روز ولنتاین چیست ؟ ؛ بررسی فلسفه ولنتاین با نمایشنامه طنز [ + سخنانی از استاد مرادی درباره خوشبختی ]

فهرست محتوای این صفحه ⬇️ پنهان کردن ۱. این برنامه علاوه بر بررسی کوتاه فلسفه تاریخی روز ولنتاین با یک نمایش رادیویی طنز موضوع را بررسی میکند ۱.۱. می توانید برنامه صوتی ” روز ولنتاین یا روز عشاق ” را در ادامه بشنوید یا دانلود کنید : ۱.۱.۱. چند وقتی است که فرهنگ وارداتی ولنتاین … ادامه خواندن “روز ولنتاین چیست ؟ ؛ بررسی فلسفه ولنتاین با نمایشنامه طنز [ + سخنانی از استاد مرادی درباره خوشبختی ]”

۰
روز ولنتاین
روز ولنتاین

چند سالی است که در روزهای اواخر بهمن، تعدادی از مردم کشورمان اقدام به بزرگداشت روزی به نام ولنتاین می کنند که معرف سبک زندگی غربی است. تلاش بی وقفه رسانه های غربی و تهیه مطالب و گزارش های متعدد پیرامون روز ولنتاین در نوع خود جالب توجه به نظر می رسد . 

ولنتاین یک فرهنگ مهندسی شده غربی است که هر سال طبق مد روز به طور هدفمند دستوراتی را می گویند که جوانان باید اجرا کنند .  چند سال پیش(۸۷) مد شده بود که دخترها باید به آقا پسرها مشروب بدهند با یک تکه شکلات!!! الان هم مد شده آقا پسر محکم بزند توی گوش زنش یا دوستش !!! 

رادیو اینترنتی صدای میقات برای بررسی بیشتر موضوع یک برنامه کوتاه منتشر کرده است . پیشنهاد میکنم حتما این برنامه را دانلود کنید و در فرصت مناسب گوش دهید . 

این برنامه علاوه بر بررسی کوتاه فلسفه تاریخی روز ولنتاین با یک نمایش رادیویی طنز موضوع را بررسی میکند 

می توانید برنامه صوتی ” روز ولنتاین یا روز عشاق ” را در ادامه بشنوید یا دانلود کنید :

 

دانلود mp3 (حجم۱۶مگابایت)

 

 

در ادامه مطلب بخشی از سخنان استاد مرادی در برنامه آیینه خانه درباره رفتارهای جدید جوانان را می خوانیم . این برنامه اواخر بهمن سال ۹۲ پخش شده است »

استاد شهاب مرادی
استاد شهاب مرادی

استاد شهاب مرادی : انکار واقعیت‌ها حال هیچ کسی را بهتر نمی‌کند، جامعه ما امروز اسیر تجملات نابخردانه است، ما باید این واقعیت را بپذیریم.  تفاخر یکی از مظاهر حماقت است و ای بسا هیچ حماقتی مثل تفاخر به داشته ها نیست.

 

تفاوت هایی بین افتخار کردن و تفاخر کردن وجود دارد .  افتخار به شیعه بودن، ایرانی بودن، محب اهل بیت(ع) بودن و … بسیار پسندیده است اما افتخار به لباس و ماشین و خانه و… اشتباه بزرگی است که باید از آن به حماقت تعبیر کرد.

 

چرا باید بچه را به مدرسه ای بفرستیم که ۲۰ میلیون تومان شهریه دریافت می کند ؟  ؛ اگر ملاک مدرسه رفتن«تفاخر» باشد در واقع داریم رفتار اشتباه را آموزش می دهیم و این بچه از دست می رود.

 

متاسفانه شاهد تردد خودروهای میلیاردی در شهر هستیم ؛ وقتی وزیر خارجه سابق انگلیس می گوید ۵۰۰ پورشه وارد ایران شده ، این کنایه و اشاره ای است به ما که بدانیم چقدر بازارخودروهای لوکس در ایران زیاد شده و چقدر تجمل و تفاخر روز به روز در سبک زندگی ما افزایش پیدا کرده است.

 

در حال حاضر توجه به تجملات هر روز جلوتر رفته و روز به روز پیچیده تر می شود . امروز تعداد جشن هایی که برای یک ازدواج معمولی برگزار می شود خیلی بیش از حد انتظار است؛ جشن حنابندان، بله برون و … جزء فرهنگ ازدواج ما نبوده است.

 

در همین تهران آن هم در سال های دور، فرهنگ ازدواج، جشن گرفتن در خانه بود، اما امروز همه این سنت ها عوض شده است.

 

من از هزینه های گزافی که بابت گریم عروس، اجاره ماشین عروس و … می شود تاسف می‌خورم ، متاسفانه ما پذیرفته ایم که برای تفاخر کردن تشویق کنیم ولو با ماشین عروس و اگر کسی فخر داشته هایش و ماشین عروس اش را به ما فروخت به او آفرین بگوییم .

 

برخی شبکه های ماهواره ای برنامه از پیش نوشته شده برای تغییر سبک زندگی ایرانیان دارند . علاوه بر اینها به اعتقاد من بخش بازرگانی دولتی کشور و حوزه واردات خارجی گمرکات کشور هم در این زمینه مسئولیت سنگینی دارند.

 

وقتی ما تاجران کشور را به سمت واردات صحیح سوق ندهیم و اجازه ورود هر محصولی را به کشور صادر کنیم نتیجه این می شود که تاجران ما به سمت واردات کالاهای لوکس و تشریفاتی و تجملاتی که مطلقا هیچ ربطی به فرهنگ ما ندارند می روند و چون مردم برای آنها پول پرداخت می کنند، گردش مالی بسیار زیادی در این حوزه شکل می گیرد واعداد عجیب و غریبی در حوزه مالی آن جابجا می شود.

 

چند وقتی است که فرهنگ وارداتی ولنتاین در میان عده ای شناخته شده است . امروز خیلی از اشیایی که در کتاب مکاسب، نگهداری و خرید و فروش آن گناه تلقی شده است، از آسیای دور و چین به ارزانی وارد کشور می شود و هیچ کس درباره آن فکری نمی کند.

 

طبیعتا وارد کننده ها قصدشان ضربه زدن به اسلام نیست ، اما به هر حال باید برای این روال فکری کرد.

 

برای فهم بهتر موضوع شما گیاه تزئینی بامبو را در نظر بگیرید . بامبو از کجا آمده است؟ مگر در سرزمین ما چنین گیاهی هست؟ چون مردم می خرند وارد کشور می شود و با خودش فرهنگ ها و باورهای خاصی می آورد. مثلا اینکه تعداد بامبو در گلدان باید فرد و بین ۳ تا ۵ عدد باشد تا خوشبختی بیاورد، جزو کدام باور ایرانی است؟

 

این باور هیچ ربطی به دین و آیین و مرام سرزمین ما ندارد و یک باور محلی یا خرافی است.

 

امروز وظیفه ما تمدن سازی است. ما باید نسخه جدیدی از تمدن اسلامی را شکل بدهیم؛ نسخه ای که ریشه اش در باورهای اصیل اسلامی و ایرانی باشد.

 

این موضوع را در نظر داشته باشیم که وسایل و لوازم با خودشان سبک زندگی می آورند . تلویزیون ، مبل راحتی ، آشپزخانه اوپن و … سبک زندگی جدیدی را به ما تحمیل کرده اند.

 

مثلا بچه ای که عادت کرده است ظرف سه دقیقه غذایش را در مایکروفر گرم کرده و میل کند، هیچ وقت مفهوم صبر را درک نمی کند و نمی آموزد.

 

اگر کسی که صبر داشته باشد در سیاست، در اقتصاد، در کار و … در همه چیز صبور است، تجار قدیمی و پیر مردهای تاجر موفق تر از جوان هایی هستند که کار تجارت را تازه آغاز کرده اند، دلیلش این است که آنها تمرین صبر را در گذشته داشته اند؛ اما جوان های امروزی صبر کردن و صبور بودن را مشق نکرده اند.

 

 من به سریال پایتخت اشاره میکنم ، از سیروس مقدم و عوامل سازنده این سریال تقدیر میکنم.  این سریال توانسته است مفهوم ساده زیستی را به خوبی به تصویر بکشد. ما نیازمند تمرین ساده زیستی و پرهیز از تفاخر و تجمل هستیم .

 

وقت آن رسیده که تصمیم بگیریم و از این مقطع شروع کنیم تا با همراهی همدیگر در یک خط و مسیر واحد برای برچیدن فرهنگ تفاخر تلاش کنیم.

 

 

ویدیو طنز : خرس گنده هایی که خرس هدیه می دهند! 

دریافت (۳ مگابایت) | منبع : کانال آقای شهبازی ؛ ماهبندان : @mahbandan 

 

سیدحسام علوی

نویسنده: سیدحسام علوی

سید حسام هستم . یک جنوبی خون گرم . دوست و همراه همیشگی من کتاب های تاریخی هستن . کلا به تاریخ بی نهایت علاقه مندم .با همکاری دیگر نویسندگان اینجا درباره سبک زندگی اسلامی خبر و مقاله منتشر میکنم . یا علی مدد.

guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات