جورج بوش پدر به جهنم رفت [بررسی کارهای بوش پدر علیه بشریت و قتل ۶۶ کودک ایرانی]

خبر مرگ «جورج هربرت واکر بوش » معروف به « جورج بوش پدر»، ۱۰ آذر ۹۷ مخابره شد. این فرد جمهوریخواه، چهل و یکمین رئیس‌جمهور آمریکا بود که در بین سال‌های ۱۹۸۹ تا ۱۹۹۳ عهده‌دار تصدی ریاست کاخ سفید بود. اما شهرت بیشتر « جورج بوش پدر» بواسطه دورانی است که وی معاون اول «رونالد … ادامه خواندن “جورج بوش پدر به جهنم رفت [بررسی کارهای بوش پدر علیه بشریت و قتل ۶۶ کودک ایرانی]”

خبر مرگ «جورج هربرت واکر بوش » معروف به « جورج بوش پدر»، ۱۰ آذر ۹۷ مخابره شد.

این فرد جمهوریخواه، چهل و یکمین رئیس‌جمهور آمریکا بود که در بین سال‌های ۱۹۸۹ تا ۱۹۹۳ عهده‌دار تصدی ریاست کاخ سفید بود.

اما شهرت بیشتر « جورج بوش پدر» بواسطه دورانی است که وی معاون اول «رونالد ریگان» بود. او از سال ۱۹۸۱ تا ۱۹۸۹ به مدت حدود ۸ سال، در مقام معاون اول ریاست جمهوری آمریکا فعالیت می‌کرد.

در این مقطع، رژیم صدام با چراغ سبز آمریکایی‌ها و حمایت‌های تسلیحاتی و شیمیایی و مالی واشنگتن، حملات ناجوانمردانه‌ای را علیه مردم ایران ترتیب داد.

البته در این مقطع، رژیم آمریکا در اقدامات ضدایرانی‌اش، تنها به حمایت از صدام متجاوز بسنده نکرد، بلکه مستقیما علیه مواضع ایران و مردم ایران دست به اقدامات جنایتکارانه زد که مهم‌ترین آن‌ها حمله ددمنشانه ناوگان دریایی آمریکا به هواپیمای مسافربری ایران در ۱۲ تیر ۱۳۶۷ و به شهادت رساندن۲۹۰ مسافر بود.

در ادامه مطلب همراه بنیانا باشید

جورج بوش پدر
جورج بوش پدر

جنایتی سبعانه به سَبک آمریکایی در روز روشن!

در دوازدهم تیرماه ۱۳۶۷ شمسی برابر با سوم ژوئیه ۱۹۸۸ میلادی، هواپیمای مسافری ایرباس ایران که از بندرعباس عازم دُبی بود، بر فراز آب‌های خلیج همیشه فارس و در نزدیکی جزیره «هنگام» مورد هجوم یگان‌های دریایی متجاوز آمریکایی مستقر در آب‌های خلیج فارس قرار گرفت و سقوط کرد.

این هواپیما در زمانی که ایران در نبرد با متجاوزین بعثی قرار داشت با موشک ناو جنگی وینسنس مورد حمله عمدی نیرو‌های تجاوزگر و جنایت پیشه شیطان بزرگ قرار گرفت. هواپیما حامل ۲۹۰ مسافر و خدمه بود که تمامی آن‌ها اعم از مرد و زن و کودک و نوجوان و کهنسال با این جنایت فجیع به شهادت رسیدند.

آمریکای کودک‌کش

در میان سرنشینان این هواپیمای مسافربری، ۶۶ کودک زیر ۱۳ سال، ۵۳ زن و ۴۶ تن تبعه کشور‌های خارجی نیز بودند که کشته شدند. ساقط کردن هواپیمای مسافربری جمهوری اسلامی ایران از سوی جنایتکاران آمریکایی، در حقیقت یکی دیگر از مراحل رویارویی استکبار جهانی با ملت بزرگ ایران برای تقویت متجاوزان عراقی در جبهه‌های جنگ بود.

پس از سقوط این هواپیما، مقامات آمریکایی برای توجیه این جنایت نابخشودنی، دلایل ضد و نقیضی عنوان کردند و کوشیدند این اقدام خصمانه را یک اشتباه قلمداد کنند. اما با توجه به مجهز بودن کشتی جنگی وینسنس به پیشرفته‌ترین سیستم‌های راداری و رایانه‌ای و همچنین مشخص بودن نوع هواپیمای در حال پرواز، مسلم شد که احتمال اشتباه وجود نداشته و این اقدام، کاملاً تعمدی و خصمانه بوده است.

مدال شجاعت برای یک جانی!

با این حال مقام‌های آمریکایی پس از چندی، در توهینی آشکار به ملت ایران، مدال شجاعت بر گردن «ویلیام سی راجرز سوم» ناخدای این ناو انداختند و بدین سان حمایت رسمی خود را از این جنایت اعلام کردند. به هر تقدیر، این جنایت نیز در کنار جنایات بی شمار دولت آمریکا، در پرونده سیاه استکبار جهانی ثبت شد و لکه ننگ دیگری بر تارک آن جنایت پیشگان نقش بست.

موضع گستاخانه «جورج بوش پدر» علیه مردم ایران

جورج بوش پدر که امروز خبر مرگش مخابره شد، در مقطع زمانی وقوع این جنایت، معاون اول رئیس جمهور آمریکا بود؛ این فرد در اظهاراتی گستاخانه، بعد از جنایت نیرو‌های آمریکایی علیه مردم ایران، اعلام کرد که «آمریکا به هیچ وجه بواسطه کشته شدن ۲۹۰ مسافر ایرانی توسط شلیک ناوگان دریایی‌اش، عذرخواهی نخواهد کرد»!

جورج بوش پدر، علاوه بر اظهارات گستاخانه فوق‌الذکر، در دوران سیاستمداری‌اش و بویژه تصدی معاون اولی ریگان، سردمدار اتخاذ مواضع ضدایرانی بود. این فرد در اوایل سال ۱۳۶۵ پس از فتح فاو توسط رزمندگان ایرانی در نبرد با متجاوزان بعثی، به کشور‌های حاشیه خلیج‌فارس سفر کرد و ضمن دامن زدن به ایران هراسی برای فروش بیشتر جنگ افزار‌های آمریکایی به مرتجعین منطقه، مستقیما مردم ایران را تهدید به حمله نظامی کرد.

***

کوتاه از زندگی نانه جورج بوش پدر

خانواده «جورج بوش » در بیانیه‌ای اعلام کردند جورج بوش پدر، چهل و یکمین رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا در سن ۹۴ سالگی درگذشت. وی از ۲۰ ژانویه ۱۹۸۹ تا ۲۰ ژانویه ۱۹۹۳ به مدت چهار سال رئیس‌جمهور آمریکا بود.

زندگی‌نامه

«جورج اچ دابلیو بوش» در ۱۲ ژوئن ۱۹۲۴ به دنیا آمد. . وی در طول سال‌های ۱۹۷۱ تا ۱۹۷۳ در زمان ریاست جمهوری «ریچارد نیکسون» سفیر ایالات متحده در سازمان ملل، و مدیر سازمان سیا در سال‌های ۱۹۷۶ و ۱۹۷۷ بود و قبل از آن در سال‌های ۱۹۷۴ تا ۱۹۷۶ میلادی سفیر ایالات متحده در جمهوری خلق چین بود. او در سال ۱۹۹۲ انتخابات را به بیل کلینتون واگذار کرد.

همسر جورج بوش ، باربارا ۱۷ آوریل سال جاری در سن ۹۲ سالگی فوت کرده بود. یک سخنگوی خانواده بوش گفت جورج بوش یک روز بعد از تشییع جنازه همسرش به دلیل عفونت خونی در بیمارستان بستری شده بود.

فروپاشی دیوار برلین و فروپاشی شوروی سابق از جمله اولین رویدادهایی بودند که در آغاز ریاست‌جمهوری او به وقوع پیوستند. او همچنین دستور انجام عملیات‌های نظامی در پاناما و خلیج فارس را صادر کرد.

در سال ۱۹۸۹، بعد از فروپاشی دیوار برلین، جورج بوش با «میخائیل گورباچوف»، دبیر کل حزب کمونیست اتحاد جماهیر شوروی دیدار کرد. بعد از انحلال شوروی، بوش و گورباچوف اعلام کردند آمریکا و روسیه وارد دوران شراکت راهبردی شده‌اند.

جنگ خلیج فارس

او در سال ۱۹۹۱ هم در راس ائتلافی بین‌المللی متشکل از برخی از کشورهای غربی – آفریقایی و کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس به عراق حمله کرد.

ارتش عراق ۲ اوت ۱۹۹۰ به کویت حمله و در کمتر از نیم روز این کشور را اشغال کرد. چند ماه بعد در ۱۷ ژانویه ۱۹۹۱، آمریکا در رأس ائتلافی متشکل از ۳۴ کشور بمباران مواضع عراقی­‌ها را همزمان در داخل کشورشان و کویت آغاز کرد.

جورج بوش در سال‌های بعد در مناظره‌­های انتخاباتی سال ۱۹۹۲ یکی از انگیزه­‌هایش برای انجام این عملیات نظامی را جلوگیری از تسلط صدام بر بخش عمده‌­ای از نفت جهان عنوان کرد، زیر منابع نفتی بغداد و کویت در آن زمان تقریباً برابر بود و این هراس وجود داشت که صدام با اشغال کویت، درصد زیادی از منابع نفت جهان را به خود اختصاص بدهد.

دوستی با صدام علیه ایران

جورج بوش ، علی‌رغم این به گواه اسناد مختلف، به دلیل دشمنی دیکتاتور عراق با ایران به صورت مخفیانه سیاست دوستی با او را اتخاذ کرده و به دنبال بهبود روابط با او برآمده بود.

«بیل کلینتون» در جریان مناظره‌های انتخاباتی سال ۱۹۹۲، این موضوع را به جورج بوش یادآور شد و از او انتقاد کرد. او گفت: «…اما بگذارید نگاهی بکنیم به جایی که به نظر من اشتباه واقعی اتفاق افتاد. در سال ۱۹۸۸ وقتی جنگ بین ایران و عراق تمام شد، ما می­‌دانستیم که صدام ستمگر است، اما چون علیه ایران بود با او تعامل کردیم – دشمن دشمن من، ممکن است دوست من باشد! باشد، جنگ تمام شده؛ ما می­‌دانیم او از گاز خردل علیه مردم خودش استفاده می‌­کند، می­‌دانیم که او تهدید کرده نصف اسرائیل را خاکستر می­‌کند. چندین نهاد دولتی – چندین نهاد – اطلاعاتی داشتند مبنی بر اینکه وی کمک‌­های ما را به مصارف نظامی تبدیل می‌­کند و در تلاش برای ساخت سلاح‌­های کشتار جمعی است. اما در اواخر سال ۱۹۸۹، رئیس‌­جمهور (بوش) سیاست مخفیانه‌­ای را امضا کرد که می‌­گفت ما تلاش برای بهبود روابط با او را ادامه خواهیم داد؛ قبل از حمله کویت هم نوعی پیام برایش فرستادیم که هنوز هم خواهان روابط بهتر هستیم.  بنابراین من فکر م‌ی­کنم چیزی که غلط بود… من هر چیزی که شایسته تحسین باشد را می­گویم، اما تقصیر (دولت) در مماشات با صدام حسین بود، در حالی که دلیلی برای انجام آن وجود نداشت و افرادی در رد‌ه­های بالای دولت ما می‌دانستند که او قصد انجام کارهایی را دارد که تجاوزگرانه است.

حمله به پاناما

جورج بوش پدر از آغاز برای ماجراجویی‌های خارجی بیش از سیاست داخلی ارزش قائل بود. او در دسامبر سال ۱۹۸۹ برای عزل «مانوئل نوریگا» که زمانی متحد آمریکا بود و با کودتای سیا روی کار آمده بود، دستور حمله به پاناما را صادر کرد. این حمله که چهار روز به طول انجامید به کشته شدن صدها نفر منجر شد و توسط مجمع عمومی سازمان ملل محکوم شد.

***

جورج بوش پدر بعد از سرنگونی هواپیمای مسافربری ایران: عذرخواهی نمی‌کنم

« جورج بوش پدر»، رئیس‌جمهور اسبق ایالات متحده آمریکا امروز شنبه در سن ۹۴ سالگی به جهنم رفت .این سیاستمدار جمهوریخواه، چهل و یکمین رئیس‌جمهور آمریکا بود که در بین سال‌های ۱۹۸۹ تا ۱۹۹۳ عهده‌دار تصدی ریاست کاخ سفید بود.

اما برای ایرانی‌ها شهرت بیشتر «جورج بوش پدر» بواسطه دورانی است که وی معاون اول «رونالد ریگان» بود. او از سال ۱۹۸۱ تا۱۹۸۹ به مدت حدود ۸ سال، در مقام معاون اول ریاست جمهوری آمریکا فعالیت می‌کرد.

یکی از وقایعی که در این دوران اتفاق افتاد، حمله یگان‌‌های دریایی آمریکا به هواپیمای مسافربری ایرباس ایران با  موشک ناو جنگی «یو‌اس‌اس وینسنس» بود.

این ناو روز ۳ جولای ۱۹۸۸ (سوم تیرماه ۱۳۶۷) هواپیمای مسافربری «ایرباس» شرکت «ایران‌ایر» که از بندرعباس عازم دبی بود را با شلیک یک فروند موشک هدایت‌شونده ساقط کرد. این حمله به شهادت تمامی ۲۹۰ سرنشین هواپیما، از جمله ۶۶ کودک منجر شد.

دولت آمریکا بعد از این حادثه، سیاست رسمی‌اش را بر این روایت استوار کرد که عامل حادثه «خطای انسانی»، آن هم از طرف خلبان هواپیمای ایرانی بوده است. موضع دیگری که آمریکا در آن مقطع بر آن اصرار داشت این بود که از ایران بابت این جنایت عذرخواهی انجام نمی‌شود.

«جورج بوش» پدر، یکی از مقام‌های آمریکایی بود که در ماه‌های بعد از شلیک به ایرباس ایرانی به صراحت در چند سخنرانی گفت که از جانب آمریکا معذرت‌خواهی نمی‌کند.

به عنوان مثال، او ۲ آگوست ۱۹۸۸، مصادف با ۱۱ مرداد ۱۳۶۷ (۳۰ روز بعد از شلیک به هواپیمای ایران) گفت: «من هیچ‌گاه از طرف ایالات متحده آمریکا عذرخواهی نخواهم کرد. هیچ‌وقت! اهمیتی ندارد حقایق چه باشند.»

با آنکه او در این سخنرانی‌ و اظهارات مشابه دیگر مستقیماً به واقعه شلیک به هواپیمای مسافربری ایران اشاره‌ای نمی‌کند، مقارن بودن اظهارات او با زمان سقوط هواپیما موجب شد بسیاری از رسانه‌های آمریکا موضع‌گیری او را واکنشی به فضای ایجاد شده برای عذرخواهی از ایران بابت شهادت ۲۹۰ نفر از شهروندانش تعبیر کنند.

فیلم سخنان او را در زیر ببینید:

این، اما تنها واکنش لجوجانه آمریکایی‌ها به ساقط کردن این هواپیما نبود. چندی بعد، در سال ۱۹۹۰، ویلیام. سی راجرز، فرمانده ناو آمریکایی مدال شایستگی دریافت کرد.

شواهد متناقض

تلاش دولت آمریکا برای معرفی واقعه پرواز شماره ۶۵۵ ایران‌ایر به عنوان خطای انسانی، خیلی زود در سایه شواهد متناقض با تردیدهای جدی مواجه شدند.

در حالی که دریاسالار  «ویلیام کرو»، فرمانده وقت ستاد مشترک نیروی دریایی آمریکا در نخستین ساعات بعد از حادثه مدعی شده بود مسیر پرواز هواپیمای ایرانی، مستقیم به سمت پایین و رو به ناو یواس‌اس وینسنس بود، پنتاگون یک ماه بعد گزارشی با شواهد متناقض با این روایت منتشر کرد.

در آن گزارش مشخص شده بود بر خلاف ادعای مقام‌های آمریکایی ایرباس ایرانی در حال کاهش ارتفاع نبوده و چنانکه اطلاعات ثبت‌شده توسط سامانه راداری پیشرفته و معروف «ایجیز» در خود رزم‌ناو وینسنس نشان می‌دهد هواپیما در حال افزایش ارتفاع و پرواز به ارتفاع ۱۴۰۰۰ پایی بوده که در ارتفاع ۱۳۵۰۰ پایی بر اثر اصابت موشک ساقط شده است.

علاوه بر این، مکالمات ثبت‌شده از کابین خلبان هواپیما هم نشان می‌دهد کاپیتان «محسن رضائیان»، خلبان پرواز ۶۵۵ لحظاتی قبل از شلیک موشک تصمیم برای پرواز به ارتفاع ۱۴۰۰۰ پایی را به اطلاع سه برج مراقبت که با آنها در تماس بوده رسانده است.

تناقض دیگر در روایت‌های رسمی آمریکا به خروج هواپیمای ایرانی از دالان پرواز مجاز مربوط به هواپیماهای غیرنظامی مربوط می‌شود. فرمانده وقت ستاد مشترک نیروی دریایی آمریکا و سایر مقامات آمریکایی در اولین واکنش‌ها مدعی بودند که هواپیمای ایرانی در حال پرواز در خارج از دالان هوایی مجاز برای هواپیماهای تجاری بوده این در حالی است که گزارش پنتاگون به صراحت می‌نویسد این هواپیما در «محدوده مسیر مجاز» در حال پرواز بوده است.

در گزارش پنتاگون تصریح شده است: «پرواز شماره ۶۵۵ ایران‌ایر (هواپیمای ایرباس ۳۰۰) در حال اوج گرفتن از محدوه مجاز مسیر هوایی، A-59، از فرودگاه بندرعباس به سمت دوبی بوده است.»

۰
سارا دانشور

نویسنده: سارا دانشور

سلام . سارا دانشور هستم . نویسنده و گردآورنده مطالب سایت بنیانا . . . | . . . چه تصویر قشنگی‌ست که در صحنه‌ی محشر ؛ما دور حسینیم و بهشت است که مات است . . .

guest
1 دیدگاه
قدیم ترین
جدیدترین بیشترین امتیاز
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
وحید
وحید
1 سال قبل

سلام . خیلی جالب تیتر نوشته بودین . ای ول