دسته‌ها
صوت مقاله

در روز عرفه چگونه دعا کنیم ؟ +صوت:عرفه‌ای در کنار مادرم

در روز عرفه چگونه دعا کنیم ؟
در روز عرفه چگونه دعا کنیم ؟

در روز عرفه چگونه دعا کنیم ؟

در روز عرفه که روز دعا و نیایش است، فرهنگ دعا کردن باید خیلی بهتر از همیشه در دل‌ها ایجاد شود. خیلی‌ها به‌خاطر اجابت‌نشدن دعاهایشان ناامید می‌شوند و از خدا دوری می‌کنند. اما می‌شود نگاه دقیق‌تری به دعا داشته باشید تا آداب دعا کردن را بهتر و منطقی‌تر یاد بگیرید و به تعبیر ائمه، به دعا که سلاح پیامبران است مجهز شوید و برای نتیجه اجابت دعا هم صبور بمانید.

دعای مستجاب دعایی نیست که هر کس در هر زمانی و بدون شرایط لازم آن را طلب کند و هرچه از خدا بخواهد به اجابت رسد، دعاکننده باید به شرایط بیان شده در معارف آراسته باشد و دعای او هم دعای صحیح و مناسب با شأن او و مصلحت دنیا و آخرتش باشد.

? دعا باید با چهارچوب‌های عقلی و شرعی منطبق باشد. اگر دعاکننده در خانه بنشیند و دعا کند که حقوقش بیشتر شود یا بدون ارتباط با جمع‌های خوب و سالم، صله رحم و… دعا کند که همسر دلخواهش را پیدا کند یا مثلا فرد پیری دعا کند که مثل بیست‌ساله‌ها جوان شود و…. این دعاها شرایط اجابت را ندارد.

دعای مستجاب دعایی است که شرایط لازم برای اجابت در خود دعا وجود داشته باشد؛ دعایی که صلاح و خیر دنیا و آخرت عبد را تأمین کند و به رشد و هدایت و کمال او کمک دهد، و زندگی و حیات او را حیات طیبه سازد. با این حال بزرگان به ما یاد داده‌اند که نحوه دعا کردن هم مهم است و زمان‌ها و مکان‌ها در آن اثر دارد. چند اصل مهم قبول شدن دعاهایتان را بهتر بشناسید؛ در ادامه مطلب چگونه دعا کنیم همراه بنیانا باشید :

1⃣ نسبت به اوقات شریفه و ویژه چون روز عرفه ، ماه رمضان، روز جمعه، هنگام سحر، زمان نزول باران، وقت اقامه نمازهای واجب و پس از نماز، بین اذان و اقامه، هنگام روزه و ساعتی پس از نیمه شب مواظبت و مراقبت داشته باشد که در چنین ساعتی دعا مطلوب و دارای زمینه استجابت است.

2⃣ تلاش برای ترک‌کردن گناهانی که داریم که به تعبیر دعای‌کمیل مانع برآورده شدن حاجات می‌شود.

3⃣ در حالت‌های ظاهری لحظه دعاکردن، بلندکردن دست‌ها هم مهم است. امام‌صادق(ع) می‌فرمایند در این لحظه خدا حیا می‌کند که دست‌های آن بنده را خالی برگرداند.

4⃣ خدا حاجتی که حرام باشد را برآورده نمی‌کند.

5⃣ به خدا مطمئن باشید تا اجابت‌تان قطعی شود. این اطمینان و وکالت دادن به خدا، یعنی قلبا قبول کنید که شکل برآورده‌شدن خواسته‌تان با خدا باشد.

6⃣ خواسته‌تان را با یادآوری نعمت‌های قبلی که خدا به شما داده است شروع کنید و قبل و بعد از دعا صلوات بفرستید. این شکر اولیه، با ادب بودن پیش خداست و صلوات مثل تهیه یک بسته‌بندی بی‌نقص برای ارسال دعاست.

7⃣ از روش‌های بیان دعای امامان که در نهج‌البلاغه، صحیفه‌سجادیه، مفاتیح و دیگر جاها آمده است استفاده کنید.

8⃣ اگر گروهی دعا کنید یا در میان جمع باشید و خواسته‌تان را از خدا بخواهید به اجابت نزدیک‌ترید.

9⃣ حواستان را جمع کنید و به نسخه‌های دعانویسان کوچه و بازار دلخوش نشوید که اعتبارش زود از دست‌تان می‌رود.

0⃣1⃣ برای دیگران دعا کنید و خیر آنها را از خدا بخواهید. به این ترتیب دیگران هم برای شما دعا خواهند کرد. این دعاها به اجابت نزدیک‌تر است.

پایان

؛

به گزارش بنیانا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR در آستانه فرارسیدن روز عرفه، روایت حضرت آیت‌الله خامنه‌ای از انجام اعمال روز عرفه در کنار خانواده در ایام نوجوانی‌شان را منتشر کرد. این خاطره در قالب کلیپ صوتی «عرفه‌ای در کنار مادرم» تهیه و تدوین شده است.

رهبر انقلاب این خاطره را در جریان گفت‌وشنود با جمعی از جوانان و نوجوانان در تاریخ ۱۳۷۶/۱۱/۱۴ بیان کرده‌اند.

? صوت   »  عرفه ای در کنار مادرم

دانلود صوت (4مگابایت)

یادم است هنوز بالغ نبودم که اعمال روز عرفه را بجا آوردم. اعمال آن روز، طولانی هم هست – لابد آشنا هستید؛ خیلی از جوانان با آن اعمال آشنا هستند – چند ساعت طول میکشد. اعمال، از بعد از نماز ظهر و عصر شروع میشود و اگر انسان بخواهد به همه آن اعمال برسد، شاید تا نزدیک غروب – روزهای نه چندان بلند – به طول میانجامد.

آن وقت من یادم است که با مادرم – چون مادرم هم خیلی اهل دعا و توجّه و اعمال مستحبّی بود – میرفتیم یک گوشه حیاط که سایه بود – منزل ما حیاط کوچکی داشت – آن‌جا فرش پهن میکردیم – چون مستحب است که زیر آسمان باشد – هوا گرم بود؛ آن سالهایی که الان در ذهنم مانده، یا تابستان بود، یا شاید پاییز بود، روزها نسبتاً بلند بود. در آن سایه مینشستیم و ساعتهای متمادی، اعمال روز عرفه را انجام میدادیم. هم دعا داشت، هم ذکر و هم نماز. مادرم میخواند، من و بعضی از برادر و خواهرها هم بودند، میخواندیم. دوره جوانی و نوجوانی من این‌گونه بود؛ دوره اُنس با معنویات و با دعا و نیایش.

با دکمه‌های زیر این صفحه را برای دیگران ارسال کنید
زهرا .

از زهرا .

نویسنده جدید و پرکار سایت بنیانا هستم . . . |
چه صبحی باشد آن صبحی
که تو در قنوتت دعای
" اللهم عجل لولیک الفرج "
می خوانی
و فرشته یک به یک آمین می گویند.... |

اللهم أصلح کل فاسد من امور المسلمین.

رخداد از
guest

0 نظرات
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات