دسته‌ها
گزارش

ماجرای همراهی درختان در تلاوت سوره حمد برای شفای بانو امین


خانم منانی از شاگردان مکتب بانوی امین در برنامه ضیافت که باهدف معرفی علما و مراجع سلف همه‌روزه از شبکه قرآن و معارف سیما پخش می‌شود حاضر شد و گفت: هنر بسیار بزرگ و پیام بلندی که ایشان برای بانوان داشتند این بود که بانوان باید بر روی زمان‌های خود مدیریت داشته باشند زیرا ایشان خودشان از لحظه‌به‌لحظه زندگی‌شان استفاده می‌کردند.

وی ادامه داد: بانو امین در کنار دانش، مسائل خانواده برایشان اصل بود و مدیریت چگونه زیستن را به ما آموزش می‌دادند و می‌گفتند اگر می‌خواهید در مسائل علمی‌تان موفق باشید باید روی خانواده مراقبت داشته باشید، وی با همسرشان بسیار صمیمی و عاطفی و نسبت به تربیت فرزند بسیار عنایت داشتند.

شاگرد بانو امین تأکید کرد: ایشان بسیار برطریق اعتدال تأکید داشتند و خودشان نیز طریق اعتدال را رعایت می‌کردند در طراحی مسائل آموزشی نیز راه اعتدال را در نظر می‌گرفتند.

ماجرای همراهی درختان در تلاوت سوره حمد برای شفای بانو امین

وی اظهار داشت: بانو امین در کتاب روش خوشبختی‌شان به زیبایی سبک زندگی اسلامی ایرانی را مطرح کرده‌اند، ایشان به دانشجو فقط دانش یاد نمی‌دادند بلکه روی روح و جان دانشجو تأثیر می‌گذاشتو تلاش داشتند تا مدل چگونه زیستن را به دانشجو بیاموزند.

وی افزود: منزل ایشان با توجه به این‌که همسر ایشان یکی از تجار سرشناس اصفهان بود منزلی پررفت و آمد بود اما ایشان با مدیریت درست بر روی تمامی امور احاطه داشتند حتی گاهی در حساب‌وکتاب به همسر خود نیز کمک می‌کردند.

خانم منانی تصریح کرد: یکی از ابعاد وجود ایشان بعد عرفانی ایشان بود که به مراحل بالایی رسیده بود یکی از کتاب‌های ایشان هم درزمینهٔ عرفان سیر و سلوک است کتابی که در آن سفرهای 4 گانه تکامل با راهبردهای بسیار زیبا بیان‌شده است و تعدادی از اسماء الهی نیز و راه‌حل‌های کاربردی برای توسل به این اسما در فرازهای انتهایی کتاب آمده است.

وی بیان داشت: سرکار خانم قاضی یکی از شاگردان بانو امین در رابطه با سلوک بانو تعریف می‌کردند در سال‌هایی که ایشان در نقاهت بودند یک‌بار از منزل ایشان تماس گرفتند که بیایید منزل بانو به دیدارشان. به دیدن بانو که رفتم بانو گفتند 7 بار سوره حمد را برای شفایم بخوان من شروع کردم به خواندن سوره حمد که دیدم درختان حیاط خانه ایشان هم با من سوره حمد تلاوت می‌کنند. پس از پایان تلاوت، جریان را برای بانو تعریف کردم ایشان گفتند تازه به یکی از رموز جهان هستی وقوف پیداکرده‌ای.

وی در پایان خاطرنشان کرد: من فقط دوست دارم یک پیشنهاد را مطرح کنم و آن اینکه باید تلاش شود تا بنیادی علمی فرهنگی در رابطه با بانو امین تأسیس شود تا این بزرگوار الگوی بانوان مسلمان شوند.

در ادامه برنامه با  بانو علویه همایونی از شاگردان 50 ساله بانو امین تماس تلفنی برقرار شد و وی در این تماس بیان داشت: حاج‌خانم امین بانوی ایرانی، شخصی بود که خلق الانسان و علمه البیان را وجود بخشید بیانش نیز بیان قرآن بود. وی فطرت قرآنی خود را با نوشتن دستورات قرآن و با نوشتن کتاب‌های بسیاری به نمایش گذاشت و در حقیقت باید گفت این فطرت قرآنی‌اش بود که افعال و تدریس و آن خلقت انسانی‌اش را به نمایش درمی‌آورد.

این استاد اخلاق گفت: مردم دیدند که در عمر 97 ساله‌اش تمام حرکات و رفتارش همه انسانی بود او بانویی بود که به وظایف زنانگی‌اش بسیار اهمیت می‌داد وخانه داری و شوهرداری‌اش همه قرآنی بود و طرز معاشرت با نامحرم را بسیار رعایت می‌کرد و تلاش داشت تا با نامحرمی روبه‌رو نشود.

وی خاطرنشان کرد: کتاب سیر و سلوکش نمایشی از محبت به خداوند و خداشناسی و ترجمه کتاب ابن مسکویه نیز بیان اخلاق انسان‌شناسی او بود زیرا او ترجمه هیچ کتابی را فقط به‌صورت رونویسی انجام نمی‌داد و در حقیقت تا بر روی آن تعقل نمی‌کرد هرگز آن مطلب را ترجمه نمی‌نمود زیرا بانو علمه البیانش قرآنی بود.

بانو علویه همایونی تأکید کرد: کتاب روش خوشبختی ایشان را مردم بخوانند تا ببینند این بانو چه نوع زندگی و چه عصمتی را نشان داده ست این‌ها همه بیان قرآن و خلقت انسانی است و تمام علمه البیان او قرآن بود و بیان خلقت انسان. تمامی انسان‌ها با فطرتی کامل و پاک متولد می‌شوند اما به این موضوع توجهی ندارند اما او با افعال و اعمال و استادی‌اش تلاش می‌کرد این فطرت پاک را نگه دارد.

وی در پایان گفت: ایشان انسان بسیار پرتلاشی بودگاهی به او می‌گفتم خانم کمی استراحت کنید می‌گفتند همه در حال فعالیت و تلاش هستند من نیز باید فعالیت کنم.

حاجیه‌خانم سیده نصرت بیگم امین معروف به بانوی مجتهده اصفهانی نصرت امین در بیست‌سالگی به تحصیل فقه و اصول، تفسیر و علم حدیث پرداخت، به‌زودی به حکمت و فلسفه و درپی آن به عرفان روی آورد. وی پس از پشت سرنهادن مدارج علمی در حضور استادانی چون شیخ ابوالقاسم زفره‌ای، حسین نظام‌الدین کچویی، سید ابوالقاسم دهکردی، میرزاعلی آقا شیرازی، میر سید علی نجف‌آبادی، از دو شخصیت دیگر به نام‌های محمدکاظم شیرازی و شیخ عبدالکریم حائری، مؤسس حوزه علمیه قم، اجازه اجتهاد دریافت کرد.

منبع: تسنیم


با دکمه‌های زیر این صفحه را برای دیگران ارسال کنید
زهرا .

از زهرا .

نویسنده جدید و پرکار سایت بنیانا هستم . . . |
چه صبحی باشد آن صبحی
که تو در قنوتت دعای
" اللهم عجل لولیک الفرج "
می خوانی
و فرشته یک به یک آمین می گویند.... |

اللهم أصلح کل فاسد من امور المسلمین.

رخداد از
guest

0 نظرات
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات