پیاده روی اربعین در ایام کرونایی ؛ [چاره‌ی ما؛ چاووش کردن] [ 2 یادداشت از مدرسه وتر درباره زیارت امام حسین علیه السلام در ایام همه گیری کرونا] (+بروزرسانی شد)

متنی که در ادامه می خوانید به قلم حجت الاسلام محمد مهدی فاطمی صدر در کانال مدرسه وتر نوشته شده است. این یادداشت به بررسی روش برگزاری مراسم عزاداری و انجام پیاده روی اربعین در ایام کرونایی می پردازد. پیشنهاد می کنیم حتما این یادداشت را برای بچه هیئتی ها ارسال کنید.

هم چنین در ادامه مطلب متن ها و یادداشت های دیگری که در کانال مدرسه وتر درباره پیاده روی اربعین در ایام همه گیری کرونا نوشته شده است را میخوانیم. همراه بنیانا باشید.

در این یادداشت ها روش هایی برای برگزاری مراسم عزاداری امام حسین علیه السلام در ایام پیاده روی اربعین با رعایت موازین و شیوه نامه های (پروتکل ها) وزارت بهداشت معرفی شده است. هم چنین پیشنهاد می کنیم برای مطالعه متن های مدرسه وتر کانال آن را در پیام رسان بله با شناسه vvatr_ir یا در تلگرام با شناسه vvatr_ir یا در توییتر با شناسه vvatr_ir دنبال کنید.

چاره‌ی ما؛ چاووش کردن [ پیاده روی اربعین در ایام کرونایی ]

به صراحت بیان معصوم زیارت روی بردار خانه-عتبه اگر پیاده باشد، کامل‌ترین شکل خود را می‌یابد: من خرج من منزله یرید زیارة قبر الحسين إن كان ماشياً.

این یعنی با اراده‌ی پیاده رسیدن به مزار، پیاده‌روی کامل روی این بردار به حائر می‌رسد و پیاده‌روی قاصر جایی روی این بردار می‌ایستد و از دور زیارت می‌کند.

پیاده‌روی کامل اتفاقی رائج در عراق حتا در مسافت‌هایی دور است. این شاید به آن دلیل است که عراقی‌ها سنت زیارت را پیاده از خانه آموخته‌اند و در آشناترین مصداق آن اربعین، از مبدأ پیاده‌روی و موکب‌داری و شبکه‌سازی کرده‌اند.‌

پیاده‌روی قاصر اگر چه در عراق نیز معمول است اما هر چه از کانون عتبات به لبه‌های جهانی امت می‌رویم رائج‌تر می‌شود تا آن جا که در آن سوی آب‌ها در جایی چون قاره‌ی امریکا و استرالیا چاره‌یی جز پیاده‌روی قاصر در کار نیست.

با پذیرش پیاده‌روی قاصر در کنار پیاده‌روی کامل، بردار خانه-عتبه در عمق امت تا حائر مزار مبدل به یک نقطه‌چین خواهد بود و آن نقاط میانی مسیرهای خطی را نقطه‌ی چاووش می‌توان نامید.‌

نقطه‌ی چاووش یک آستانه در بردار پیاده‌ی خانه-عتبه است که در امر زیارت می‌توان به آن رسید و روی آن ایستاد و یا از آن رد شد. این یعنی چاووش کردن رسیدن و ایستادن روی یک نقطه‌ی چاووش با اراده‌ی رفتن به زیارت مزار است.

آخرین نقطه‌ی چاووش عتبه‌ی حسینی را حرم حضرت عباس می‌توان دانست؛ آخرین نقطه‌یی که در پیاده‌روی به آن باید برسیم و در آن بایستیم و چاووش بخوانیم و آخرین بازه را در بین‌الحرمین تا حائر حسینی طی کنیم.

آستانه‌ی خانه‌ی هر کدام از مؤمنین به صراحت بیان معصوم نخستین نقطه‌ی چاووش است؛ نخستین آستانه‌یی که باید به آن رسید و روی آن رسید و پیاده‌روی روی بردار خانه-عتبه و قدم‌شمار آن بیان از آن شروع می‌شود.

در فاصله‌ی نخستین نقطه‌ی چاووش و آخرین نقطه‌ی چاووش عتبه‌ی حسینی فراوانی نقطه‌ی چاووش وجود دارد که شاخص‌ترین آن‌ها شاید هم‌این‌ها باشد: نقطه‌ی چاووش محله، نقطه‌ی چاووش روستا، نقطه‌ی چاووش شهر، نقطه‌ی چاووش استان، نقطه‌ی چاووش کشور.

نخستین چاووش کردن و حتا چاووش خواندن ما هم‌این رسیدن به آستانه‌ی در خانه با نیت زیارت عتبه است و پس از آن به چاووش کردن در محله و شهر و کشور می‌رسیم.

در این اسلوب کسانی دیگر هم هستند که تا آستانه‌ی خانه یا محله یا شهر با ما به طرف عتبه هم‌گام می‌شوند و در آن جا چاووش می‌خوانند و ما به طرف عتبه رد می‌شویم و آن‌ها قصر می‌کنند و به خانه بر می‌گردند.

این هم‌آن سنت تاریخی چاووش‌خوانی‌ در پیشینه‌ی ما بوده است: رفتن توده‌های مؤمنین تا نقطه‌های چاووش و زیارت قاصر و بدرقه و رها شدن نخبه‌هایی به قصد زیارت کامل.

و چاره‌ی ما در دوره‌ی همه‌گیری [کرونا] چیزی بیش از امتداد هم‌این سنت نیست: چاووش کردن تا آن نقطه‌یی که می‌شود؛ مرز عراق اگر بسته ماند تا نقطه‌های چاووش ملی روی صفر مرز می‌توان رفت و برگشت و مرزهای شهر و روستا اگر بسته شد تا حد ترخص آن‌ها می‌توان چاووش کرد.

حتا با قرنطینه‌ی درون شهر باز تا نقطه‌‌های چاووش محله‌ها می‌توان رفت و اگر قرنطینه از در خانه بود کار ما چاووش کردن تا آستانه‌ی در خانه‌مان به طرف کربلاء خواهد بود.‌

با این اسلوب نه پیاده‌روی اربعین و نه زیارت غدیر و عرفه و نه حتا دسته‌ی عاشورا و هیأت شب‌های محرم تعطیل نمی‌شود. تنها تفاوت این الگوی تعظیم شعائر آن است که نه پی تجمع که پی تقرب هستیم.

چاووش کردن تبدیل شعائر زیارت از تجمع عریض به تقرب عمیق است. یعنی شریان‌های پراکنده‌ی بردار خانه-عتبه بی آن که پی ازدحام با هم باشند در شب‌های محرم یا روز غدیر و اربعین تا هر جا که بتوانند چاووش می‌کنند و چاووش می‌خوانند و بر می‌گردند؛ تا آستانه‌ی خانه، یا آستانه‌ی محله، یا آستانه‌ی شهر.

اسلوب چاووش از طرفی امکان پیاده‌روی واقعی و نه نمادین را برای تمام مؤمنین در تمام عالم میسر می‌کند و در هر کشور و قاره‌یی شریان‌های پیاده‌روی اربعین را ترسیم می‌کند و از طرف دیگر مسأله‌ی جامانده‌های اربعین در شهرهای ما را با آوردن پیاده‌روی و موکب‌داری و شبکه‌سازی آن‌ها روی بردار خانه-عتبه حل می‌کند.

چاووش کردن نه تنها انحصار تصمیم و تعطیل در باره‌ی مناسک اربعین را از دولت عراق یا حتا دولت ایران می‌گیرد بل که امکان پیاده‌روی در تمام شب‌ها و روزهای زیارتی حضرت سیدالشهداء را به تمام مؤمنین در تمام زمان‌ها و مکان‌ها می‌دهد.

چاره‌ی ما در امر زیارت روی محور خانه-عتبه برای ام‌سال و هر سال روشن است: چاووش کردن…


پیاده روی اربعین در ایام کرونایی با رعایت موازین بهداشتی
پیاده روی اربعین در ایام کرونایی با رعایت موازین بهداشتی

واژه ها

در متن ها و یادداشت های کانال مدرسه وتر کلمات و واژه‌هایی هست که ممکن است به سبب مطالعه کم، معانی آن‌ها را ندانیم. معنی برخی از این واژه ها در کانال مدرسه وتر نوشته شده است که در ادامه میخوانیم :

نقطه‌ی چاووش

خروجی روستا، شهر، استان، کشور به سمت عتبات عراق را پایانه یا نقطه‌ی چاووش می‌توان خواند. این نقطه‌ی بدرقه‌ی زائران پیاده و سواره‌ی عتبات و نقطه‌ی نهایت پیاده‌روی گسسته یا قاصر به طرف عتبه‌ی حسینی کربلاء است…

بیاده

بیاده معرب پیاده است و عرب‌های نجف و کربلاء گاه برای اشاره به پیاده‌روی زیارت عتبات از آن استفاده می‌کنند. این یعنی پیاده بر معنای طریقی پیاده رفتن دلالت می‌کند و #بیاده بر پیاده‌روی‌یی که پیاده رفتن در آن موضوعیت دارد…

وارون‌درخت اربعین

تلقی عمومی ایرانی‌ها از مسیر پیاده‌روی عتبات یک تصور عریض خطی در جاده‌ی کویری میان حرم نجف تا حرم کربلاء است. واقعیت مسیرهای پیاده‌روی اربعین در عراق و بیرون از آن اما شریان‌های عمیق وارون‌درختی است که از در خانه‌ی زائران شروع می‌شود…


متنی که در ادامه می خوانید به قلم حجت الاسلام محمد مهدی فاطمی صدر در کانال مدرسه وتر نوشته شده است. این یادداشت درباره برگزاری مراسم های مرتبط با روز بزرگ عید نیمه شعبان است و در آن اشاره هایی که برگزاری پیاده روی به سوی حرم امام معصوم در ایام شیوع کرونا شده است… که در ادامه می خوانیم :

نیمه‌ی شعبان در نقطه‌ی چاووش

از احادیثی که ناظر به زیارت پیاده‌ی حضرت سیدالشهداء به ما رسیده است این طور استشمام می‌شود که کامل‌ترین مسیر پیاده‌روی از در خانه زائرها است.

واژه‌ی منزل که در این روایت‌ها مکرر آمده است در کامل‌ترین مصداق هم‌آن خانه‌های ما است تا برسد به منازل موقتی که در مسیر زیارت در آن‌ها ساکن می‌شویم.

بازخوانی سنت پیاده‌روی در عراق هم نمایای هم‌این است که روی یک وارون‌درخت طولانی زائران از خانه‌ها شروع می‌کنند و در شهرها به هم می‌پی‌وندند و در شریان‌هایی عمیق به عتبه‌ی حسینی می‌رسند.

این وارون‌درخت زیارت ماهیتی است که چه در ایام اربعین و چه در روزها و شب‌های زیارتی دیگر کمابیش با آن مواجه هستیم که پررنگ‌ترین‌شان پس از اربعین در نیمه‌ی شعبان است.

یعنی در عراق جدای از اربعین و نیمه‌ی شعبان و عرفه حتا در شب‌های جمعه‌ی معمول نیز باز عده‌یی از زائران هستند که از شمال و جنوب و شرق خود را پیاده به شب زیارتی حضرت سیدالشهداء در کربلاء می‌رسانند.

با این همه، به خصوص در مسیرهای عمیق پیاده‌روی مانند بصره در جنوب و عماره در شرق و بعقوبه در شمال همه‌ی زائرها همه‌ی مسیر را پیاده طی نمی‌کنند و بناء به محدودیت ممکن است نصف ‌روز یا یک ساعت از خانه پیاده بروند و پس آن گاه سواره ادامه دهند و یا حتا به خانه برگردند.

این اسلوب گسسته و مختصر چاره‌ی هم‌آن جریانی است که در ایران جامانده‌ها خوانده می‌شوند. یعنی شروع پیاده‌روی از خانه و انجام زیارت در لبه‌ی بیرونی شهر رو به کربلاء و بازگشت به شهر و خانه.

در سنت تاریخی زیارت در ایران ما مواجه با نقاطی در خروجی شهر و روستا به طرف عتبات عراق بوده‌ییم که برای زائران پیاده و سواره چاووش می‌خوانده‌اند و بدرقه‌شان می‌کرده‌اند. نقطه‌ی چاووش هم‌آن جایی است که می‌تواند نهایت پیاده‌روی گسسته‌ی جامانده‌ها باشد.

زائران پیاده‌یی که پی‌وسته تا کربلاء می‌روند تنها در نقطه‌ی چاووش نفسی تازه می‌کنند و سپس به جاده‌ی کربلاء می‌زنند، زائران گسسته و جامانده اما از خانه تا نقطه‌ی چاووش پیاده می‌روند و از هم‌آن جا زیارت می‌کنند و باز می‌گردند.

نقطه‌ی چاووش آخرین نقطه‌ی شهر و روستا به طرف عتبات عراق است و طبیعی است که روی مسیر پیاده‌روی پی‌وسته به کربلاء قرار می‌گیرد. در پیاده‌روی پی‌وسته البته ممکن است ما تا حائر حسینی برسیم و یا ناگزیر باشیم در فاصله‌ی کوتاه یا بلند از آن زیارت کنیم و برگردیم.

واقعیت همه‌گیری ام‌سال کار را به این جا رسانده است که پای ما به پیاده‌روی نیمه‌ی شعبان در عراق نمی‌رسد و حتا ممکن است با ادامه‌ی هم‌این وضعیت از پیاده‌روی اربعین هم جا بمانیم. چاره، دست انداختن به پیاده‌روی گسسته تا نقطه‌ی چاووش است.‌

اسلوب کار هم‌این است که شب نیمه‌ی شعبان و پس از آن عصر شب‌های جمعه تا برسیم به اربعین، از خانه به نقطه‌ی چاووش شهر و روستا پیاده برویم و زیارت بخوانیم و بازگردیم.

هر چه بشود، پیاده‌روی در روزها و شب‌های زیارت حضرت حسین را نباید ترک کرد اگر چه به یک گام از در خانه…

پایان

منبع : کانال مدرسه وتر vvatr_ir


دانلود پی دی اف مجله حلقه وصل درباره بهترین راه حل برای احیای پیاده روی اربعین در روزهای کرونا (COVID-19)

حجم : 10 مگابایت | لینک دانلود | لینک گپ | لینک ایتا | لینک تلگرام

عنوان : حرکت پیاده‌ی الی‌بیت‌المقدس؛ به روایت محمد مهدی فاطمی صدر. نشریه‌ی تشکیلاتی حلقه‌ی وصل، شماره‌ی هشتادودوم، تیر ۱۳۹۹…

این فایل پی دی اف را حجت الاسلام فاطمی صدر در کانال مدرسه وتر منتشر کردند.

عناوین مطرح شده در فایل پی دی اف نشریه حلقه وصل »

1- بهترین راه حل برای احیای پیاده روی اربعین در روزهای کرونا
2- مروری بر حرکت پیاده الی بیت المقدس و استقرار نقطه چاووش
3- از عیسی آباد تا بیت المقدس
4- همراه با راهیان قدس از مسیرهای کربلا
5- نیمه روشن کرونا – گزارشی از حرکت الی بیت المقدس در شهرهای ترکیه
6-هرکه دارد سرِ همراهی سَر بسم الله | سروده چاووش علی محمد مودب برای حرکت پیاده روی الی بیت المقدس

هم چنین شما می توانید اخبار نشریه حلقه وصل را در سایت آن به آدرس hvasl.ir دنبال کنید یا این نشریه را بخرید یا مشترک شوید…

#پیشنهاد_ویژه


شروع پیاده روی اربعین امام حسین علیه السلام از جنوبی ترین نقطه کشور عراق
شروع پیاده روی اربعین امام حسین علیه السلام از جنوبی ترین نقطه کشور عراق

کوتاه نوشته هایی درباره پیاده روی اربعین و کرونا و ایران و عراق و رسانه ها…

در کانال مدرسه وتر کوتاه نوشته هایی در حد یکی دو پاراگراف درباره برگزاری مراسم پیاده روی اربعین منتشر شده است که در ادامه با هم میخوانیم. البته این کوتاه نوشته ها با خواندن دو یادداشت بلند ابتدای صفحه و در کنار بقیه مطالب بهتر فهم میشوند…


‏آخرین ‎#نقطه‌ی_چاووش در شریان‌های بیاده‌ی عتبات حرم حضرت عباس است؛ هم‌این است که آخرین کار در بنای نقطه‌های چاووش هر روستا و شهر بالا کشیدن پرچم سرخ آن حضرت است…
‎#شریان‌های_شیعی_اربعین ‎#پیاده_ازخانه


‏بیان معصوم مبدأ پیاده رفتن به حرم حضرت حسین را از در خانه‌های مؤمنین می‌داند. جریانی که به بهانه‌ی بسته بودن مرز عراق پی تعطیل کردن شعائر اربعین است هم‌آنی است که به خاطر نرسیدن به حائر حسینی از پیاده رفتن به آن پا می‌کشد…
‎#اربعین_از_مبدأ ‎#مشهورات_ریشوها ‎#بیاده


‌‎شریان‌های شیعی اربعین را اگر در تمام پهنای امت اسلام گسترده بدانیم، هم‌آن طور که مقصد در دل کربلاء و اندکی از تمام مسیر در جاده‌ی نجف تا کربلاء است، مقصد و اندکی از تمام مسیر اربعین در شهرها و جاده‌های عراق است و بسته به تدبیر و تمشیت دولت و ملت عراق… ‎
#اربعین_از_مبدأ ‎#بیاده


‏هن‌گامی که از هفت قدمی ضریح مطهر حضرت حسین می‌توان زیارت کرد و بازگشت، از هفتاد قدمی و هفت‌هزار قدمی و هفت‌سدهزار قدمی هم می‌شود. این یعنی ‎#پیادهازخانه باید به عتبه‌ی حسینی قدم‌شمار کرد، تا هر آن جا که شد…
‎#اربعین_از_مبدأ ‎#تعظیم_شعائر


‏بدیهی است مدیر پروازی که عراق برایش از فرودگاه بغ‌داد شروع می‌شود و اربعین از میدان ثورة‌العشرین، با بسته شدن مرزهای هوایی و زمینی عراق شعائر اربعین را تعطیل کند. برای کسی که ‎#پیاده_از_خانه به کربلاء می‌رود اما بسته شدن ورودی شهر یا روستا هم حتا سبب تعطیل پیاده‌روی اربعین نیست…

#اربعین_از_مبدأ #نقطه‌ی_چاووش


‏هر سال صبح اربعین ممکن است کسانی از رسیدن به حائر حسینی جا مانده باشند. ‎#پیادهازخانه اما تا دیوارهای شهر و ‎#نقطه‌ی_چاووش به طرف کربلاء اگر برویم هیچ کس از رسیدن به پیاده‌روی اربعین جا نمی‌ماند…


‏ایرانی‌هایی که اربعین را از مقصد آموخته‌اند طبیعی است که آن را اتفاقی به تمامی عراقی بدانند و برای تعظیم این شعائر الاهی معطل تدبیر مدیران دولت طاغوت بغ‌داد باشند…
‎#اربعین_از_مبدأ ‎#مشهورات_ریشوها ‎#بیاده


‏تعبیر ‎#جامانده‌های_اربعین محصول پادخوانی مناسک اربعین از مقصد است. با اردخواندن ‎#اربعین_از_مبدأ هیچ زائری از پیاده‌روی اربعین جا نمی‌ماند، اگر چه به هفت قدم یا هفت‌هزار قدم ‎#پیاده_از_خانه به ابتدای جاده‌ی کربلاء…


‏از بیان معصوم بر می‌آید که پیاده‌روی به عتبه‌ی حضرت حسین، در کامل‌ترین شکل خود، از خانه‌ی هر شخص شروع می‌شود؛ این یعنی هر شیعه یک بار در عمر هم که شده باید بکوشد که ‎#پیادهازخانه به کربلاء برود…‎#بیاده ‎#شریان‌های_شیعی_اربعین #اربعین_از_مبدأ


‏عراقی‌های پیاده‌روی اربعین و مسیر وارون‌درختی و مواکب آن را از مبدأ ساخته‌اند؛ از در خانه‌شان تا عتبه‌ی حسینی. ایرانی‌ها اما پیاده‌روی اربعین را از مقصد یافته‌‌اند؛ از نجف، اندکی مانده به کربلاء. اسلوب ‎#پیاده_از_خانه دعوت به پیاده‌روی از در خانه‌ها است…
‎#اربعین_از_مبدأ ‎#بیاده


‏حکمت احتمال بسته ماندن مرزهای زیارتی عراق تا موسم اربعین ام‌سال شاید این باشد که ما را وا می‌دارد که خلاف همه‌ی این سال‌ها پی احیای ‎#اربعین_از_مبدأ برویم؛ پیاده‌روی و موکب‌داری از در خانه‌ها، در وارون‌درخت شریان‌های بیاده‌ی اربعین،‌ از عمق ایران تا مرز عراق و تا عتبات کربلاء…
#پیاده_از_خانه #بیاده


‏پیش‌نیاز احیای ‎#اربعین_از_مبدأ آن است که باور کنیم پیاده‌روی اربعین یک اتفاق به تمامی عراقی نیست، و تنها مقصد آن در عراق است. این یعنی مبدأ ‎#شریان‌های_شیعی_اربعین در شرق و غرب عالم از در خانه‌ی هر زائر شروع می‌شود و این وارون‌درخت در پهنای عالم به کربلاء می‌رود…
‎#بیاده


دانلود پی دی اف پیاده روی اربعین تعطیل نیست

الگوی چاووش کردن به روایت محمد مهدی فاطمی صدر. نشریه‌ی تشکیلاتی #حلقه‌ی_وصل؛ شماره‌ی هشتادوچهارم، شهریور ۱۳۹۹…

حجم : 2 مگابایت | لینک دانلود | لینک گپ | لینک ایتا | لینک تلگرام

این فایل پی دی اف را حجت الاسلام فاطمی صدر در کانال مدرسه وتر منتشر کردند.

بخشی از سوالاتی که توسط خبرنگار مطرح شده است و حجت الاسلام فاطمی صدر به آن‌ها پاسخ داده است:
1 – حالا که رئیس جمهور و مقامات وزارت کشور سخن از لغو مراسم پیاده روی اربعین می‌زنند شما چگونه می‌خواهید نقش آفرینی کنید؟
2 – اربعین از مقصد را دقیق تر توضیح بدهید.
3- گام بعدی برای پیاده‌روی عمیق چیست؟
4 – یعنی امسال هم می توانیم پیاده روی اربعین داشته باشیم؟


با دکمه‌های زیر این صفحه را برای دیگران ارسال کنید
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات