دسته‌ها
گزارش

گزارش مراسم افتتاح شبکه افق +تصاویر

مراسم افتتاح شبکه افق
مراسم افتتاح شبکه افق

ساعت 5 عصر جمعه هشتم اسفند، شبکه افق با آغاز پخش برنامه زنده ویژه روز افتتاح، فعالیت رسمی خود را آغاز کرد.

گفت وگو با محمد سرافراز، رئیس سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی بخشی از این برنامه است.

گفتنی است شبکه افق از سوم خردادماه امسال پخش آزمایشی خود را در تهران آغاز و از سوم دی نیز به صورت سراسری شروع به پخش کرد ضمن اینکه امروز هم به صورت رسمی، فعالیت این شبکه شروع شد.

هم اکنون برنامه افتتاحیه شبکه افق با اجرای نادر طالب زاده در حال پخش است.

نادر طالب زاده
استاد نادر طالب زاده

گروه سرود «رهپویان ولایت» در ابتدا سرود «ایران» را اجرا کردند و همچنین قطعه «مرگ بر آمریکا» با صدای حامد زمانی پخش شد.

اجرای سرود ایران
اجرای سرود ایران

در ادامه  آهنگ «قصه ادامه دارد» ساخته سید حمزه موسوی با حضور حاج اکبر شریعت، خواننده نوای مشهور «کربلا داریم می آییم» پخش شد. علی اکبر قلیچ نیز قطعه «ارباب تشنه لبم» را به دو زبان فارسی و انگلیسی خواند.

قلیچ در گفت‌وگو با طالب زاده گفت: شبکه افق ندای فرهنگ انقلابی ملت ایران است و قطعه «ارباب تشنه لب» را هم که برای امام حسین(ع) ساخته شده کاری انقلابی می‌دانم زیرا عاشورا در حقیقت انقلاب خون علیه شمشیر بود.

وی افزود: نسل سوم ما امروز تحت تاثیر عاشورا و قیام امام حسین(ع) هستند و به واقع هر‌کس به این فرهنگ تاسی جوید دچار تحولی عظیم خواهد شد.

در ادامه آهنگ «خاکریز اول» با صدای حسین توسلی از شبکه «افق» پخش شد.

در ادامه گفت وگو نادرطالب‌زاده با محمد سرافراز، رئیس سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی از این شبکه پخش شد.

پس از پخش اذان مغرب به افق تهران با نوای روح الله کاظم زاده از این شبکه، همزمان لوگوی نارنجی رنگ «افق» بر گوشه سمت راست شبکه نمایان شد؛ پخش اقامه نماز مغرب به امامت بنیان گذار کبیر انقلاب اسلامی، حضرت امام خمینی(ره) نیز بخش بعدی بود.

بعد از آن نوبت به مصاحبه طالب زاده با متین السادات عرب زاده مجری برنامه معارفی «قرار» رسید.

عرب زاده در گفت وگو با نادر طالب زاده گفت: دکور برنامه «قرار» بر اساس روایتی از پیامبر اکرم(ص) مبنی بر اینکه مساجد ملجأ و پناهگاهی برای مردم هستند طراحی و اجرا شده است.

وی افزود: در هر قسمت از برنامه قرار، پنج نفر مهمان دعوت می شوند و طی گفت وگو با آنها در می یابیم که چه افرادی و با چه شیوه ای، زندگی خود را با مسجد پیوند زده اند.

مجری برنامه قرار خاطرنشان کرد: انقلاب اسلامی نیز جریانی بود که مساجد در آن تبدیل به پناهگاه و مرکز اجتماعات مردمی شدند و امروز هم ثمره آن را می بینیم.

وی با اشاره به بازخوردهای برنامه معارفی قرار در میان مخاطبان گفت: با توجه به اینکه قرار برنامه ای اذان گاهی است و مخاطبان خاص خود را دارد، کسانی به آن مراجعه می کنند که می خواهند هم پیوند خود با مسجد را نشان دهند و هم مساجد آنها و برنامه هایشان از شبکه افق پخش شود.

عرب زاده تصریح کرد: پیامک 10000027 ویژه برنامه «قرار» در خدمت مخاطبان قرار دارد تا آنها مشکلات و مسائل مربوط به مساجد محلات خود را به اطلاع برنامه سازان برسانند تا به آنها نیز پرداخته شود.

در ادامه طالب زاده گفت: سال هاست مساجد ما بلافاصله بعد از اقامه نماز جماعت بسته می شوند و کسی نمی تواند در میانه روز در مساجد حضور یابد و به کارهای عبادی خود بپردازد؛ همایش ها و کنفرانس های زیادی در مورد نماز برگزار می شود ولی طی آن کسی به این موضوع نپرداخته که چرا مساجد در بیشتر اوقات شبانه روز بسته هستند و این موضوعی است که می توان به آن پرداخت.

وی ادامه داد: در بیشتر کشورهای اسلامی، مساجد در تمام طول روز باز هستند و مومنان به آنها مراجعه می کنند.

عرب زاده نیز در این زمینه عنوان داشت: این مسئله ای است که بسیاری از ما با آن رو به رو شده ایم و به مشکل برخورده ایم؛ قصد داریم به این موضوعات نیز بپردازیم البته در تحقیقات خود با مساجد روبه رو شدیم که امام جماعت آنها تمام وقت در اختیار نمازگزاران و اهالی مسجد بودند و وقتشان را وقف این کار کرده اند؛ با رویکردی مثبت درصدد هستیم چنین نگاهی را به صورت برجسته تر مطرح کنیم.

«مشتی اسماعیل» مهمان مراسم افتتاح شبکه افق

در بخش دیگری از برنامه مهدی زمان پور تهیه کننده مستند «مشتی اسماعیل» و خود مشتی اسماعیل در استودیوی شبکه افق حاضر شدند و طالب زاده با آنها به گفت وگو پرداخت.

ابتدا زمان پور در مورد ساخت این مستند و ویژگی های شخصیتی مشتی اسماعیل که پیرمردی روشندل است توضیحاتی ارائه کرد و سپس مشتی اسماعیل به صحبت پرداخت.

وی گفت: خدا را شاکرم که زندگی من به لطف باری تعالی مشکلی ندارد و همچنان می توانم کار و فعالیت کنم.

طالب زاده هم عنوان کرد: اگر نبود تکنولوژی های روز و همچنین همراهی و فعالیت آقای زمان پور، ایشان را نمی شناختیم و مردم هم با مشتی اسماعیل آشنا نمی شدند.

وی ادامه داد: مستند «مشتی اسماعیل» در جشنواره های مختلفی در کشورهای گوناگون جوایزی را دریافت کرده و تاثیر عرفانی آن را می توان در همه جا دید.

نصیری همسایه مشتی اسماعیل در ادامه به صحبت پرداخت و گفت: مستند مشتی اسماعیل کاری انسانی و آبرومند است و بارها به عبادت و فعالیت های فردی این شخصیت می پردازد و به همین دلیل در جشنواره های مختلف دیده شد ولی بعضی از جشنواره ها هم به آن بی توجهی کردند.

وی افزود: برخی مسئولان جشنواره های اروپایی در مورد این مستند گفته بودند بعد از دیدن آن حال و هوای دیگری یافته ایم و آن انسان گذشته نیستیم.

زمان پور تهیه کننده این مستند هم گفت: احساس می کنم زمانی که دوربین را به سمت مشتی اسماعیل می چرخاندیم بهترین لحظات در قالب تصویر به ثبت می رسیدند و این از دعای خیر پدر و مادرم و سایر عزیزانی بود که در ساخت این مستند به یاد آنها بودیم.

مشتی اسماعیل هم در ادامه به ذکر خاطراتی از ساخت این مستند پرداخت و افزود: برخی اوقات پیش می آمد که به هوای صاف و آفتابی برای فیلمبرداری نیاز بود و اتفاقا همین شرایط هم فراهم می شد و به عبارتی دیگری همه عوامل دست به دست هم می دادند تا این فیلم ساخته شود.

حضور پورمحمدی در مراسم افتتاح شبکه افق

در ادامه علی اصغر پورمحمدی معاون سیمای سازمان صدا و سیما مهمان برنامه افتتاحیه بود و با طالب زاده به گفت وگو پرداخت همچنین محمد حسین و محمد امین امامی دو نفر از دست اندرکاران بخش های گرافیکی شبکه افق هم در برنامه حاضر شدند و نادر طالب زاده، مجری برنامه با گفت وگو کرد.

سپس مهدی ترابی از پژوهشگران حوزه سیاست خارجی در استودیوی حضور یافت و در مورد حیطه فعالیت خود با طالب زاده به صحبت پرداخت.

وی گفت: امام راحل پرداختن به اقتصاد ملی را خارج از بحث های دینی نمی دانستند و تاکید داشتند که اگر احتمال دست گرفتن بازار مسلمانان توسط مستکبران باشد هر کاری در این زمینه صورت بگیرد حرام است.

در ادامه نماهنگی با عنوان «نامه ای برای جوانان از طرف جوانان» با مضمونی پیرامون آشنایی جوانان غربی با اسلام به نمایش درآمد.

پخش مستقیم صلوات خاصه امام رضا(ع) از مشهد مقدس

در ادامه و رأس ساعت 20، صلوات خاصه امام رضا(ع) از مشهد مقدس به صورت مستقیم از شبکه افق پخش شد.

SALAVAT2 (1)

پژوهشگر آمریکایی: ایران کشوری زیباست/ آرزویم سفر به جنوب ایران و دیدن «خلیج فارس» است

ارتباط با بارت کریزی، یکی از توریست هایی که در مجموعه مستند «سفری دیگر» هم حضور داشت بخش بعدی برنامه افتتاحیه بود.

safari digar (2)

وی گفت: ایران کشوری زیباست به همین دلیل تصمیم گرفتم به این کشور سفر و با شیوه زندگی مردم ایران بیشتر آشنا شوم.

کریزی با بیان اینکه در حال حاضر کاری پژوهشی برای یکی از دانشگاه های آمریکا را انجام می دهد گفت: موضوع این کار پژوهشی از بین رفتن جنگل های استوایی است.

در ادامه طالب زاده در مورد خاطرات او از ایران پرسید و کریزی هم در پاسخ عنوان داشت: طی سفر به ایران به برخی بنادر هم سفر کردم و تصویری متفاوت را دیدم و اگر شش ماه فرصت داشتم، علاقمند بودم که به جنوب ایران بروم و بندرعباس و خلیج فارس را هم ببینم.

حضور همسر و فرزندان شهید گلدوی در مراسم افتتاح شبکه افق

پس از آن فریبا کفاش و همچنین یزدان و یاسین گلدوی همسر و دو فرزند شهید گلدوی که در جریان حادثه تروریستی مسجد جامع زاهدان به شهادت رسید در برنامه افتتاحیه شبکه افق حضور یافتند.

همسر و فرزندان شهید گلدوی
همسر و فرزندان شهید گلدوی

خانم کفاش با ذکر جزئیات شب حادثه و چگونگی به شهادت رسیدن شهید گلدوی گفت: افتخار می کنم که همسر یکی از شهدا هستم و از ملت ایران می خوام برایم دعا کنند تا خداوند توفیق دهد تا بتوانم فرزندان آن شهید بزرگوار را به خوبی تربیت کنم.

وی افزود: یزدان در حال حاضر کلاس سوم است و در مدرسه شاهد درس می خواند ولی در زمان حادثه 5 سال بیشتر نداشت.

نادر طالب زاده مجری برنامه در ادامه از یزدان گلدوی در مورد شهادت پدرش و وظایفی که امروز بر عهده ملت ایران است سوال پرسید و او گفت: از همه می خواهم جلوی تکفیری ها و افراطی ها را بگیرند تا چنین فجایعی مجددا رخ ندهد.

وی ادامه داد: نباید گذاشت بچه هایی مانند من بی پدر شوند البته امروز از اینکه فرزند شهید هستم احساس افتخار می کنم.

پس از آن فریبا کفاش همسر شهید گلدوی با تاکید بر تامین امنیت برای مردم سیستان و بلوچستان از سوی مسئولان خاطرنشان کرد: لازم است توجه بیشتری به این قضیه صورت بگیرد تا فرزندانی مانند پسران من از داشتن پدر محروم نشوند.

وی گفت: صدا و سیمای مرکز زاهدان و همچنین سپاه استان و بنیاد شهید سیستان و بلوچستان به صورت مدام مصاحبه هایی را با من ترتیب می دهند و رسیدگی هایی صورت می گیرد که از همه آنها تشکر می کنم.

در انتها تندیسی از سوی شبکه افق به خانواده شهید گلدوی تقدیم شد.

 گلشنی: اصالت های دینی و انقلابی جزو سرمایه های ما هستند

در ادامه مهدی گلشنی استاد دانشگاه شریف مهمان برنامه افتتاحیه بود؛ وی گفت: اگر شبکه افق به دنبال کار اساسی است باید به کمبودهای فعلی جامعه بپردازد.

گلشنی با بیان اینکه در سال های اخیر به موضوع فرهنگ توجه کمی صورت گرفته و تمرکز دولت ها بیشتری بر روی مسائل فرهنگی و سیاسی بوده است گفت: این در حالی است که فرهنگی غنی می تواند بر روی هویت، فرهنگ و اقتصاد ما تاثیر بگذارد.

این استاد دانشگاه عنوان داشت: به همین دلیل است که فرهنگ غربی در جامعه ما نفوذ کرده و فرهنگ اسلامی – ایرانی را کمتر می بینیم؛ اصالت های دینی و انقلابی جزو سرمایه های ما هستند که آن را در جامعه پر رنگ نمی بینیم.

وی ادامه داد: دوری از فرهنگ و اخلاق سبب شده هویت اسلامی و ملی ما با ضعف هایی روبه رو شود و یکی از دلایل اصلی مهاجرت افراد به خارج برای تحصیل و کار همین ضعف اخلاق و فرهنگ است هرچند در خارج از کشور جاذبه هایی نیز وجود دارد.

گلشنی با بیان اینکه دبیرستان ها و دانشگاه های ما بیشتر مرکز آموزش و تا حدی پژوهش هستند گفت: دانشگاه های ما مرکز فرهنگ سازی نشده اند تا بتوانند دانش پژوهانی متعهد و با فرهنگ را تربیت کنند؛ شبکه افق در این شرایط باید به دغدغه های فرهنگی و هویتی ملت ایران بپردازد و کمبودها را در این زمینه رصد نماید.

استاد دانشگاه شریف، ایران را کشوری بی نظیر از نظر امکانات دانست و تصریح کرد: علت عدم استفاده از این امکانات، ضعف هویت و فرهنگ و همچنین عدم توجه کامل به تاکیدهای اسلام و قرآن در زمینه پرداختن به فرهنگ و اخلاق و پرهیز از تبعیت از بیگانگان است.

وی گفت: ناهنجاری های اجتماعی، بی نظمی و بی اخلاقی های موجود مواردی هستند که در اجتماع می بینیم؛ موضوعات بد از غرب اخذ می شود ولی آنچه خوب است مانند تاکید بر نظم که اتفاقا در روایات اسلامی هم به آن توجه ویژه ای صورت گرفته را رها کرده ایم.

گلشنی تاکید کرد: اگر به همه دستورات اسلام و احادیث توجه می کردیم امروز با محدودیت در استفاده از ظرفیت ها و امکانات روبه رو نمی شدیم؛ لازم است فرهنگ صحیح اسلامی در دبیرستان ها و دانشگاه ها ارائه شود و البته توجه هم داشته باشیم که فرهنگ امری تحمیلی نیست و باید به طور صحیح القا گردد.

استاد دانشگاه شریف عنوان داشت: دولت به اندازه کافی از نخبگان و کمک فکری آنها استفاده نمی کند، شایسته سالاری چندان حاکم نیست در حالیکه این امر باید مورد تاکید باشد؛ شبکه افق می تواند در این راستا به نخبگان مراجعه کند و کمبودها و ناهنجاری های جامعه را از زبان آنها بشنود و راه درمان را هم جویا شود.

شکیبایی: عدم بازگشت نخبگان ایرانی به داخل کشور مشکلی اساسی است

بهنام شکیبایی جراح دندانپزشک و از نخبگان ایرانی فعال در آلمان هم دیگر مهمان این برنامه بود.

mehman shakiba2  (2)

وی با بیان اینکه عدم بازگشت نخبگان ایرانی به داخل کشور یکی از مشکلات اساسی امروز است گفت: وعده هایی به این افراد داده می شود تا آنها به ایران بازگردند ولی وقتی این کار را انجام می دهند به آن وعده ها عمل نمی شود و این امر الگوسازی منفی ایجاد می کند و انگیزه ها را از بین می برد.

شکیبایی افزود: زمانی که اختراعاتی توسط یک نخبه ایرانی حتی در خارج از کشور به ثبت می رسد و مورد استفاده قرار می گیرد باید این مسائل را به اطلاع مردم رساند نه اینکه آن فرد معروف شود بلکه جوانان این مرز و بوم دریابند اگر چنین راهی را طی کنند به رفاه خود و جامعه دست می یابند و می توانند فردی موفق باشند.

این نخبه ایرانی با بیان اینکه نخستین کسی هستم که جایزه جراحی آلمان را دو بار کسب کند گفت: با این حال در ایران برای این افتخارات ارزشی قائل نشدند و این مسئله سبب شد از جشنواره خارج شوم.

طالب زاده هم در ادامه خاطرنشان کرد: وظیفه یک رسانه آن است که معضلات فرهنگی جامعه را فریاد بزند و آنقدر این کار را ادامه دهد تا اینکه مورد توجه قرار گیرد و راه درمان ارائه شود.

مشکلات ساخت برنامه در انگلیس

ارتباط زنده با لندن و گفت وگو با «پدیده پروینی» و «ابان حکیم» مجریان مجموعه مستند «جستوگر» بخش دیگری افتتاحیه شبکه افق بود.

این دو درباره زمینه های کاری، موضوعاتی که در برنامه جستجوگر به آنها پرداخته شده و همچنین مشکلات ساخت این مستند در کشور انگلیس توضیحاتی ارائه کردند.

نادر طالب زاده هم گفت: اینکه در شبکه افق توانسته ایم فضایی بین المللی برای برنامه سازی مستند به وجود بیاوریم اتفاق خوبی است.

حضور مجری برنامه «نیمه پنهان ماه» در برنامه افتتاحیه شبکه افق

بعد از آن زینب ابوطالبی، مجری برنامه «نیمه پنهان ماه» که به بررسی زندگی شهدا در گفت وگو با همسران آنها اختصاص دارد به جمع مهمانان برنامه افتتاحیه شبکه افق پیوست.

زینب ابوطالبی
زینب ابوطالبی

ابوطالبی در گفت وگو با طالب زاده گفت: دو اتفاق مهم در برنامه نیمه پنهان ماه رخ داده؛ نخست اینکه پای صحبت های کسانی نشستیم که از نزدیک با شهدای گرانقدر انقلاب و دفاع مقدس نشستیم و تمام تلاشمان هم این بود که روایتی بدون تفسیر از زندگی آنها صورت بگیرد و دیگر اینکه افرادی که با آنها مصاحبه شده طیف وسیعی را در بر می گرفتند، شامل همسران شهدای ارتشی، بسیجی، ارتشی، شهدای دفاع مقدس و جنگ و همچنین دوران انقلاب اما تمایل داریم با همسران شهدای مدافع حرم حضرت زینب(س) نیز گفت وگوهایی ترتیب بدهیم.

وی همچنین در پاسخ به سوالی در مورد حجاب و زمینه های پرداختن به این امر در حوزه رسانه عنوان داشت: حجاب موضوعی است نیازمند تأمل بیشتر؛ باید فرآیندهای مختلف در این زمینه را مورد توجه قرار داد و برنامه ای ساخت که تحول آفرین باشد.

حضور مستندسازان «افق» در برنامه افتتاحیه

در بخش بعدی، محمد علی فارسی یکی از مستندسازان برجسته ایرانی مهمان برنامه افتتاحیه بود.

وی در گفت وگو با طالب زاده، مجری برنامه خاطرنشان کرد: در حال حاضر مجموعه مستندی در رابطه با کارآفرینان را در دست ساخت دارم همچنین «سرزمین نخبگان» عنوان مجموعه مستند دیگری است که در حال پخش از شبکه افق است.

مهدی مطهر دیگر مستندسازی بود که در این گفت وگو شرکت داشت؛ از او مستند «ملاقات با داعش» از شبکه افق پخش شده است.

این فیلمساز هم در رابطه با همین مستند و دیگر کارهای خود توضیحاتی ارائه کرد.

روح الله رفیعی : افق باید صدای انقلاب اسلامی باشد

روح الله رفیعی کارگردان مستند «دو برادر، خالد و مجتبی» هم که در این برنامه حضور داشت با بیان اینکه بسیاری از رسانه های ما از انعکاس صدای انقلاب خالی هستند گفت: اگر باور داریم که جنگ نرم و رسانه ای میان ما و دنیای غرب جریان دارد، پس باید رزمندگانی حضور داشته باشند که در این حوزه حضور یابند و چنانچه به شهادت هم برسند، کار را ادامه دهند.

وی افزود: ساخت مستندهایی مانند دو برادر، خالد و مجتبی به نظر من حضور در عرصه جنگ رسانه ای با دشمنان است.

رفیعی با بیان اینکه اگر شبکه افق مانند دیگر شبکه ها فعالیت کند اصل وجودی خود را زیر سوال می برد خاطرنشان کرد: افق باید صدای انقلاب باشد و امیدواریم هر چه سریع تر «افق» به زبان های دیگر هم شروع به برنامه سازی کند زیرا امروز جهانیان تشنه معارف ناب اسلامی و شیعی هستند و اگر کم کاری کنیم آسیب های زیادی وارد خواهد شد زیرا تجربه نشان داده هرجا ما به میدان نیامده ایم، دشمنان وارد عمل شده اند و قالب های قلابی از انقلاب عرضه کرده اند. منبع : تسنیم

عکس یادگاری دست اندرکاران برنامه افتتاحیه شبکه افق 

اندرکاران برنامه افتتاح رسمی شبکه افق (1)

 

 

با دکمه‌های زیر این صفحه را برای دیگران ارسال کنید
مهدیفا

از مهدیفا

سلام . مهدیفا هستم . ویرایشگر در سایت بنیانا . با افتخار طلبه مکتب درس علامه مصباح و علامه جوادی آملی هستم . مقالاتی درباره شبکه های اجتماعی در بنیانا منتشر میکنم . محتاج دعای خیر شما ...

رخداد از
guest

0 نظرات
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات