دسته‌ها
امر به معروف و نهی از منکر

واکنش به شهادت طلبه آمر به معروف [در سخنان امام جمعه تهران]


آیت‌الله احمد خاتمی در خطبه‌های امروز نماز جمعه تهران ضمن تبریک سال نو اظهار داشت: امیدوارم نظام و تک‌تک آحاد مردم عزیز سالی سرشار از موفقیت داشته باشند و انشا الله این نوروز که از عطر فاطمی برخوردار است حریمش را نگهداری کنیم تا از حضرت صدیقه طاهره اجر بگیریم.

وی همچنین از ارگان‌ها و مسئولینی که در ایام عید به طور شبانه‌روزی به مردم خدمت کرده‌اند مانند بیمارستان‌ها، مسئولان حمل‌ونقل ، پلیس، نیروی انتظامی، ارتش، سپاه پاسداران و صدا و سیما  و کسانی که در راهیان نور زحمت می‌کشند تشکر و قدردانی کرد.

وی همچنین در ادامه با اشاره به 12 فروردین و با تاکید بر اینکه این روز را باید گرامی بداریم گفت: امام راحل فرمودند 12 فروردین که روز نخستین حکومت الله است از بزرگ‌ترین اعیاد نظام است و باید ملت، این روز را عید بگیرند چرا که روزی است که سلطه شیطانی برای همیشه از این کشور رخت بربست و حکومتی دینی جانشین آن گردید.

واکنش به شهادت طلبه آمر به معروف

وی با اشاره به شهادت آمر به معروف و ناهی از منکر گفت: من روزی که این طلبه زخمی شد و به دیدن او رفتم دنیای ماتم و حزن را به خودم دیدم که  در بهار حاکمیت دین چرا اراذل‌واوباش این‌چنین میدان پیدا می‌کنند و بدتر آنکه این ناهی از منکر را به چند بیمارستان دولتی می برند که وی را نمی‌پذیرند و در نهایت یک بیمارستان خصوصی با شش میلیون ودیعه این بیمار را پذیرش می‌کند و این طلبه بعد از دو سال رنج فراوان به شهیدان پیوست.

خطیب این هفته نماز جمعه تهران با تاکید بر اینکه مسئله امر به معروف و نهی از منکر یک اصل قانونی است، گفت: اصل 8 قانون اساسی به امر به معروف تاکید دارد و صحبت امام مبنی بر اینکه ما باید وزارت امر به معروف و نهی از منکر تشکیل بدهیم پیش کش اما سه قوه دنبال راهکاری باشند که دیگر شاهد چنین فجایعی نباشیم.

وی گفت: من به قوه قضائیه پیشنهاد می‌کنم که دادگاه ویژه‌ای در رابطه با این‌گونه مسائل تشکیل دهد که قاضی دادگاه نیز عادل باشد  و تسامح بیجا نداشته باشد تا بتواند حکم عادلانه‌ای صادر کند.

خاتمی خطاب به روسای قوه قضائیه افزود: شما باید به گونه‌ای عمل کنید که مرتکبان منکر احساس امنیت نداشته باشند که هر غلطی که دلشان بخواهد بتوانند بکنند و ناهیان از منکر در جامعه در امان باشند.

خطیب این هفته نماز جمعه تهران در ادامه با اشاره شهادت یکی از مرزبانان ایرانی گروگان گرفته‌شده توسط گروهک تروریستی جیش العدل این واقعه را بسیار گزنده دانست و خاطرنشان کرد: پاکستان قاطعا باید پاسخگوی این جنایت باشد.

وی گفت: سفیر پاکستان می‌گوید که این‌ها در خاک پاکستان نیستند این‌گونه اظهارات پاک کردن صورت مسئله است. امیدواریم پاکستان با حفظ جان 4 گروگان دیگر این کوتاهی را جبران  کند و دولت پاکستان نباید ماوای تروریست ها باشد.

ورای جنایت شهادت مرزبان ایرانی دست یکی از دولت‌های عربی است

امام جمعه موقت تهران در واکنش به اظهارات مقامات آمریکایی  نسبت به ماجرای گروگان‌گیری مرزبانان ایرانی تصریح کرد: یکی از مقامات آمریکایی اخیراً گفته است که این موضوع را به دقت رصد می‌کنم من می‌گویم نمی‌خواهید به دقت رصد کند اگر سطحی هم نگاه کنید می‌بینید که در ورای این جنایت دست یکی از دولت‌های عربی منطقه وجود دارد که دستانش به خون مظلومین عراق، پاکستان و افغانستان آغشته است.

وی تاکید کرد: آن دولتی که تداوم عمر ننگینش را در این جنایت‌ها می‌بیند هم پیمان شماست و شما هم شریک جرم آنان در همه این جنایت‌هایی که  در ایران، سوریه و در جاهای دیگر صورت می‌گیرد هستید.

خطیب این هفته نماز جمعه تهران با درخواست از مقامات امنیتی کشور گفت: ما از مقامات امنیتی تقاضا داریم با همان عملیات قهرمانانه‌ای که عبدالمالک ریگی را دستگیر کردند این گروه جیش الظلم، جیش الرهاب و جیش العدوان  به صورت قاطع برخورد کرده و سازمان آنان را متلاشی کنند.

آیت‌الله خاتمی همچنین در ادامه خطبه‌های نماز جمعه با اشاره به شعار سال یعنی اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی اظهار داشت: این شعار راهبرد سال جدید است یعنی همه مسئولان باید برنامه‌هایشان را در چارچوب آن تنظیم کنند.

وی ادامه داد: ملتی که مقتدر باشد می‌ماند اما اگر قدرت نداشته باشد گرگ‌های بی‌رحم مانند طعمه آن را می‌بلعند و این قدرت با اقتصاد مستقل و پویا ، فرهنگ مستقل و علم و فناوری شکل می‌گیرد.

امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه ایران در عرصه علم و فناوری وضع خوبی دارد افزود: ما در زمینه اقتصاد مستقل و فرهنگ مستقل باید تلاش بیشتری کنیم.

اقتصاد مقاومتی به زندگی مردم سامان می‌دهد

وی با اشاره به سیاست‌های اقتصاد مقاومتی گفت: در اقتصاد مقاومتی هدف این است که اقتصاد درون زا و برون‌نگر باشد، اقتصاد مقاومتی اقتصاد دولتی نیست بلکه مردم محور است. اقتصاد ریاضی هم نیست بلکه به زندگی مردم سامان می‌دهد.

خطیب این هفته نماز جمعه تهران با بیان اینکه به تعبیر رهبری مسئله فرهنگ از اقتصاد هم مهم‌تر است ادامه داد: اهمیت فرهنگ به این دلیل است که این فرهنگ است که به اقتصاد جهت می‌دهد و ما باید پاسدار فرهنگی باشیم که عزت و عظمت را برای ما به ارمغان می‌آورد و ما نباید اجازه دهیم که دشمنان به صورت خزنده ارزش‌های فرهنگی ما را زیر سئول ببرند.

جلوی تساهل و تسامل فرهنگی را بگیریم

آیت‌الله خاتمی با اشاره به اینکه هم دستگاه‌های فرهنگی دولتی و هم غیردولتی مسئول اجرایی کردن شعار سال هستند گفت: از دستگاه‌های دولتی همچون وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و صدا و سیما گرفته تا نهادهای غیردولتی همچون حوزه علمیه و سازمان تبلیغات اسلامی همه باید مراقب باشند تا تساهل و تسامح فرهنگی و لیبرالیستی فرهنگی در جامعه صورت نگیرد.

امام جمعه موقت تهران شبهه افکنی در جامعه را خیانت دانست و خاطرنشان کرد: منطق دین هم به شبهه افکنان اجازه فعالیت نمی‌دهد همچنان که حضرت موسی نیز سامری که یکی از شبهه افکنان بود تبعید کرد و امیرالمؤمنین نیز که مخالفان سیاسی خود را آزاد می‌گذاشت در مقابل منحرفان اعتقادی سکوت نمی‌کرد.

وزارت ارشاد حق ندارد بیت‌المال را به رسانه‌هایی که به مقدسات توهین می‌کنند بدهد

وی با بیان اینکه وزارت ارشاد مراقبت ویژه‌ای باید نسبت به رخنه فرهنگی داشته باشد گفت: وزارت ارشاد حق ندارد بیت‌المال را به کتاب‌ها، روزنامه‌ها و هفته نامه‌هایی که مقدسات مردم را زیر سئول می‌برد بدهد.

خطیب این هفته نماز جمعه تهران با تاکید بر اینکه ابزار تحقق شعار اقتصاد و فرهنگ عزم ملی است گفت: مردم اگر تصمیم بگیرند می‌توانند هدف خود را محقق کند.

آیت‌الله خاتمی با اشاره به ویژگی‌های مدیریت جهادی خاطرنشان کرد: اخلاص ، قانون مداری و برنامه‌ریزی دقیق، باور داشتن این اصل که ما می‌توانیم و درون گرا بودن از ویژگی‌های مدیریت جهادی است و امیدواریم در پایان امسال شاهد دستاوردهای این نام گذاری باشیم.

امام جمعه موقت تهران همچنین در خطبه اول خود با اشاره به سبک زندگی دینی گفت: رابطه حکومت و مردم باید رحماء بینهم باشد.

وی افزود: رابطه حاکمان و مسئولان باید مانند پدر مهربان باشد و مردم نیز باید همین رابطه را با حکومت داشته باشند.

در حکومت دینی مشروعیت از بالا به پایین است

خطیب این هفته نماز جمعه تهران با بیان اینکه در حکومت دینی مشروعیت از بالا به پایین است افزود: همان طور که در سوره نسا آیه 59 آمده: أَطِيعُواْ اللّهَ وَأَطِيعُواْ الرَّسُولَ وَأُوْلِي الأَمْرِ مِنكُمْ   یعنی بعد از اطاعت خدا و اطاعت رسول نوبت به اطاعت از اولی الامر می‌رسد.

آیت‌الله خاتمی با بیان اینکه اطاعت از اولی الامر یعنی اطاعت از امامان معصوم گفت: امام باقر (ع) می‌فرماید اولی الامر ما هستیم و مشروعیت حاکمان دیگر به این است که حکمشان را معصومین امضا کرده باشند. بنابراین ولی‌فقیه امروز ما نیز مشروعیتش را از امام زمان به عنوان نایب عام دارد.

امام جمعه موقت تهران گفت: با این نگاه اعتقادی در حکومت دینی اطاعت از قوانین حکومت اطاعت از خداست چون هر سه قوه زیر نظر ولی امر عمل می‌کنند و اطاعت از قوانین حکومتی یک وظیفه شرعی است.

وی با تاکید بر اینکه اطاعت از حاکم و قوانین تا جایی است که  در محدوده اطاعت خدا باشد ادامه داد:  فرمان‌هایی باید مورد اطاعت قرار بگیرد که امر به منکر نباشد و اگر این‌گونه بود باید امر به معروف و نهی از منکر کرد.

خطیب این هفته نماز جمعه تهران با تاکید بر اینکه امر به معروف و نهی از منکر را نباید در محدوده شخصی خلاصه کنیم گفت: از مهم‌ترین جلوه‌های بارز امر به معروف و نهی از منکر ، منکر حکومتی است چرا که اگر منکری به صحنه آمد و مردم جلو آن را نگیرند مورد عذاب خداوند قرار خواهند گرفت.


بیشتر بخوانید »» 

وزارت دفاع آمریکا مقصر اصلی فقر و گرسنگی در جهان است [ بررسی گزارش سازمان فائو ]

ضررهای موسیقی برای بدن چیست ؟ اسرار درون صدای شیطان را بشناسیم [دانلود ۵ قسمت برنامه رادیویی]


با دکمه‌های زیر این صفحه را برای دیگران ارسال کنید
مهدیفا

از مهدیفا

سلام . مهدیفا هستم . ویرایشگر در سایت بنیانا . با افتخار طلبه مکتب درس علامه مصباح و علامه جوادی آملی هستم . مقالاتی درباره شبکه های اجتماعی در بنیانا منتشر میکنم . محتاج دعای خیر شما ...

رخداد از
guest

0 نظرات
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات