دسته‌ها
اخبار

همشهری آیه شهریور پرونده ویژه از آیت الله بروجردی

همشهری آیه شهریور  94
همشهری آیه شهریور

مرجع تقلیدی که رضا شاه به ملاقاتش رفت/ماجرای اختلاف آیت الله بروجردی و امام خمینی چه بود؟

شماره جدید ماهنامه همشهری آیه شهریور با یادنامه‌ای درباره آیت الله العظمی حسین طباطبایی بروجردی که سالیان متمادی تنها مرجع تقلید شیعیان بود، منتشر شد.

در شماره همشهری آیه شهریور 94 گفت‌وگوی مفصلی با نوه آیت الله بروجردی انجام شده و وی نکته‌های جذابی را درباره زندگی پدر بزرگش بیان کرده. یکی از این نکته‌ها ماجرای ملاقات رضا شاه با آیت الله بروجردی است. وی در این باره گفته است: «ایشان حدود 100 روز در یکی از زندان‌های رضا شاه زندانی شده بود، چون ماموران دریافته بودند ایشان یک نامه سیاسی برای اقدام علیه رضا شاه همراه خود دارد، ولی به لطف اهل بیت مرحوم بروجردی قبل از دستگیری آن نامه در شط می‌اندازد. در زمان دستگیری دوبار رضا شاه شخصاً به ملاقات وی می‌رود و درباره مفاد آن نامه و محل اختفایش سؤال می‌کند، اما از این بازجویی‌ها پاسخی به دست نمی‌آورد و …»

یکی دیگر از فرازهای جالب زندگی مرحوم بروجردی، درباره نگاه ایشان به مساله فدائیان اسلام بود و اینکه شایعه شد، با امام خمینی (ره) دچار اختلاف شدید بوده‌اند. نوه آیت الله بروجردی می‌گوید: «آیت‌الله بروجردی پس از سفر یک ماهه‌شان به مشهد، امام خمینی را به‌جای خود گذاشت و مهر خود را هم به ایشان داد. نکته‌ای که باعث برخی حرف و حدیث‌ها شد این بود که امام در مراسم تشییع جنازه آیت‌الله بروجردی حاضر نشد.

به همین دلیل عده‌ای گفتند ایشان از آیت‌الله بروجردی خوشش نمی‌آمد ولی ما می‌دانستیم که امام خمینی مبتلا به تب مالت بود و بیماری شدیدی داشت. 25 روز بعد از درگذشت آیت‌الله بروجردی وقتی حال ایشان بهتر شد، مجلس ختمی از طرف امام خمینی در مسجد اعظم برگزار شد و با اینکه حالشان چندان مساعد نبود در آن شرکت کردند. اما طبعاً بین امام و آیت‌الله بروجردی در برخی مسائل مانند فدائیان اسلام اختلاف نظر بود. آیت الله بروجردی پس از داستان مشروطه با احتیاط بیشتری وارد مسائل سیاسی می‌شد. »

در این شماره همشهری آیه همچنین پرونده ای درباره تأثیر ماهواره‌ها بر سبک زندگی منتشر شده که در آن با برخی از کارشناسان رسانه گفت‌و گوهایی صورت گرفته و مروری نیز بر سابقه ورود ماهواره در کشور و تغییر رویکردهای شبکه‌های فارسی زبان از سیاست به سبک زندگی شده است.

جمال شورجه، همسر و فرزندانش نیز میهان این شماره آیه شده‌اند و از تأثیر سبک زندگی دینی پدر در تربیت فرزندان گفته‌اند. در خانواده‌ای که به گفته خودشان در آن «حجاب و نماز اصل است»

 

(+)

با دکمه‌های زیر این صفحه را برای دیگران ارسال کنید
سیدحسام علوی

از سیدحسام علوی

سید حسام هستم . یک جنوبی خون گرم . دوست و همراه همیشگی من کتاب های تاریخی هستن . کلا به تاریخ بی نهایت علاقه مندم .با همکاری دیگر نویسندگان سایت بنیانا درباره سبک زندگی اسلامی خبر و مقاله منتشر میکنم . یا علی مدد.

رخداد از
guest

0 نظرات
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات