دسته‌ها
صوت

حضرت فاطمه (س) مادر امت و شفاعت کننده همه مسلمانان هستند


حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر علی نصیری، رئیس مؤسسه معارف وحی و خرد و استاد حوزه و دانشگاه در مورد مقام و منزلت حضرت فاطمه زهرا(س) از نگاه ایات و روایات گفت: در ذیل آیه شریفه  واذ قالت الملائكه يا مريم ان الله اصطفاك وطهرك واصطفاك علي نساء العالمين روایات مکرری از پیامبر (ص) و اهل بیت(ع)  رسیده که این آیه اگر چه اشاره به حضرت مریم است و اشاره به این شده که خدا حضرت مریم را بر همه زنان عالم برگزید اما آیه درواقع نازل بر برتری حضرت مریم بر زنان عصر خودش است.

مادر

 اما درباره حضرت زهرا(س) گفته‌شده ایشان برتری و سروری بر تمام زنان عالم دارند “من الاولین و والآخرین” حتی سرور زنان بهشت است.

نصیری در ادامه سخنانش اظهار داشت: اما خود این ایه، فلسفه برتری ایشان را هم بیان کرده است. در این ایه از سه واژه اصطفاک و طهرک و اصطفاک  و اصطفاک دوم یعنی برتری بر دیگران استفاده شده است. اصطفاک اول درواقع اشاره به آن آورده معنوی و اخلاقی شخص یعنی چه حضرت مریم چه حضرت فاطمه و یا هر کس که می خواهد به مقامی برسد باید یک مراتب اخلاقی، معنوی و رفتاری از خودش بروز دهد است.

 مطالعه زندگانی آن بانو نشان می‌دهد که ایشان از همان آغاز طفولیت شخصیت برتر، انسانی و اخلاقی دینی خودش را داشتند. مرحله طهرک یا تطهیر درواقع همان اراده الهی است. مثلاً اگر حضرت فاطمه(س) به مرتبه اخلاقی رسیده باشد، خداوند این تربیت را به کمال رساند و به پاکی نهایی رساند که آیه تطهیر به آن اشاره دارد.

انما يريد الله ليذهب عنكم الرجس اهل البيت ويطهركم تطهيرا ، وقتی که آورده اولیه معنوی و اخلاقی بود و تطهیر الهی اتفاق بیافتد آن وقت می‌شود اصطفاک علی نساء العالمین یعنی برتری بر همه زنان عالم دارند.

این محقق و استاد دانشگاه افزود: این مطلب بسیار مهمی است، یعنی با توجه به اینکه حضرت فاطمه(س) طبق منابعی که در شیعه وجود دارد 19 سال و در برخی از منابع اهل سنت تا 25 سال هم گفته‌اند که عمر شریفشان بوده به هر حال سن زیادی نیست، نشان می‌دهد ایشان در این فرصت کوتاه چه مراتب اخلاقی و دینی را طی کرده‌اند.

وقتی که ما شخصیت ایشان را واکاوی می‌کنیم می‌بینیم که در حوزه اخلاق بندگی یعنی آن چه که مربوط به پروردگار است ایشان یک کارنامه درخشانی دارند. عبادات ایشان چنان بوده که در برخی از روایات آمده که روزی حضرت امیر(ع) وارد خانه شدند و دیدند که قوت‌ها و غذاهای بهشتی در منزل وجود دارد.

 یا امام حسن مجتبی(ع) نقل می‌کنند  که در خردسالی شاهد بودم که مادرم از سر شب تا صبح عبادت می‌کرد و نماز می‌خواند و الجار  ثم الدار فرموده بود. یعنی دعا برای همسایه و بعد خودش.

نصیری ادامه داد: حضرت فاطمه (س) در بُعد اخلاق اقتصادی فوق‌العاده اند. زندگی حضرت زهرا(س) یک زندگی ساده و در سطح پایین تر از متوسط بوده است.

سلمان می‌گوید وقتی جهاز حضرت زهرا را می‌آوردند چادر ایشان 17 وصله داشت. در تاریخ است که ایشان خانه را جارو می‌کرد و غذا برای همسرو فرزندانش درست می‌کرد و حتی یک‌بار حضرت امیر(ع) که به ایشان گفت نزد پدرت برو و کنیزی از غنائم جنگی برای خودت بگیر، پیامبر(ص) به جای کنیز به او تسبیحات حضرت فاطمه (س) را یاد دادند و گفتند برای سبک شدن کارهایت این تسبیحات را ذکر کن.

 این روایات و مطالبی دیگر درباره حضرت فاطمه(س) را در کتابم «فاطمه(س) بانوی بی مثال »به خوبی توضیح داده‌ام.

وی یادآورشد: روایت است حضرت امیر(ع) وارد منزل شد و دید اتاق غبارآلود است و لباس حضرت زهرا(س) از پختن نان و جاروی اتاق کثیف شده است از ایشان خواست نزد پدرشان بروند و از بیت‌المال، قدری از پدرشان بگیرند اما نه تنها ذره‌ای از بیت‌المال به خانه حضرت امیر(ع) وارد نشد حتی از مال و اموالی که داشتند مرتب به فقرا و مسکینان انفاق و بخشش می‌کردند.

از نکته‌های اخلاقی ایشان اینکه به حضرت امیر(ع) وصیت کرد که بدنم را از زیر لباس غسل دهید  یعنی نهایت ادب را پیش همسرش رعایت می‌کرد.

تابوت‌هایی که آن زمان وجود داشت بدن متوفی را نمایان می‌ساخت ولی حضرت زهرا(س) سفارش کرده بودند از تابوت سازان یمنی برای تابوت ایشان استفاده شود که درپوش داشت و اولین تابوتی که درست شد به سفارش ایشان بود. یعنی فکر پس از مرگشان را هم کرده بود.

نصیری در ادامه سخنانش اظهار داشت:  در جنگ‌هایی که حضور داشتند در تاریخ خطابه‌هایی به ایشان منسوب است که نکات بسیار آموزنده در بر دارد. در نهایت حجاب و عفاف و پوشش و پاک‌دامنی بود که برای زنان امروزی این موارد می‌تواند الگوی خوبی باشد. در وصف مقامات معنوی ایشان، مقامت حدیث است.

در اصول کافی آمده که حضرت فاطمه محدثه بوده ، در روایات آمده که فرشتگان یا جبرئیل بعد از درگذشت پیامبر آمدند به ایشان تسلیت گفتند و هم اخبار و گزارش‌ها فرزندانشان و امت اسلامی را به ایشان تا روز قیامت می گفتند و حضرت فاطمه به زبان می آورد و حضرت علی(ع) می نوشت.

این همان چیزی است که به مصحف حضرت امیر(ع) یاد شده به این ترتیب که در آن اخبار و گزارش‌ها امت اسلامی تا روز قیامت به اهل بیت تذکر دادند که این مصحف جزء  سرمایه‌های ویژه اهل بیت(ع) است و همیشه اهل بیت به آن افتخار می‌کردند.

وی بیان کرد: مسیحیان به حضرت مریم(ع) خیلی اعتقاددارند درواقع  او را مادر خودشان تلقی می‌کنند آنچه که ما درباره حضرت زهرا(س) داریم از جمله همین مصحف که به ایشان حوادث امت اسلامی خبرداده می‌شود و این نگرانی‌ها و غصه‌ها و اندوه‌ها که ایشان را فرا گرفته بود

 و ایشان با آن‌ها از دنیا رفت و آنچه که در روایات آمده که ایشان وصیت کرد سلام من را به محبان من برسانید و نیز در روایات نقل‌شده که ایشان وقتی در روز قیامت وارد شوند خداوند به خاطر مقام ایشان  از ایشان می خواهد که چه چیزی از من می‌خواهی ایشان برای همه محبان و همه فرزندانشان شفاعت از خدا می خواهد.

نصیری یادآورشد: این جنبه‌ها چه در آغاز راه که همه اسرار به ایشان گفته شد و چه پایان کار که شفاعت همه مسلمانان را می‌کندنشان می‌دهد که  ایشان در بعد مهر و محبت نسبت به همه امت اسلامی فوق‌العاده بوده‌اند. ما هم باید به ایشان لقب مادر امت بدهیم مادر مهربان و واسعه وجودی همه مسلمانان تا آخر قیامت هستند.


مولودی زیبا از آقای طاهری #بشنوید

دانلود صوت (2مگابایت)

بیشتر بخوانید »» 

معرفی EMAM.COM وب سایت اصلی امام خمینی رحمة الله علیه [شناخت امام بدون سیاسی‌کاری و جناح‌بازی]

معرفی قنداب ؛ سایتی برای زمینه سازی تشکیل خانواده و حفظ آن


با دکمه‌های زیر این صفحه را برای دیگران ارسال کنید
عباس رازی

از عباس رازی

پنج دهه از عمر من می‌گذرد و در تمام این سال‌ها دنبال رضای خدا و راه انداختن کار مردم بودم .بیشتر مطالبی که از من توی سایت بنیانا می‌خوانید در حوزه قرآن و سبک زندگی اسلامی هست.

رخداد از
guest

0 نظرات
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات