دسته‌ها
معرفی

نشریه حرم ؛ هر هفته از مرکز آستان قدس رضوی

نشریه حرم
نشریه حرم

آغازین روز زمستان سال 1370 بود که اولین شماره از نشریه حرم به همت اداره کل روابط عمومی آستان قدس رضوی منتشر شد و این آغازی بر فعالیت بیش از دو دهه نشر معارف رضوی از طریق چاپ و انتشار نشریه حرم و توزیع در اماکن متبرکه رضوی و ارسال به اقصی نقاط ایران بود.

 

این نشریه از آغاز، با مضامین والای زیارت و ارادت پیوند خورد و تا امروز آینه دار این رسالت روشن است.

 

ضرورت های رسانه ای و اطلاع رسانی آستان مقدس امام رضا علیه السلام، به موازات گستردگی حضور زائران و مشتاقان حضرت، همواره بستری بوده که پویایی و تحول را با تاریخ نشریه حرم عجین کرده است.

 

اکنون ارتباط مداوم با زائر، انعکاس و تحلیل عملکرد مجموعه آستان قدس رضوی، استفاده از اندیشه های صاحب نظران و مقوله های فرهنگی و اجتماعی، با نگاهی تطبیقی به جریان های روز، بخشی از رویکردهای رسانه ای نشریه حرم است.

 

پراکندگی مخاطبان نشریه حرم باعث شده است تا در کنار پرداختن به اخبار و اقدامات آستان قدس رضوی فضایی معنوی برای زائران فراهم شود و این کار ظرافت بالایی را در اجرا طلب می کند، در نشریه حرم سعی شده تا محتوا و گرافیک به گونه ای باشد تا مخاطبان از مدیران مجموعه گرفته تا زائران با آن ارتباط قابل قبول را برقرار کنند.

 

انتشار ویژه نامه های موضوعی مانند ویژه نامه وقف، تولید ملی، حرم سال و… از جمله تولیدات این نشریه است.

 

 علاوه بر آن مناسبت های مختلف سال بستری به وجود آورد تا نشریه حرم بتواند با انتشار ویژه نامه های مناسبتی در ایام خاص مانند دهه آخر صفر، دهه کرامت و… مفاهیم مورد نیاز زائران را در اختیار آنان قرار دهد که علاوه بر حرم مطهر در ایستگاه های راه آهن، فرودگاه، مدارس و… در اختیار علاقه مندان قرار می گیرد.

 

زائران حرم مطهر امام رئوف که از اقصی نقاط ایران، جهان اسلام و پهنه گیتی و کشور های غیر مسلمان را شامل می شوند، مخاطبان نشریه حرم را تشکیل می دهند. این مخاطبان که در لحظات شیرین زیارت امام مهربانی ها با دریافت نشریه حرم با معارف بلند این آستان قدسی آشنا می شوند، به دنبال دریافت نشریه حرم در محل زندگی خود هستند و این امر سبب شد تا سایت نشریه حرم از زیر مجموعه های پرتال جامع آستان قدس رضوی راه اندازی شود.

 

این وبگاه که از طریق آدرس اینترنتی http://haramweekly.aqr.ir نیز قابل دستیابی است علاوه بر قرار دادن فایل پی دی اف این نشریه جهت استفاده کاربران، محتوای بخش های مختلف آن را جهت سهولت در دستیابی کاربران قرار داده است که در موضوعات مختلف به بیان سیره و معارف رضوی پرداخته است.

 

صفحه اول شماره 533 نشریه حرم که در تاریخ 18 مهر 95 منتشر شده است : 

آخرین شماره نشریه حرم با مطالبی متنوع منتتشر شده است . در ادامه فهرستی از مطالب آخرین شماره نشریه را میخوانیم : 

گفتاری از امام خامنه ای در خصوص امنیت کشور و گزارشی از دیدارهای ایشان 

گفتاری از آیت الله علم الهدی درباره قشر مستضعف جامعه 

در صفحه دریچه مطالبی با عنوان « جاهلیت مدرن فجایع اخلاقی را مظهر تمدن معرفی میکند » و مقاله ای با عنوان «استکبار به دنبال حساسیت زدایی از جوامع اسلامی است» منتشر شده است  

در صفحه فرهنگ زائر گفت وگویی با قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی انجام شده است که با عنوان « محرومیت زدایی با قوت ادامه یابد» میخوانیم 

گزارشی از میهانی دانش آموزان دختر مدارس مشهد در حرم مطهر امام رضا علیه السلام که در صفحه فرهنگی می خوانیم 

در صفحه سلامت زائر مطالبی درباره پیشگیری از بیماری سرماخوردگی و ظروف یکبار مصرف نذری درج شده است 

صفحات بعدی با عنوان پسر نوجوان و دختر نوجوان که با مقالات و داستان های کوتاه و البته جالب و شگفت انگیز برای زائران نوجوان حرم آماده شده است .

صفحه 12 با عنوان مهر درخشان گزارشی از سخنرانی آقای دکتر حداد عادل گران قدر در اختتامیه نمایشگاه مهر درخشان است

صفحه چهارده نشریه به بررسی برنامه حرم در هفته آتی و اعلام ساعات برگزاری برنامه ها پرداخته است 

صفح 15 با عنوان صفحه مدافعین حرم به اخبار مربوط به جبهه نبرد حق علیه باطل و شهدای مدافع حریم آل الله پرداخته است 

در آخرین صفحه نشریه هم برخی مطالب به زبان عربی و انگلیسی درج شده است . 

 

برای دانلود رایگان این شماره از نشریه اینجا کلیک کنید  

 

با دکمه‌های زیر این صفحه را برای دیگران ارسال کنید
سارا دانشور

از سارا دانشور

سلام . سارا دانشور هستم . نویسنده و گردآورنده مطالب سایت بنیانا . . . | . . . چه تصویر قشنگی‌ست که در صحنه‌ی محشر ؛ما دور حسینیم و بهشت است که مات است . . .

رخداد از
guest

0 نظرات
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات