دسته‌ها
اخبار

رسوایی فیس بوک – کمبریج آنالیتیکا و معامله ” عاقل خائن ” بر سر بیگ دیتای ایرانیان

چند روز قبل اخباری در فضای مجازی منتشر شد درباره سوءاستفاده فیس بوک آمریکایی از اطلاعات مردم . به دنبال آن کمپین #deletefacebook در شبکه های اجتماعی راه افتاد و در ساعاتی اندک ده ها هزار نفر صفحات و پروفایل های خود در فیس بوک را منهدم کردند .

این کمپین بزرگترین بحران تاریخ #فیسبوک است که پس از مشخص شدن لورفتن اطلاعات کاربران در زمان انتخابات اخیر ریاست جمهوری ایالات متحده شکل گرفته است.

اطلاعات مردم به دلیل دسترسی داشتن شرکت Cambridge Analytica به اطلاعات کاربران لورفته است.

شرکت Cambridge Analytica یک شرکت یک شرکت مشاوره سیاسی بریتانیایی است که داده کاوی، کارگزاری داده ها و تجزیه و تحلیل داده ها را با ارتباطات راهبردی برای روند انتخابات ترکیب می‌کند.

مارک زاکربرگ مدیرعامل فیسبوک رسما لورفتن اطلاعات کاربران را تایید کرد.

افراد بسیاری از جمله موسس واتس‌اپ (برایان اکتون) تاکنون به کمپین  #deletefacebook پیوسته‌اند. هشتگ کمپین ” حذف فیسبوک ”  برای ساعات پیاپی برپازدید ترین بود .

مهمترین رویداد هم پیوستن میلیاردر مشهور «ایلان ماسک» به کمپین بود. او صفحات فیسبوک کسب‌وکارهای خود ( تسلا و اسپیس ایکس) را با پیوستن به کمپین #deletefacebook کاملا از فیس بوک حذف کرد!

متنی که در ادامه میخوانید مقاله ای به قلم استاد علی نادری درباره فیس بوک است :

 

رسوایی فیس بوک – کمبریج آنالیتیکا و معامله “عاقل خائن” بر سر بیگ دیتای ایرانیان

1/حتما اخبار رسوایی فیس بوک و شرکت انگلیسی کمبریج آنالیتیکا راخوانده اید. bbc گزارشی داده که فقط تحلیل داده های آن برای روشن شدن فاجعه بزرگ زیرپوست شبکه های اجتماعی کافی است.فاجعه ای که اگر حاکمیتها برای آن فکری نکنندنه تنها اختیارات آنها که تمام امورات مردمشان رافرا خواهدگرفت.

2/اینجا برخی از گزاره های bbc را می نویسم تا به عمق فاجعه ای که بواسطه دعوای درونی غرب افشا شده، بیشتر بیاندیشیم و بدانیم که دعوا برای حضور یا عدم حضور زیرساختی مثل تلگرام، فراتر از شوخی های سیاسی، یک دعوای جدی برای حفظ حاکمیت ملی است.

3/ کمبریج آنالیتیکا به شرکت لابراتورهای ارتباطات راهبردی (اس‌سی‌ال)، با سوابقی در حوزه نظامی و جنگ روانی، وابسته بوده است. اس‌سی‌ال تا سال ۲۰۱۳ به اسناد محرمانه وزارت دفاع بریتانیا دسترسی داشته و قراردادی با وزارت خارجه_آمریکا در میان سوابق آن است.

4/ استیو بنن، استراتژیست سابق ترامپ مدتی نایب رئیس کمبریج آنالیتیکا بود. رابرت مرسر، میلیاردر راستگرای آمریکایی، از تأمین‌کنندگان مالی اصلی این شرکت بوده و شماری از حامیان مالی حزب محافظه‌کار بریتانیا هم در میان سرمایه‌گذارانش بوده‌اند.

5/ استفاده از داده‌های شبکه‌های اجتماعی برای تدوین استراتژی بازاریابی مطلقا منحصر به کمبریج آنالیتیکا نیست، اساسا یکی از ویژگی‌های شبکه‌های اجتماعی چون فیس بوک این است که در ازای خدمات رایگان به کاربران، از اطلاعات آنان برای بازاریابی استفاده می‌کنند.

6/ اما آن طور که کریستوفر وایلی، از کارکنان ارشد سابق در کمبریج آنالیتیکا می‌گوید، کمبریج آنالیتیکا تنها داده‌پژوهی نمی‌کرد، بلکه تیمی از روانشناسان، طراحان گرافیک، عکاسان، فیلمسازان، روزنامه‌نگاران و نویسندگان داشت که پس از شناسایی مخاطب هدف، انبوهی از محتوا را تولید می‌کردند.

7/ این تولیدات محتوایی می‌توانست مخاطب را در جهت مورد نظر تحت تاثیر قرار دهد و این محتوا را بدون آنکه در ظاهر ارتباطی با تبلیغات ترامپ داشته باشد منتشر می‌کردند.

وایلی کمبریج آنالیتیکا را متهم می‌کند که برای جلب رای‌دهندگان احتمالی دونالد ترامپ از جمله آنها را با انبوه “اخبار جعلی” هدف می‌گرفته است.

8/ کمی پس از افشاگری، تیم تحقیقی کانال ۴ با فریب مدیران کمبریج آنالیتیکا خود را به عنوان کارفرمای پروژه‌ای در سریلانکا جا زد. مدیران این شرکت به مشتریان می‌گویند که چگونه با ماموران اطلاعاتی سابق در تماس هستند و از شرکت‌های امنیتی و اطلاعاتی خصوصی برای کارهایشان استفاده می‌کنند.

9/ مدیران کمبریج آنالیتیکا از جمله می‌گویند که شرکت‌های خصوصی اسرائیلی همکارشان “در گردآوری اطلاعات بسیار کارآمد” هستند و مدعی می‌شوند که ماموران سابق دستگاه اطلاعاتی بریتانیا با کمبریج آنالیتیکا همکاری می‌کنند.آنها وقتی لازم باشد خود دست به کار ساختن سابقه منفی برای نامزدها می‌شود.

10/ گزارش‌های تایید نشده‌ای هم از مداخله کمبریج آنالیتیکا در کارزار همه‌پرسی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا وجود دارد، انتخاباتی که مانند انتخاب دونالد ترامپ در آمریکا، گذشته از نتیجه غیرمنتظره‌اش، پس از دو سال هنوز کشوری را دوپاره کرده است.

11/ برخی این دوپارگی را به ماهیت کارزارهای انتخاباتی اخیر و شیوه‌های ادعایی آنها، چون پخش اخبار جعلی، تحریک ترس‌ها و نفرت‌های ناخودآگاه، و قطبی کردن فضا به واسطه استفاده از شبکه‌های اجتماعی نسبت می‌دهند، شیوه‌هایی که کمبریج آنالیتیکا متهم به استفاده از آنها است.

12/ حجم انبوهی از داده‌ها، که کم کم تقریبا اطلاعات شخصی همه جمعیت روی زمین را در برمی‌گیرد، به طور متمرکز در اختیار چند غول فناوری مانند فیس بوک و گوگل است و کسانی که دانش و منابع انسانی لازم و دسترسی به چنین داده‌هایی را داشته باشند، به شکلی بی‌سابقه می‌توانند الگوهای رفتاری جوامع را شناسایی کنند و به آنها شکل دهند.

13/ اینها گزارش رجانیوز نیست، اینها را bbc  در جریان یک دعوای بزرگ در غرب منتشر کرده. از دل این گزاره ها باید بفهمیم که دعوای بیگ دیتا، دعوا بر سر حاکمیت کشورهاست. کدام عاقلی بیگ دیتای خود را در اختیار امثال دورف میگذارد؟! جز یک عاقل #خائن ؟!

14/ البته شباهت های عجیب این ماجرا با دو انتخابات اخیر ایران،مثل تولید انبوه اخبار جعلی و تلاش برای قطبی کردن،این شبهه تقویت میکند که آیا بیگ دیتای ایرانیان، با پیروزی انتخاباتی معامله نشده؟ خصوصا که این تکنولوژی مهندسی انتخابات انگلیسی است!هم با عقل جور در میاید و هم با خائن بودن!

نویسنده : علی نادری : @naderi_note

 

[su_note]

در ادامه بخوانید »» 

پایان عصر شبکه های اجتماعی دور از انتظار نیست [ + ویدیو ]

[/su_note]

با دکمه‌های زیر این صفحه را برای دیگران ارسال کنید
سارا دانشور

از سارا دانشور

سلام . سارا دانشور هستم . نویسنده و گردآورنده مطالب سایت بنیانا . . . | . . . چه تصویر قشنگی‌ست که در صحنه‌ی محشر ؛ما دور حسینیم و بهشت است که مات است . . .

رخداد از
guest

0 نظرات
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات