دسته‌ها
فیلم

امام علی (ع) مولود كعبه و فضلیتی به درخشندگی خورشید


یكی از فضائل بسیار مهم و عجیب مولی الموحدین امیر المۆمنین علی علیه السلام كه از كنار آن به راحتی نمی‌توان گذشت، ولادت آن حضرت در كعبه شریف است آن هم به آن نحو معروف كه همه می دانیم. اما آنچه در این نوشتار به دنبال آن هستیم این است كه سری به منابع اهل تسنن بزنیم تا ببینیم آنها نیز آیا به این واقعه عظیم اعترافی نموده اند یا نه؟!

حاكم در مستدرك ج3 ص438 می گوید:

« اخبار به حد تواتر رسیده است كه فاطمه بنت اسد، امیر المومنین علی بن ابی طالب ( كرّم الله وجهه ) را در دل كعبه به دنیا آورد ».

و همچنین حافظ گنجی كه شافعی مسلك بوده است در كتاب كفایه خود از طریق ابن نجار از حاكم نیشابوری نقل می نماید كه وی گفته است:

« امیر المومنین علی بن ابی طالب در مكه در درون بیت‌الله الحرام به دنیا آمد در شب جمعه سیزده رجب سال سی ام از عام الفیل و قبل از علی و نه بعد از او هیچ كس در بیت‌الله الحرام به دنیا نیامد و در واقع خداوند با این كار او را اكرام ویژه نمود و او را اجلال نمود به دلیل عظمتی كه داشت ! ».

به دنبال این دو نفر احمد بن عبد الرحیم دهلوی معروف به “شاه ولی الله” پدر عبد العزیز دهلوی صاحب كتاب « تحفه های دوازده گانه در ردّ تشیع » در كتاب دیگر خود به اسم « إزالة الخفاء » می گوید:

« به تواتر ثابت شده است كه فاطمه بنت اسد امیر المومنین علی را در دل كعبه بدنیا آورد و همانا او در روز جمعه سیزده رجب سال سی بعد از عام الفیل در كعبه به دنیا آمد و قبل و بعد از او هیچ كس در درون كعبه به دنیا نیامد »

ناگفته نماند كه این دو نقل با یكدیگر تعارضی ندارند اگر چه در یكی آمده كه آن حضرت در روز جمعه به دنیا آمد و در دیگری شب جمعه به دنیا آمد، چرا كه چرا كه سحر جمعه كه بخشی از شب جمعه است بامداد روز جمعه محسوب می شود و ائمه علیهم السلام نوعا در هنگام سحر به دنیا می آمده اند!

و همچنین آلوسی متعصب و معروف كه اسمش سید محمود است و صاحب تفسیر نیز هست در كتاب شرح قصیده عینیه در شرح این بیت عربی:

                          أنت العلی فوق العلی رفعا                           ببطن مكة عند البیت إذ وضعا

(تو علی هستی در حالی كه بر بالای علو و بلندی رفعت شأن داده شدی ؛ در آن هنگام كه در مكه در درون خانه كعبه به دنیا آمدی )

می گوید:

« ولادت امیر ( كرّم الله وجهه ) امری است مشهور در دنیا و در كتب شیعه و سنی ذكر شده است … »

تا اینكه می گوید:

« و در مورد شخص دیگری چنین قضیه ای شهرت ندارد و اگر هم در مورد كس دیگری گفته شده باشد اختلافی خواهد بود » .

ذیل كلام این شخص اشاره به دروغی است كه طائفه زبیریه از روی بغضی كه به امیر المومنین علیه السلام داشته‌اند این قضیه را برای حكیم بن حزام جعل نموده اند و گفته اند كه غیر از او كس دیگری در كعبه به دنیا نیامده است !!!

باز همین شخص در صفحه 75 از این كتاب در ذیل این شعر:

                           و أنت أنت الذی حطت له قدم                       فی موضع یده الرحمن قد وضعا

و تو همان كسی هستی كه پای خود را در جایی نهادی كه دست خداوند رحمن در آن جا قرار گرفته بود ( یعنی شانه مبارك پیامبر اسلام صلی‌الله علیه و آله هنگامی كه امیر المومنین علیه السلام پا بر آن نهاد و بر بالای بام مكه رفت تا این كه بتها را بشكند )

می گوید:

« برخی می گویند او علیه الصلاة و السلام دوست داشته است كه با كعبه هم آوردی كند كه در درون آن به دنیا آمده » .

مرحوم علامه بزرگوار امینی در كتاب الغدیر جلد 6 صفحه 23 بعد از نقل مطالب فوق، 16 كتاب از اهل تسنن را آدرس می دهند كه همگی به این واقعیت و فضیلت اعتراف نموده اند كه ما برخی از آن را ذكر می نماییم :

مروج الذهب جلد 2 صفحه 2 تألیف مسعودی ، تذكرة الخواص صفحه 7 تألیف سبط بن الجوزی ، الفصول المهمة صفحه 14 تألیف ابن صباغ مالكی ، السیرة النبویة جلد 1 صفحه 150 تألیف نور الدین شافعی …….

حال باید توجه داشت كه این یكی از کوچک‌ترین فضائل آن حضرت هست كه در مورد هیچ یك از امت پیامبر صلی‌الله علیه و آله و بلكه امم قبلی رخ نداده است و نخواهد داد اما در دل همین فضیلت به ظاهر كوچك البته در مقابل سائر فضائل آن حضرت نكات مهمی نهفته است كه اشاره بدان خالی از لطف نیست :

كیفیت ورود فاطمه بنت اسد به داخل خانه كعبه و شكاف دیوار آن كه هنوز نیز باقی است یكی از معجزات جاودان دین خاتم هست.

خداوند از قبل از تولد آن حضرت بنابراین داشته‌اند كه مقام و جایگاه آن حضرت برای عالمیان هویدا شود.

رخ ندادن این حادثه برای هیچ كس دیگر حاكی از تفاوت فاحش این مولود با سائر موالید هست تا جائیكه وقتی مریم دختر عمران عیسی روح‌الله را در دل داشت به او دستور داده شد از بیت‌المقدس به مكانی دور نقل‌مکان نماید و در آن جا وضع حمل كند !

از حرمت تنجیس بیت‌الله الحرام می‌توان فهمید كه این مولود و مادر مکرمه‌اش از هر گونه آلودگی حتی آلودگی‌های ظاهری و متعارف نیز مبرّا و مطهر بوده‌اند.

ولادت در خانه خدا و شهادت در خانه خدا، همه حاكی از ارتباط و قرب ویژه این عبد صالح خدا باخداست …..

حمید حاج علی
مدرس حوزه علمیه
بخش تاریخ و سیره معصومین تبیان


مولودی خوانی حاج محمود کریمی در جشن میلاد امام علی علیه السلام در شب 13 رجب.

لینک آپارات


در ادامه بخوانید »» فتنه ۸۸ تحریم ساز بود ؛ده روز اول فتنه شش قطعنامه علیه ایران و بعد تحریم گسترده [در شماره ۱۶۵ خط حزب الله بخوانید]


با دکمه‌های زیر این صفحه را برای دیگران ارسال کنید
عباس رازی

از عباس رازی

پنج دهه از عمر من می‌گذرد و در تمام این سال‌ها دنبال رضای خدا و راه انداختن کار مردم بودم .بیشتر مطالبی که از من توی سایت بنیانا می‌خوانید در حوزه قرآن و سبک زندگی اسلامی هست.

رخداد از
guest

0 نظرات
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات