دسته‌ها
کلمات | مقاله، یادداشت، گزارش

فایده های نماز شب در دنیا و آخرت را بشناسید


خداوند مشتاق کیست؟

خداوند متعال به یکی از صدیقان وحی نمود که برای من بندگانی هستند که مرا دوست می‌دارند و من هم آن‌ها را دوست می‌دارم، آنان مشتاق من، و من هم مشتاق آن‌ها هستم، و آن‌ها مرا در یاد دارند و من هم به یاد آنان هستم، آن‌ها به من نظر دارند، و من هم به آن‌ها نظر دارم، پس اگر تو قدم جای قدم آن‌ها بگذاری، تو را هم دوست خواهم داشت و اگر از راه آن‌ها منحرف شوی عقوبت خواهم نمود.

آن صدیق گفت: معبود من! نشانه آن‌ها که مورد توجّه تو هستند چیست؟

خطاب رسید: آنان روزها همچون چوپان مهربانی که مواظب گوسفندان خود هست به سایه می‌نگرند و منتظر آمدن شب هستند، و همان‌گونه که پرندگان هنگام غروب با شور و شوق عازم آشیانه خود می‌گردند.

اینان هم با همین حال به استقبال غروب خورشید می‌روند، پس آنگاه که شب فرارسید، و تاریکی همه جا را فراگرفت، و فرش‌ها پهن و همه گرد هم جمع شدند و هر دوستی با دوست خود خلوت نمود اینان در برابر من به پای می‌ایستند و صورت‌های خود را بر خاک می‌نهند، و با تلاوت آیات قرآن به مناجات و گفتگوی با من برمی‌خیزند، و نعمت‌های مرا سپاس می‌گویند.

پس آنان را می‌بینی که گاه گریه می‌کنند، و گاه شیون سر می‌دهند، گاه آه می‌کشند، و گاه از معاصی و گناهان شکوه می‌کنند، گاه ایستاده و گاه نشسته، و گاهی در حال رکوع، و گاه در سجده هستند، و آنچه را که به خاطر من تحمل آن می‌کنند، همه را می‌بینم، و شکوهی که از محبت من بر لب دارند می‌شنوم.

اولین چیزی که به آن‌ها عطا کنم سه چیز است یکی اینکه نور خودم را در دل‌های آن‌ها بیفکنم در نتیجه همان‌گونه که من از آن‌ها آگاهم، آن‌ها نیز از من باخبر خواهند بود، دوم اینکه اگر آسمان‌ها و زمین‌ها و آنچه را که در این میان هستند در میزان آن‌ها ببینم باز آن را کم خواهم دانست، سوم رو سوی آن‌ها می‌کنم، و آیا اگر کسی من رو سوی او آورم، احدی می‌تواند بداند که چه به او عطا خواهم نمود.

(اسرار الطلوة، حاج میرزا ملکی تبریزی، ص 455).

نماز شب
نماز شب

 رسول خدا (ص) در مورد فواید دنیوی نماز شب می‌فرمایند:

 یا علی پنج چیز دل را روشن می‌کند.

 بسیار قل هو الله خواندن

 کم خوراکی

 مجالست با علما

 نماز شب

 رفتن به مسجد برای نماز

 رسول خدا (ص) فرمود: هنگامی‌که آخر شب فرامی‌رسد خداوند منزّه می‌فرماید: آیا دعاکننده‌ای هست تا اجابتش کنم؟ آیا درخواست‌کننده‌ای هست تا حاجاتش را عطا کنم؟ آیا استغفار کننده‌ای هست تا او را بیامرزم؟ آیا توبه‌کننده‌ای هست تا توبه‌اش را بپذیرم؟

 از پیامبر اکرم (ص) نقل است که فرمودند: هر بنده‌ای که توفیق نماز شب را پیدا کند از روی اخلاص وضو بگیرد و با نیت پاک و قلب سلیم و بدن خاشع و چشم گریان، پروردگار را بخواند، خداوند نه صف از ملائکه بی‌شمار را پشت سر او قرار می‌دهد و به عدد آن‌ها درجات معنوی او را بالا می‌برد.

پیامبر فرمود: «مَن کثر صلاته باللیل حسن وجهه بالنهار».

هر کس در شب زیاد نماز بخواند، صورت او در روز زیبا می‌شود.

شاید مراد از روایات آن است که خداوند شادابی چهره و آبرویی به آن‌ها می‌دهد که مردم آنان را دوست دارند و جذب آنان می‌شوند و به آنان تمایل پیدا می‌کنند. توجه و اقبال مردم به آنان باعث جلب رزق و روزی می‌شود.

بدیهی است که فردی به هر شغلی مشغول باشد، وقتی که به خاطر نماز شب وجهه خوبی نزد مردم پیدا کرد، مردم کارهایشان را به او واگذار می‌کنند و رزق و روزی او فراوان می‌شود.

پیغمبر اکرم (ص) فرمود: آن قدر جبرئیل مرا درباره شب خیزی سفارش نمود که گمان کردم نیکان امتم در شب نخوابند .

 پیامبر (ص) به جبرئیل فرمودند: مرا پند ده

جبرئیل گفت: ای محمد، هر چه می‌خواهی عمر کن اما بدان که سر انجام خواهی مرد، و به هر چه می‌خواهی دل ببند اما بدان که سرانجام از آن جدا خواهی شد و هر عملی که می‌خواهی انجام بده ولی بدان سرانجام عملت را خواهی دید و نیز بدان که شرف مؤمن نماز شب اوست و عزتش در خودداری از ریختن آبروی مردم است.

حتما بخوانید »» راهنمای آسان خواندن نماز شب [ +ویدیو آموزش ]


خواندن مطلب در تلگرام


با دکمه‌های زیر این صفحه را برای دیگران ارسال کنید
عباس رازی

از عباس رازی

پنج دهه از عمر من می‌گذرد و در تمام این سال‌ها دنبال رضای خدا و راه انداختن کار مردم بودم .بیشتر مطالبی که از من توی سایت بنیانا می‌خوانید در حوزه قرآن و سبک زندگی اسلامی هست.

رخداد از
guest

0 نظرات
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات