دسته‌ها
مقاله

شهید حججی ، نماد جریانی که به رهبری امام حسین(ع) پیش می‌رود

 

نشریه خط حزب الله به عنوان رسانه مکتوب دفتر حفظ آثار و نشر ارزش‌های امام خامنه ای در شماره 101 خود که به همت جامعه مومن و انقلابی در شهرهای ایران چاپ و توزیع میشود به بررسی انتشار گزارشی پیرامون شهید محسن حججی پرداخته است که در ادامه می خوانید . تاریخ سخنرانی های امام خامنه ای در انتهای هر متن درج شده است »» 

 

شهید محسن حججی ، نماد جریانی که به رهبری حسین‌بن‌علی(ع) در دنیا پیش می‌رود

 

سحر روز چهارشنبه، ساعت پنج و سی دقیقه صبح، میدان امام حسین علیه‌السلام تهران، که از شب قبل میزبان پیکر شهید محسن حججی قهرمان ایرانی مدافع حرم بود؛ یک مهمان سرزده داشت. رهبر انقلاب به دیدار پاسدار شهید و خانواده‌اش در مسجد امام حسین علیه‌السلام آمده بود.

 

دیدار اگرچه کوتاه بود اما در آن یک بیان مهم و کلیدی وجود داشت: «خدا شهید شما را عزیز کرد؛ ببینید چه غوغایی در کشور راه افتاده به‌خاطر شهادت این جوان. شهید خیلی هستند؛ همهٔ شهدا هم پیش خدای متعال عزیزند، لکن یک خصوصیتی در این جوان وجود داشته. خداوند هیچ‌وقت کارش بدون حکمت نیست…»(۱۳۹۶/۰۷/۰۵)

 

چند ساعت بعد، میدان امام حسین علیه‌السلام تهران و خیابان‌های منتهی به آن، مملو از غوغای امت حسین بود. زن و مرد و پیر و جوان، از هر طیف و سلیقه و پوششی گرد هم آمده بودند تا از این شهید عزیز استقبال کنند. یکی از بزرگ‌ترین و پرجمعیت‌ترین مراسم تشییع در سال‌های اخیر. اتفاقی که عصر چهارشنبه، در همان ابعاد و در میدان امام خمینی(ره) اصفهان هم تکرار شد.

 

بلافاصله روزنامهٔ آمریکایی واشنگتن‌پست نوشت: “سرباز ایرانی که توسط داعش در سوریه سربریده شد، همچون یک نماد، تشییع شد.” خبرگزاری فرانسه هم در گزارشی نوشت: “سیل جمعیت عظیمی از انسان‌ها در دریایی از رنگ‌های قرمز و سیاه، برای سوگواری سربازی که به نماد و سمبل جنگ با داعش تبدیل شده است،‌ آمدند.”

 

* نماد شجاعت ایمانی ملت ایران

رسانه‌های غربی از آن سوی مرزها تبدیل یک جوان ۲۵ ساله به یک نماد برای یک ملت و خروش آنان برای ابراز محبت به این قهرمان را دیدند. نمادی که شجاعت و صلابت در عین اخلاص و فداکاری، از او یک چهرهٔ محبوب و بزرگ برای همهٔ ملت ایران ساخته است.(۱۳۷۵/۰۶/۲۷)

 

شجاعت ملت ایران اما ناشی «از قوّت ایمان رزمندگان و مردم و جوانان بود؛ یعنی عشق ایمانی – نه عشق حیوانی، نه عشق مادّی، نه عشق به چیزهای خُرد و حقیر – عشق به ارزش‌ها؛ عشق به آرمانهای الهی و اسلامی؛ همان چیزی که کشته شدن در راه خدا را برای کسی که چنین عشقی را دارد، شیرین می‌کند؛ نه این‌که آسان می‌کند، شیرین می‌کند.»(۱۳۷۸/۰۳/۰۳)

 

[su_note]

 

در ادامه بخوانید »» 

شهید محسن حججی و سرلشکر سلیمانی،معجزه‌ای برای انقلابی‌های خسته

چشمهای شهید محسن حججی و ما حزب اللهی های حرفه‌ای

 

[/su_note]

 

* نیاز جامعه به شهادت محسن حججی

حال به سؤالی که رهبر انقلاب دربارهٔ شهید محسن حججی مطرح  کردند باز گردیم. سؤالی که ایشان خود به آن پاسخ گفته‌اند: «اخلاص این جوان و آن نیت پاک این جوان و به موقع حرکت کردن این جوان و نیاز جامعه به این‌جور شهادتی، این موجب شده که خدای متعال، نام این جوان شما را، شهید شما را، بلند کرد؛ بلندمرتبه کرد. کمتر شهیدی را ما سراغ داریم که این‌جور خدای متعال او را در چشم همه عزیز کرده باشد. خداوند جوان شما را عزیز کرد.»(۱۳۹۶/۰۷/۰۵)

 

«اخلاص» و «نیت پاک» و در یک جمله همان ایمان این شهید، در کنار «زمان‌شناسی» و حرکت به موقع، دو ویژگی مهم شهید حججی از نظر رهبر انقلاب است که موجب عزت و سربلندی این شهید شده است.

 

اما یک مؤلفهٔ دیگر نیز در بیان ایشان وجود داشت که اگر نگوییم تاکنون درباره شهیدی به کار نرفته است، حداقل می‌توان گفت که کم‌نظیر است: « نیاز جامعه به این‌جور شهادتی». چرا باید یک ملت و یک جامعه به چنین شهادتی نیاز داشته باشد؟ شهادت خاص شهید محسن حججی چه نیازی از ملت ایران را برطرف می‌کند؟

 

 

* ملتی به رهبری حسین‌بن‌علی(ع)

پاسخ به این سؤال با بازگشت به مقدمهٔ بالا مشخص است. شجاعت ایمانی جوان ایرانی، نیاز جامعهٔ ما است. ملتی که نماد خود را در چشم‌های باصلابت و نگاه شجاعانهٔ محسن حججی در هنگام اسارت در دستان داعشی می‌بیند.

 

نمادی که هیبت ملت انقلابی ایران را در چشم دشمنان بیش از پیش بزرگ‌تر می‌کند: «همواره و همیشه هیبت این حرکت عظیم مردمی، چشم دشمنان جمهوری اسلامی را گرفته است. خیلی رجزخوانی کردند، هرچه توانستند تلاش کردند امّا ملّت ایران و نظام جمهوری اسلامی در نظر اینها هیبت داشته است؛ این هیبت را ما باید حفظ کنیم؛ این هیبت بایستی محفوظ بماند.»(۱۳۹۴/۰۲/۱۶)

 

هیبتی که ناشی از شجاعت ایمانی است، که در مبارزات انقلابی ملت ایران از ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ تا انقلاب اسلامی و از هشت سال دفاع مقدس تا حماسه مدافعان حرم در سوریه و عراق، از یک حقیقت و الگوی ارزشمند نشأت می‌گیرد: قیام سیدالشهداء و نهضت عاشورا و پاسداشت آن توسط ملت ایران: «واقعاً این اعتقاد، درست است که اسلام را قیام سیدالشّهدا حفظ کرده؛ همچنان‌که در طول زمان، در قرن‌های متوالی، این حادثه روزبه‌روز زنده‌تر شده.

 

امروز این مراسم از صد سال پیش که تدین مردم به‌حسبِ ظاهر، معارضینی مثل معارضین امروز هم نداشت، خیلی گرم‌تر، گیراتر، پُرشورتر و گسترده‌تر دارد انجام می‌گیرد؛ همهٔ اینها معنا دارد، همهٔ اینها ‌ نشان‌دهندهٔ یک حقایقی و یک جریانی است که به رهبری حسین‌بن‌علی علیه‌السلام دارد در دنیا پیش می‌رود؛ و ان‌شاءالله پیش خواهد رفت و کارگشا خواهد بود و گره‌های ملّت‌ها را باز خواهد کرد.»(۱۳۹۶/۰۶/۳۰)

 

ویدیو : رهبرانقلاب: همين اينترنت و كانال‌های اجتماعی و… اين شهيد حججی را هم احاطه كرده بود اما اين اينجوری از آب در آمد 

دریافت ویدیو

با دکمه‌های زیر این صفحه را برای دیگران ارسال کنید
سارا دانشور

از سارا دانشور

سلام . سارا دانشور هستم . نویسنده و گردآورنده مطالب سایت بنیانا . . . | . . . چه تصویر قشنگی‌ست که در صحنه‌ی محشر ؛ما دور حسینیم و بهشت است که مات است . . .

رخداد از
guest

0 نظرات
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات