی با بیان اینکه در جریان رسیدگی به این پرونده در دادسرا با ۲۴هزار و ۸۰۲ نفر از شاکیان «تسویه مطالبات» صورت گرفت، افزود: کیف پول الکترونیکی متهم اصلی پرونده صرافی کریپتولند، حَسب دستور قضائی شناسایی شد و اقدامات فنی لازم برای صیانت از اموال کاربران و مالباختگان به عمل آمد؛ همچنین مبلغ یک و نیم میلیون دلار پول برداشت‌شده از جانب یکی از متهمین که به خارج از کشور متواری شده بود، بازگردانده شده است.

رئیس کل دادگستری استان تهران گفت: در نتیجه رسیدگی‌های یکی از شعب دادگاه انقلاب ویژه رسیدگی به جرایم اقتصادی، دو متهم اصلی پرونده مذکور به ۱۵ و ۸ سال حبس و همچنین پرداخت ردمال و جزای نقدی در حق ۵۱ هزار شاکی خصوصی به شکل‌های ارزی و ریالی محکوم شدند، پنج متهم دیگر نیز مجازات‌های حبس از یک تا پنج سال را دریافت کردند؛

ضمن آنکه در جریان رسیدگی به این پرونده، حکم انحلال شرکت غیرقانونی «یکتا اکسیر سبز» نیز صادر گردید. همچنین اقدامات مقتضی برای تسویه مطالبات با مابقی طلبکاران، در حال انجام است.

کلاهبرداری یک میلیون دلاری از طریق آگهی در رادیو و تلویزیون

در این نشست همچنین، صالحی دادستان عمومی و انقلاب تهران از دستگیری اعضای یک شبکه کلاهبرداری در حوزه ارز‌های دیجیتال خبر داد و گفت: اعضای این شبکه از ۱۷۹ نفر کلاهبرداری کرده بودند. این شبکه با تبلیغات گسترده در فضای مجازی و برنامه‌های رادیو و تلویزیون، موفق به جلب اعتماد مردم و جذب سرمایه‌های آن‌ها شده بود. این پرونده با صدور قرار جلب به دادرسی و کیفرخواست، به دادگاه ارسال شد.


با دکمه‌های زیر این صفحه را برای دیگران ارسال کنید
بنیانا

از بنیانا

سایت بنیانا محل نشر مقاله و خبر درباره دین اسلام است. در بنیانا درباره رویدادهای مهم پیرامون فرهنگ اسلامی و سبک زندگی در انقلاب اسلامی ایران می‌خوانیم... کلمه بُنیانا در اینجا به معنای پایه، اساس و بنیاد است.

رخداد از
guest

0 نظرات
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات