دسته‌ها
اخبار

دکتر امیرعبداللهیان: اگر جنگ گسترش یابد آمریکا نیز متحمل خسارات سنگینی خواهد شد

حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران بعد از ظهر یکشنبه 23 مهر ماه تأکید کرد که اگر جنگ علیه غزه متوقف نشود، گسترش جبهه‌های جنگ هم بعید نیست.

امیرعبداللهیان به شبکه خبری الجزیره گفت: به رژیم صهیونیستی از طریق حامیانش اعلام کردیم که اگر از جنایات خود در غزه دست برندارد، دیگر فردا دیر خواهد بود. ایران نمی‌تواند صرفا نظاره‌گر این وضعیت باشد. اگر دامنه جنگ گسترش پیدا کند، خسارات سنگینی به آمریکا نیز وارد خواهد شد.{در ادامه مطلب همراه بنیانا باشید}

وزیر امور خارجه ایران ابراز امیدواری کرد که تلاشهای سیاسی مانع از گسترش جنگ شود؛ زیرا هیچ کس نمی‌داند که بعدا چه اتفاقی رخ نخواهد داد.
امیرعبداللهیان با بیان اینکه ادامه حملات صهیونیستها و فقدان راهکار سیاسی باعث شعله‌ور شدن وضعیت خواهد شد، خاطر نشان کرد: احتمال دارد وضعیت از کنترل خارج شود. منطقه و کنشگران حاضر در آن، نظاره‌گر نخواهند ماند.

وی با‌اشاره به اینکه موضوع اسرا برای مقاومت فلسطین یک خط قرمز است، تصریح کرد: حزب‌الله نیز خطوط قرمز را تعیین کرده و در هر مرحله‌ای، اقدامات مناسب را انجام خواهد داد. به صهیونیستها هم می‌گویم که اگر خواستار جنگ هستید، با نظامیان بجنگید، نه زنان و کودکان.

امیرعبداللهیان افزود: در صورت ادامه حملات رژیم صهیونیستی علیه شهروندان و مردم بی‌دفاع غزه، هیچ‌کس نمی‌تواند کنترل اوضاع و عدم گسترش دامنه درگیری‌ها را تضمین کند. وی در این زمینه افزود: آمریکا که دیگران را به خویشتنداری توصیه می‌کند، خود به چنین توصیه‌ای ملتزم نیست و حمایت‌های همه‌جانبه خود را از رژیم صهیونیستی تقویت کرده است.

رئیس‌ دستگاه دیپلماسی گفت: آنهایی که علاقه‌مند هستند که دامنه جنگ و بحران توسعه نیابد، ضرورت دارد مانع حملات وحشیانه جاری رژیم صهیونیستی علیه شهروندان و غیرنظامیان در غزه شوند.

امیرعبداللهیان با ‌اشاره به گفت‌وگوهای خود با مسئولان عالی‌رتبه جنبش حماس در بیروت و دوحه گفت: مسئولان این جنبش تاکید کردند که با نگاه اسلامی و انسانی، رسیدگی به موضوع اسرای غیرنظامی را با اولویت در برنامه خود دارند و اگر شرایط میدانی فراهم شود، در این زمینه اقدام لازم را انجام خواهند داد.

وانگ یی در گفت‌وگو با امیرعبداللهیان: از هماهنگی کشورهای اسلامی درموضوع فلسطین حمایت می‌کنیم

روزنامه «گلوبال تایمز» چین از تماس تلفنی روز یک شنبه 23 مهر وزرای خارجه جمهوری اسلامی ایران و چین درباره تحولات در منطقه غرب آسیا خبر داد.

طبق این گزارش، «وانگ یی» دیپلمات ارشد چین در تماس یکشنبه به همتای ایرانی خود گفت: طرف چینی از کشورهای اسلامی برای تقویت وحدت و هماهنگی در موضوع فلسطین و یکصدایی حمایت می‌کند و جامعه بین‌المللی باید برای مقابله با اقدامات هر طرفی که به غیرنظامیان آسیب می‌رساند، اقدام کند.

طبق این گزارش، امیرعبداللهیان هم در این تماس گفت از آنجا که وضعیت کنونی در خاورمیانه با تشدید مداوم جنگ خطرناک است، باید اقدامات فوری برای جلوگیری از حملات به غیرنظامیان در غزه انجام شود.

وی افزود طرف ایرانی امیدوار است موضوع از طرق سیاسی حل شود و مایل است در این خصوص تماس و ارتباط را با طرف چینی افزایش دهد.

امیر قطر شرایط انسانی غزه را نگران‌کننده خواند

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در ادامه رایزنی‌هایش در قطر با شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر دیدار و گفت‌وگو کرد.

وزیر امور خارجه در این دیدار، سلام آیت‌الله رئیسی رئیس‌جمهور کشورمان به امیر قطر را ابلاغ کرد. همچنین بار دیگر از نقش‌آفرینی سازنده قطر در موضوع تبادل زندانیان و انتقال دارایی‌های ایران تشکر کرد.

وزیر امور خارجه با‌ اشاره به گفت‌وگوهای تلفنی رئیس‌جمهور با امیر قطر و نیز تشریح نتیجه مشورت‌های منطقه‌ای خود با مقامات کشورهای منطقه در چارچوب سفرش به عراق، لبنان و سوریه و همچنین گفت‌وگوهای تلفنی با مقامات کشورهای مختلف در روزهای اخیر، بر ضرورت تحرک جمعی کشورهای اسلامی برای پایان بخشیدن به جنایات جنگی رژیم آپارتاید صهیونیستی علیه شهروندان غزه تاکید کرد.

وی همچنین بر اهمیت برگزاری نشست فوق‌العاده سازمان همکاری اسلامی در سطح وزرای امور خارجه و نیز رؤسای این کشورها تأکید کرد.

شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر نیز در این دیدار شرایط انسانی غزه را نگران‌کننده خواند و گفت: اولویت ما توقف جنایات در غزه است و موضع ما درخصوص فلسطین تغییری نمی‌کند.

وی افزود: نیروهای‌اشغالگر مسئول جنایاتی هستند که مرتکب می‌شوند.

رایزنی امیرعبداللهیان و همتای قطری در دوحه درباره وضعیت فلسطین

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در ادامه رایزنی‌هایش با مقامات منطقه درباره اوضاع جاری در فلسطین و جنایات رژیم صهیونیستی در غزه در چهارمین مقصد سفرش به منطقه و بلافاصله پس از ورود به دوحه با محمد بن عبدالرحمن آل ثانی نخست‌وزیر و وزیر خارجه قطر در دوحه دیدار و گفت‌وگو کرد.

مهدی شوشتری دستیار وزیر و مدیرکل غرب آسیا و شمال آفریقا، علی اصغر خاجی مشاور ارشد وزیر امور خارجه در امور ویژه سیاسی، محمد علی بک مدیرکل خلیج‌فارس و ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه امیرعبداللهیان را در این سفر همراهی می‌کنند.

امیرعبداللهیان: در صورت ادامه جنایات رژیم صهیونیستی، هیچ کس نمی‌تواند تضمین کند که شرایط در منطقه به‌ همین شکل باقی بماند

وزیر امور خارجه ایران در دیدار با وزیر خارجه قطر با‌اشاره به اهمیت و حساسیت تحولات جاری در فلسطین و جنایات جنگی رژیم صهیونیستی علیه شهروندان فلسطینی در غزه، از حمایت قوی قطر از فلسطین در تحولات جاری تشکر کرد.

وی افزود موضوع پیش روی ما موضوع، کشتار روزمره شهروندان فلسطینی در غزه است. اینکه رژیم صهیونیستی روزانه چند صد فلسطینی را به شهادت برساند، قابل تحمل نیست و این جنایت جنگی و همچنین محاصره انسانی غزه و قطع آب و غذا و دارو باید پایان داده شود.

وزیر امور خارجه ایران خاطرنشان کرد: در صورت ادامه جنایات رژیم صهیونیستی علیه مردم و شهروندان فلسطین، هیچ کس نمی‌تواند تضمین کند که شرایط در منطقه به‌ همین شکل باقی بماند.

شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی نخست‌وزیر و وزیر خارجه قطر نیز با‌اشاره به اتفاقات جاری فلسطین، مشورت‌های بین دو کشور را حائز اهمیت خواند و گفت: ادامه این وضعیت و حملات اسرائیل علیه غزه و مردم فلسطین نگران‌کننده است. وی موضوع فلسطین را موضوع همه جهان اسلام توصیف کرد و موضع کشورهای منطقه در قبال حمایت از ملت فلسطین را متحد و منسجم خواند.

دیدار امیرعبداللهیان با اسماعیل هنیه در دوحه

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که در چهارمین مقصد سفرش به منطقه در دوحه حضور دارد با اسماعیل هنیه رئیس‌دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی (حماس) دیدار و گفت‌وگو کرد.
این دیدار بعد از تحولات اخیر در فلسطین و عملیات طوفان الاقصی و حمله رژیم صهیونیستی به نوار غزه صورت می‌گیرد.

امیرعبداللهیان پیش از این هم با شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی نخست‌وزیر و وزیر خارجه قطر دیدار و گفت‌وگو کرده بود.

منبع گزارش : روزنامه کیهان 24 مهر 1402

با دکمه‌های زیر این صفحه را برای دیگران ارسال کنید
بنیانا

از بنیانا

سایت بنیانا محل نشر مقاله و خبر درباره دین اسلام است. در بنیانا درباره رویدادهای مهم پیرامون فرهنگ اسلامی و سبک زندگی در انقلاب اسلامی ایران می‌خوانیم... کلمه بُنیانا در اینجا به معنای پایه، اساس و بنیاد است.

رخداد از
guest

0 نظرات
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات