دسته‌ها
مقاله

اینستاگرام بازیگران ایرانی محل تبلیغ سبک زندگی آمریکایی ها [ چرا و چگونه؟]

تبلیغ سبک زندگی آمریکایی ها در اینستاگرام بازیگران ایرانی [ چرا و چگونه؟ ]

مهربانی با حیوانات موضوعی است که در ادیان الهی و به ویژه اسلام به آن بسیار سفارش شده است، «اگر همه دنیا را بدهند، حاضر نیستم دانه‌ای از دهان موری جدا کنم،» همین یک جمله از امام اول شیعیان کافی است تا عمق نگاه دین به جانوران را فهم کرد. در ادبیات ما هم نمونه‌های زیادی وجود دارد،« میازار موری که دانه کش است/ که جان دارد و جان شیرین خوش است»

«بیایید با حیوانات مهربان باشیم»، این عبارتی است که با درج هشتگ زیر تصاویری از سگ‌ها و گربه‌ها در صفحات اینستاگرامی برخی سلبریتی‌ها دیده می‌شود، اما مهربانی با حیوانات ظاهراٌ با خانگی‌کردن این حیوانات و محشور شدن با آنها اشتراک معنایی پیدا کرده است، سگ حیوان باوفایی است که برای انسان جنبه نگهبانی از خانه و کاشانه و زمین را دارد،آن هم بیشتر در روستاها و محیط‌های غیرشهری، نه درآپارتمان‌ها و محیط‌های شهری.

در ادامه مطلب همراه بنیانا باشید

سبک زندگی آمریکایی ها در اینستاگرام بازیگران ایرانی
سبک زندگی آمریکایی ها در اینستاگرام بازیگران ایرانی

می‌توان با سگ‌ها و گربه‌ها مهربان بود و خوش‌رفتاری به این موجودات را به بچه‌ها آموخت، اما خانگی‌کردن سگ‌ها و نگهداری از آنها تا جایی که جایگزین یا مکمل فرزند انسان شوند، دیگر ربطی به مهربانی‌کردن با حیوانات ندارد و به نوعی محشورشدن با جانوران محسوب می‌شود. این محشورشدگی با سگ‌ها و گربه‌ها خود سبکی از زندگی ارائه می‌دهد که انطباقی با سبک زندگی ایرانی ندارد.

حالا شاید عده‌ای باشند که سبک زندگی ایرانی را دوست نداشته باشند و بخواهند به شکل دیگری گذران عمر کنند، مسلماً آزادی‌های فردی در ایران آنقدر به حریم خصوصی افراد احترام می‌گذارد که بتوانند درون خانه‌های خود به اشکال مختلف زندگی کنند، اما آیا افراد مجازند رفتارهای شخصی‌شان داخل منزل را از طریق شبکه‌های اجتماعی در فضای مجازی علنی کنند؟!!

به خصوص اینکه این افراد آدم‌های عادی نباشند و به واسطه تلویزیون یا سینما به شهرت رسیده و هزاران دنبال‌کننده در فضای مجازی داشته باشند.آیا وظیفه اجتماعی سلبریتی‌ها ایجاب نمی‌کند که به نسبت افراد معمولی در جامعه مسئولیت‌پذیرتر عمل کنند و به روح قواعد و اعتقادات جامعه احترام بگذارند.

طبیعی است که سلبریتی‌ها به اقتضای درآمدشان در نقاطی از شهر زندگی کنند که احتمالاً به دلیل رفاه‌زدگی مفرط، اعتقاد به سنت‌ها و مذهب کمرنگ‌تر از نقاط دیگر شهر باشد و اساساً این افراد نسبت خود را تنها با طبقه‌ای خاص ببینند و اینگونه امر بر آنها مشتبه شود که غالب مرام و مسلک مردم در جامعه همانی است که آنها به آن گونه زیست می‌کنند.

ولی واقعیت این است که اقشار مختلفی در جامعه وجود دارند و نمی‌توان روح جمعی اکثریت را نادیده گرفت، از این روی عمومی کردن برخی رفتارهای شخصی درون خانه‌ها از سوی سلبریتی‌ها به نوعی می‌تواند اشاعه و ترویج سبک زندگی زشت غربی تلقی شود و حتی با روح قوانین کشور مغایر باشد.

برای مثال یکی از بازیگران ایرانی سرشناس این روزهای سینمای ایران در صفحه اینستاگرام خود با درج تصویری از سه سگ که روی کاناپه نشسته‌اند، نوشته‌است: «خیلی‌ها میگن سگ نجسه خیلی‌ها هزار دلیل برای سگ نداشتن دارن، من نمیگم حتماً همه باید سگ یا هر حیوان خانگی را داشته باشن. من از نگاه و تجربه خودم میگم، این سه تا هیچ‌وقت قرار نیست برای من جای عشق و فرزند و خانواده رو پر کنن … فقط جای خودشون رو دارن و خیلی هم عزیز هستن به خصوص اونی که آخر بهمون اضافه شد، به شدت از آدم‌ها کتک خورده بود و دستش رو از دست داده، ولی حالا خیلی حالش خوبه من که ازشون جز عشق و محبت چیزی ندیدم.»

ظاهراً خانه محل سکونت این بازیگر سینما آنقدر بزرگ هست که او می‌تواند بخشی از آن را در اختیار سگ‌هایش قرار دهد و به داشتن آنها افتخار کند و سبک زندگی غیرایرانی و عشق مورد نظر خودش را داشته باشد،ولی خیلی جالب نیست این سبک از زندگی به نوعی در دید و انظار عمومی ملتی قرار گیرد که اکثریت آن مسلمان هستند.

ایرانیان مسلمان با همه حیوانات مهربانند،اما حشر و نشر خانگی با آنها را مغایر فرهنگ و آموزه‌های اخلاقی خود می‌دانند و ترجیح می‌دهند چهره‌های هنری کشورشان نیز به عقاید و آرای آنها حداقل در محیط عمومی احترام بگذارند.

نویسنده : جواد محرمی

در ادامه مطلب بخوانید »»

پدیدار شناسی اینستاگرام ؛یادداشت دکتر یامین پور

الکی مثلا من چادری ام!! استفاده ابزاری از حجاب در اینستاگرام

صفحات بنیانا در پیام رسان های ایرانی را با ورود به صفحه فیدها دنبال کنید 

با دکمه‌های زیر این صفحه را برای دیگران ارسال کنید
سیدحسام علوی

از سیدحسام علوی

سید حسام هستم . یک جنوبی خون گرم . دوست و همراه همیشگی من کتاب های تاریخی هستن . کلا به تاریخ بی نهایت علاقه مندم .با همکاری دیگر نویسندگان سایت بنیانا درباره سبک زندگی اسلامی خبر و مقاله منتشر میکنم . یا علی مدد.

رخداد از
guest

0 نظرات
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات