دسته‌ها
کلمات | مقاله، یادداشت، گزارش

شش غافلگیری حزب الله لبنان برای اسرائیل [ + اتحاد مقاومت اسلامی در همه کشورها ]

روزنامه معروف «رأی الیوم» نوشت، حزب الله در جنگ احتمالی آینده علیه رژیم صهیونیستی مانند جنگ 33 روزه نخواهد بود و 6 غافلگیری مهم برای صهیونیست‌ها دارد.

در سایه تنش‌های کم-و-بیش دائمی میان بیروت و تل‌آویو، به ویژه پس از ارسال یک کشتی صهیونیستی برای استخراج گاز از میدان «کاریش» و آغاز استخراج گاز از این میدان واقع در منطقه آبی مورد منازعه میان بیروت و تل‌‌آویو و همچنین پس از سخنان اخیر حجت الاسلام «سید حسن نصرالله» که همه گزینه‌ها در برخورد با رژیم آپارتاید اسرائیل را محتمل خوانده بود، ارتش این رژیم نگران رویارویی جدید و جدی با حزب الله لبنان است.

روزنامه «رأی الیوم» در یادداشتی به قلم «کمال حرب» به همین موضوع پرداخته است و با اشاره به اینکه جنگ بعدی مثل نبردهای پیشین نخواهد بود، 6 غافلگیری مقاومت لبنان برای رژیم صهیونیستی را برشمرده است:

اول؛ بمباران موشکی حزب الله به سمت اهداف اسرائیلی بسیار بیشتر از جنگ ۳۳ روزه در سال ۲۰۰۶ خواهد بود؛ اعلام این موضوع که مقاومت زرادخانه بزرگی از موشک‌های نقطه‌زن دارد به معنای آن است که تحولی بنیادین در دقت موشک‌ها رخ داده و اهداف حساس و حیاتی اسرائیلی در تیررس موشک‌های مقاومت است.

بنابراین رژیم اسرائیل تنها طرفی نخواهد بود که به تخریب زیرساخت‌ها اقدام خواهد کرد بلکه با مقابله به مثل رو‌به‌رو خواهد شد و این جنگ احتمالا معادلات بازدارنده‌ای ترسیم خواهد کرد که تل‌آویو را از تخریب گسترده بازخواهد داشت.

دوم؛ غافلگیری دوم رویارویی دریایی است که در جنگ آینده به صورت اساسی مطرح خواهد شد. در جنگ پیشین حزب الله فقط ناوچه اسرائیلی «ساعر» را هدف گرفت اما پیش‌بینی می‌شود رویارویی دریایی آینده از حیث برد موشک‌ها و هدف گرفتن ناوهای صهیونیست گسترده‌تر باشد؛ حزب الله تاکتیک‌های دریایی با ابزارهای دیگری در اختیار دارد که ممکن است غافلگیری‌های زیادی با خود داشته باشد.

سوم؛ درگیری زمینی. در جنگ ۳۳ روزه نیروهای اسرائیلی برای نفوذ به لبنان تلاش‌هایی داشتند و نقش مقاومت در جلوگیری از این پیشروی سازنده بود. موشک‌های کورنت نقشی اساسی در هدف گرفتن‌تانک‌ها و نیروهای پیاده صهیونیست داشت همان‌طور که باید به دلاوری و تاکتیک‌های جنگ چریکی مقاومت در جلوگیری از پیشروی نیروهای رژیم اشغالگر تا پایان جنگ اشاره کرد.

اما احتمالا مقاومت در جنگ آینده به این روش که دشمن به آن پی برده تکیه نخواهد کرد و به سمت تاکتیک هجوم در جنگ زمینی همزمان با دفاع روی خواهد آورد؛ رزمندگان مقاومت به نفوذ زمینی به داخل فلسطین اشغالی و تهدید شهرک‌های صهیونیست روی خواهند آورد.

چهارم؛ نکته چهارم مربوط به «برتری هوایی اسرائیل» است. مطمئنا خیال رژیم صهیونیستی نسبت به آسمان لبنان نسبت به ۱۳ سال قبل راحت نخواهد بود و مقاومت برای اولین بار از پدافند هوایی استفاده خواهد کرد که حرکت بالگردها و پهپادهای اسرائیلی را با مشکل مواجه خواهد کرد و جنگنده‌های اسرائیلی برای جلوگیری از هدف گرفته شدن مجبور هستند در ارتفاع بالا پرواز کنند که همه اینها از موثر بودن نقش این جنگنده‌ها و برتری هوایی می‌کاهد.

پنجم؛ پنجمین موضوعی که با توجه به بمباران هفته پیش فرودگاه دمشق به دست اسرائیل باید به آن اشاره کرد این است که تل‌آویو با این اقدام دنبال زدن شریان امدادی مقاومت از طریق سوریه است؛ سوریه تنها شریان حیاتی بود که در جنگ ۲۰۰۶، ایستادگی مقاومت را تقویت کرد و ممکن است فرودگاه شام تنها راهی باشد که حزب الله در صورت طولانی شدن جنگ بتواند برای وارد کردن سلاح و مهمات بر روی آن حساب کند.

جایگزین فرودگاه دمشق برای مقاومت، «خطی زمینی است که بیروت را پس از عبور از سوریه و عراق به تهران وصل می‌کند» و وجود پایگاه آمریکایی در «التنف» سوریه از فعال شدن این خط جلوگیری می‌کند به همین دلیل احتمال هدف گرفته شدن نیروهای آمریکایی در عراق و سوریه توسط مقاومت به منظور گشایش این خط زمینی وجود دارد.

ششم؛ مهم‌ترین موضوع احتمال اتحاد جبهه‌ها مقاومت در جنگ آینده است این احتمال در جنگ ۳۳ روزه مطرح بود اما بسیار ضعیف بود امروز این احتمال قوی‌تر شده است.

بدان معنا که رژیم اسرائیل باید با مقاومت فلسطین، لبنان، سوریه، ایران، عراق و جنبش انصارالله یمن در آن واحد رودررو شود علاوه‌بر آن باید تحرکات در کرانه باختری و اراضی اشغالی ۱۹۴۸ نیز به آن افزود اگر این اتفاق رخ دهد این جنگ آخر با رژیم اشغالگر اسرائیل خواهد بود.

جشن 40 سالگی حزب الله

خبر دیگر از جبهه مقاومت لبنان آنکه به مناسبت گرامیداشت چهلمین سالگرد تشکیل حزب‌الله، واحد روابط عمومی و رسانه‌ای این جنبش با برگزاری نشستی، برنامه‌های گرامیداشت این مناسبت تحت عنوان «چهل بهار» را اعلام کرد. براساس برنامه اعلام شده، در آیین اختتامیه این گرامیداشت که با شانزدهمین سالگرد پایان جنگ 33 روزه (2006) و پنجمین سالگرد جنگ دوم آزاد‌سازی همزمان می‌شود، سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان سخنرانی خواهد کرد.


ترجمه و انتشار توسط روزنامه کیهان – 29 خرداد 1401


با دکمه‌های زیر این صفحه را برای دیگران ارسال کنید
بنیانا

از بنیانا

سایت بنیانا محل نشر مقاله و خبر درباره دین اسلام است. در بنیانا درباره رویدادهای مهم پیرامون فرهنگ اسلامی و سبک زندگی در انقلاب اسلامی ایران می‌خوانیم... کلمه بُنیانا در اینجا به معنای پایه، اساس و بنیاد است.

رخداد از
guest

0 نظرات
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات