دسته‌ها
مقاله

درمان یبوست چگونه است ؟ [معرفی 4 خوراکی برای حل یبوست مزاج]

درمان یبوست چگونه است ؟ [معرفی 4 خوراکی برای حل یبوست مزاج] در این مطلب با ۴ ماده خوراکی ساده و در دسترس برای درمان “یبوست” آشنا می‌شوید. یکی از بیماری‌های شایع در جوامع امروزی، یبوست مزاج یا همان خشکی مدفوع است، این بیماری هرچند تا زمانی که تبدیل به یک معضل نشود برای شخص […]

با دکمه‌های زیر این صفحه را برای دیگران ارسال کنید
درمان یبوست چگونه است
درمان یبوست چگونه است

درمان یبوست چگونه است ؟ [معرفی 4 خوراکی برای حل یبوست مزاج]

در این مطلب با ۴ ماده خوراکی ساده و در دسترس برای درمان “یبوست” آشنا می‌شوید.

یکی از بیماری‌های شایع در جوامع امروزی، یبوست مزاج یا همان خشکی مدفوع است، این بیماری هرچند تا زمانی که تبدیل به یک معضل نشود برای شخص بیمار چندان دردآور و آزاردهنده نیست اما از تعادل خارج شدن میزان و نحوه دفع مدفوع در بلندمدت می‌تواند آسیب‌های جدی به کل سیستم بدن وارد کند تا حدی که در طب سنتی، کنار نزله به‌عنوان “ام‌الامراض” شناخته شده است.

خاکشیر یکی از داروهای مفرد برای نرم کردن دستگاه گوارش است؛ در منابع طب سنتی، طبیعت این دانه گیاهی، گرم در دوم و تر در اول ذکر شده اما اگر همراه با آب سرد نوشیده شود اثرات سردی و اگر همراه با آب گرم نوشیده شود یا در آب بجوشد، اثرات ملیّن بودن و گرمابخشی دارد.

خاکشیر افزاینده قوای جنسی، اشتهاآور، مقوی معده، هاضمه، نرم‌کننده صدا و بازکننده رنگ صورت است؛ مهمتر از همه این دانه گیاهی اگر در آب بجوشد از بین برنده سردی دستگاه گوارش است.

افرادی که دچار یبوست هستند برای رفع یبوست خود می‌توانند یک تا دو قاشق غذاخوری خاکشیر را در یک لیوان آب به‌مدت دو تا سه دقیقه جوشانده و به‌صورت ناشتا همراه با مقداری عسل و روغن زیتون به‌عنوان یک ملین عام میل کنند.

یکی دیگر از داروهای مفرده برای تلیین دستگاه گوارش، انجیر است؛ انجیر نیز در منابع طب سنتی به‌عنوان یک مسهل بی‌ضرر و یک ملین عام مورد اشاره قرار گرفته است که ضمن ایجاد نرمی در دستگاه گوارش و مدفوع، کاهنده حرارت اضافه بدن و از بین برنده تشنگی است.

به‌خاطر داشته باشید که برای دریافت خاصیت تلیین از انجیر، بهتر آن است که یا از میوه تازه استفاده شود یا خشک‌شده آن را در آب برای چند ساعت خیس کرده و با شکم خالی و قبل از غذا میل کنید؛ نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که خوردن انجیر به‌صورت گفته‌شده می‌تواند چاق‌کننده بدن نیز باشد.

روغن زیتون نیز به‌عنوان یکی دیگر از ملین‌های عام می‌تواند به‌صورت گسترده مورد استفاده افراد قرار گیرد ضمن اینکه خاصیت چاق‌کنندگی انجیر را نیز ندارد و اگر دو تا سه قاشق غذاخوری از روغن زیتون را به‌شدت در آب جوش هم بزنید تا حدی که به‌صورت موقت با هم ترکیب شوند و سپس میل کنید اثر به‌مراتب قوی‌تری را به‌همراه خواهد داشت؛ خصوصاً اگر به‌صورت ناشتا این کار انجام شود.

روغن بادام شیرین نیز یکی از ملین‌هایی است که به‌خوبی دستگاه گوارش را نرم و مدفوع را از خشکی خارج می‌کند اما دقت داشته باشید که اگر دچار پرخوابی و کمی حافظه هستید از خوردن این روغن خودداری کنید

***

دیگر مطالب آموزشی این بخش را با پیگیری صفحه طب سنتی بخوانید … 

منبع : سلامت زیست 

[su_note]

در ادامه بخوانید»» بچه ها در اینستاگرام قربانی طمع جاهلان برای کسب پول [خطر بزرگ در کمین است]

[/su_note]

با دکمه‌های زیر این صفحه را برای دیگران ارسال کنید
عباس رازی

از عباس رازی

پنج دهه از عمر من می‌گذرد و در تمام این سال‌ها دنبال رضای خدا و راه انداختن کار مردم بودم .بیشتر مطالبی که از من توی سایت بنیانا می‌خوانید در حوزه قرآن و سبک زندگی اسلامی هست.

رخداد از
guest

0 نظرات
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات