دسته‌ها
گزارش

نواصول گرایی،بازگشت به ارزش‌ها [ناکامی بی‌بی‌سی در تخریب انقلاب]

ناکامی بی بی سی در تخریب یاران انقلاب

نو اصول گرایی، بازگشت به ارزش‌هاست

 

5 مردادماه، بی بی سی فارسی در برنامه «صفحه دو آخرهفته» ماجرای نواصول گرایی را سوژه خود قرارداد و درصدد بود تا رویکرد نواصول گرایی را غیرممکن جلوه دهد و از سویی دیگر تلاش کرد تا مردم را رویگردان از اصول گرایی معرفی کند!

 

هفته گذشته بود که آقای قالیباف از ضرورت تغییر در کنش سیاسی جریان اصول‌گرایی سخن به میان آورد و تاکید کرد که اصول‌گرایی به لحاظ ساختاری، عملکردی و رویکردی نیازمند اصلاح و تغییر شیوه است.

 

برنامه «صفحه دو آخرهفته» بی بی سی هم به این موضوع اختصاص داشت و آقای محمدحسین جعفریان، روزنامه نگار و مستندساز از مشهد، علی حاجی قاسمی، مدیر دپارتمان علوم سیاسی و سیاست‌گذاری اجتماعی در دانشگاه سودرتورن سوئد و همچنین حسین باستانی روزنامه نگار و تحلیلگر سیاسی بی بی سی فارسی درباره نواصول گرایی سخن گفتند.

 

اصول گرایان، سنگرهای خود را از دست داده‌اند

مهدی پرپنجی، مجری بی بی سی فارسی برنامه «صفحه دو آخرهفته» را با مقدمه‌ای درباره سرنوشت اصول گرایی از سال 92 تا کنون آغاز کرد و گفت:  « از سال 92 به بعد اصول‌گرایان سنگرهای انتخابی خود در نظام را یکی یکی از دست دادند. کرسی ریاست جمهوری در سال 92 از دست این جناح خارج شد و در انتخابات ریاست جمهوری اخیرهم نتوانستند آب رفته را به جوی بازگردانند و تردید نیست اصول‌گرایان در پنج سال گذشته توان رقابت با جبهه اعتدال و اصلاحات را در جلب آرای عمومی از دست داده‌اند.پرپنجی، همچنین این سؤال را مطرح کرد که آیا « نواصول‌گرایی که آقای قالیباف به دنبال آن است، می‌تواند به نوش داروی احیای این جریان سیاسی تبدیل شود؟»

 

بازنگری در جریان اصول گرایی لازم است

جعفریان درباره ضرورت‌هایی که باعث صحبت از تغییر و بازنگری در مواضع اصول گرایی شده است، گفت: «اصول واقعی اصول گرایی بر پایه صحیفه نور امام خمینی؟ره؟ و منویات مقام معظم رهبری است؛ همان اصولی که از سال 42 آغاز شد و تا بهمن 57 و در سال‌های پس از انقلاب وجود داشت. آرمان‌هایی که کوخ نشینان را ارباب می‌دانست و به آنها افتخار می‌کرد. امروزه بزرگانی که مدعی جریان اصول گرایی هستند از اصول اصلی آن تهی‌اند و شیر بی یال و دمی هستند که نسبتی با اصول گرایی ندارند، فلذا لازم است در این جریان بازنگری صورت گیرد.»

 

وی ادامه داد: «دلسوزان واقعی نسل بعدی انقلاب معتقدند که آنچه امروزه به عنوان اصول گرایی مطرح شده، نسبتی با صحیفه نور ندارد اما لزوم تغییر در جریان اصول گرایی دیر به ذهن و زبان بزرگان این جریان رسید؛ اما این تغییر اصول نباید فقط به تعویض نام منتهی شود؛ چرا که این جریان تخصص ویژه‌ای در تغییر نام دارد؛ از جناح راست و ائتلاف خط امام و رهبری گرفته تا اصول گرایان و جمنا؛ از نظر من جریان اصول گرایی باید کاملاتغییر کند.»

 

مشکل اصول گرایان، نبود استراتژی است

حاج قاسمی اما معتقد است که سردرگمی امروز اصول گرایان به دلیل فقدان دیدگاه منسجم و استراتژی در این جریان است و در این باره می‌گوید: « اصول گرایان ارزش‌ها و اصول خود را به‌طور دقیق تعریف و تبیین نکردند که همین امر سبب سردرگمی این جریان شده است؛ در واقع هر اصول‌گرایی در ظن خود یار اصول‌گرا می‌شود.»

 

ضرورت مرزبندی سیاسی بین نو اصول گرایی و اصول گرایی 

باستانی هم در سخنانش به اسامی متفاوت جریان اصول گرا اشاره و تاکید کرد: «بحث بازنگری در جریان اصول گرایی بارها مطرح شده است. برای مثال بعد از انتخابات دوم خرداد در لایه‌های متفاوت جناح محافظه کار حتی عده‌ای برای ایجاد گفتمان جدید به میدان آمدند. در انتخابات ریاست جمهوری هشتم ما شاهد بودیم که تعداد قابل توجهی از کاندیداهای محافظه کار آمدند و شعارهایی متفاوت از شعارهای جریانشان مطرح کردند.»

 

وی افزود: « هر طیف سیاسی بخواهد جریان جدید در خود ایجاد کند باید به چندین سؤال پاسخ دهد؛ اینکه چه موضوعاتی را مطرح کرده و قرار است چه رویکردی را در پیش بگیرد. همچنین باید مرزبندی سیاسی‌اش را با بقیه اصول گرایان مشخص کرده وخط قرمزهایش را اعلام کند اما اگر این موارد تعیین نشوند، نمی‌توان گفت که درباره یک جریان جدید صحبت می‌کنیم.»

 

در واقع، جعفریان فاصله گرفتن اصول گرایان از آرمان‌های ابتدای انقلاب را مشکل اصلی می‌داند و حاج قاسمی معتقد است که آرمان‌های این جریان شفاف نیستند و ابهام‌های بسیاری دارند. همچنین باستانی مرزبندی روشن با دیگر جریان‌های اصول گرایی را یکی از مهم‌ترین لازمه تشکیل نواصول گرایی ذکر می‌کرد.

 

پس از آن اما این سه میهمان برنامه «صفحه دو آخرهفته» درباره نظرات یکدیگر سخن گفته و پاسخ دادند.

 

جعفریان روزنامه نگار تاکید کرد: « #نواصول گرایی یعنی بازگشت به 30 سال قبل و ارزش‌هایی که براساس آن فرد تشنه خدمت باشد و نه تشنه قدرت. تغییر در روش‌های ارتباط با مردم و روش‌های ارتباط با وابستگان جریان اصول گرایی، یعنی #نواصول گرایی.»

 

همچنین باستانی تحلیلگر سیاسی معتقد است که سخنان آقای قالیباف برای نو اصول گرایی درواقع تنها تغییر در روش‌هاست نه تجدیدنظر در اصول و معتقد است که «تغییر در روش‌ها جز با نقد گزنده روش‌های موجود ممکن نیست. تغییر روش در اصول گرایی لازم است امّا نباید این تغییر رفتار یا تغییر روش به همراهی با تتلو   بیانجامد.»

 

از نظر باستانی «در احزاب اصلاح طلب و اصول گرا تغییر روش‌ها نه تنها شفاف بیان نمی‌شوند بلکه توام با نقد گزنده نیست و هرجا که این فضا غالب باشد، امکان تغییر بنیادین در روش‌ها خیلی ممکن نیست.»

 

پس از این سخنان اما مجری بی بی سی تلاش کرد تا آقای قالیباف را فردی شکست خورده معرفی کند که لایق هدایت پرچم نو اصول گرایی نیست، اما  جعفریان، درباره این سخنان گفت: این روزها اصول گرایانی که دم از اصول گرایی می‌زنند، به رهنمودهای امام خمینی و منویات مقام معظم رهبری عمل نمی‌کنند؛ نواصول گرایی که آقای قالیباف درباره آن سخن می‌گوید، در واقع بازگشت به ارزش‌ها و اصول است و پرچمداری این جریان از نظر من در توان آقای قالیباف هست.»

 

حاج قاسمی مدیر دپارتمان علوم سیاسی و سیاست‌گذاری اجتماعی در دانشگاه سودرتورن سوئد هم تاکید کرد: «اصول گرایان نباید دایره اصول گرایی را بیشتر از این تنگ کنند. در این 40 سال شاهد بودیم که اصول گرایان نیروهای وفادار به جمهوری اسلامی را یک به یک از جریان اصول گرایی بیرون انداختند، فلذا نباید طیف‌هایی که در اصول خود و روش‌ها بازنگری انجام می‌دهند، از اصول گرایی اخراج کنیم که این عمل بزرگ‌ترین آفت برای نوگرایی است.»

 

پس از آن، باستانی درباره انتخابات 96 و چرایی پرچمداری نواصول گرایی از سوی قالیباف گفت: « قالیباف در جریان اصول گرایی قابل حذف شدن نیست. او می‌توانست در انتخابات ریاست جمهوری آرای بیشتری را نسبت به آقای ابراهیم رئیسی کسب کند، زیرا می‌توانست غیر از اصول گرایان، افراد غیر اصول گرا را نیز به‌سوی خود جلب کند. درجریان اصول گرایی، ابراهیم رئیسی پرچم دار نوگرایی نیست زیرا که حامی اصلی وی بخشی از حکومت بود و نه جریانات اصول گرا.»

 

در بخش پایانی این برنامه، جعفریان خاطرنشان کرد: بلاهایی که این روزها بر سر اصول گرایی آمده، زیر سر اصول گرایی نیست؛ اصولی که باید در مملکت انقلابی حاکم باشد، از دوران سازندگی منکوب شد و امروز به مرحله منفوریت رسیده است.

 

همچنین حاج قاسمی معتقد بود: «نوگرایی، انطباق دادن اصول گرایی و مبانی اصول گرایی با شرایط واقعی جامعه و مطالبات واقعی مردم است که اجتناب ناپذیر است و با این کار می‌شود گوهر ارزشمند اصول گرایی را هم حفظ کرد.»

 

منبع : روزنامه صبح نو (284)

 

با دکمه‌های زیر این صفحه را برای دیگران ارسال کنید
سارا دانشور

از سارا دانشور

سلام . سارا دانشور هستم . نویسنده و گردآورنده مطالب سایت بنیانا . . . | . . . چه تصویر قشنگی‌ست که در صحنه‌ی محشر ؛ما دور حسینیم و بهشت است که مات است . . .

رخداد از
guest

0 نظرات
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات