تلویزیون ایران را چه کسی اداره می‌کند؟ [چرا همش تبلیغاته؟ ]

تلویزیون
تلویزیون

تلویزیون ایران را چه کسی اداره می‌کند؟

احتمالا شما هم در این روزها هر شبکه ای می‌زنید با برنامه‌ای مواجه می‌شوید که با تبلیغ یک کالا، یک اپلیکیشن، یک موسسه یا بانک و… همراه است.

ادامه خواندن “تلویزیون ایران را چه کسی اداره می‌کند؟ [چرا همش تبلیغاته؟ ]”

خنداننده شو ؛ولی نه به هر قیمتی! [اینجا تلویزیون است نه اینستاگرام]

خنداننده شو
خنداننده شو
خنداننده شو

 

برنامه های اخیر خندوانه با انتقادات گسترده از سوی طرفداران خندوانه روبرو شده است . هرچند هیچ کس راضی به اتمام برنامه نیست اما مدیران و مسئولین این برنامه باید پاسخگوی نظرات دیگران هم باشند.

 

آقای مهدی خرامان روزنامه نگار و منتقد فرهنگی در شماره (۵۱۲۴) روزنامه جوان مطلبی درباره خندوانه نوشتند که در ادامه میخواند : 

 

مرحله دوم خنداننده شو آغاز شد، اما شاید چهار سرگروه از بیان نکته‌ای مهم به اعضای تیم خود غافل شده‌اند و آن قدرت و تأثیرگذاری رسانه ملی در جامعه است؛ قدرتی که اگر در مسیر درست به کار گرفته شود تأثیرات مثبت دارد و اگر به اشتباه از آن استفاده شود گاهی باعث فاجعه می‌شود.

 

شاید هیچ‌گاه محمد مسلمی، حمید گلی و علی فروتن فکر نمی‌کردند که تنها یک آیتم هفت دقیقه‌ای به نام «هتل فیتیله» باعث آن همه اتفاقات عجیب از نطق نماینده مجلس تا اعتراض مردم تبریز شود؛ مسئله‌ای که باعث دوری آنها از رسانه ملی و خدشه‌دار شدن کارنامه‌شان شد یا آن روزی که مهران مدیری سریال «در حاشیه» را کلید زد، شاید احتمال توقف یا فشار برای تغییر موضوع، تجمع پزشکان، نامه اعتراض سازمان نظام پزشکی و در آخر ورود یک وزیر به مسئله را نمی‌داد .

 

یا حتی کمال تبریزی که در مرحله ابتدایی یکی از داوران این کمدین‌ها بوده است هیچ‌گاه تصور نمی‌کرد سریال تاریخی او باعث اعتراض ایل بختیاری، تجمع و اعتراض نمایندگان مجلس شود و نه تنها چهار سال پخش فیلم متوقف گردد، بلکه باعث ضبط مجدد سریال هم شود یا در همین مرحله اول خنداننده شو که باعث ناراحتی مردم خوزستان شد تا در نهایت باعث عذرخواهی رامبد جوان شود؛

 

حواشی‌ای که تنها باعث پسرفت افراد  و تلف شدن انرژی آنها در حواشی ایجاد شده می‌شود، و گاهی آنقدر این آش شور می‌شود که مانند مهراب قاسم‌خانی، کارگردان یک برنامه در رسانه ملی می‌شوید، اما حتی نام‌تان را به خاطر حواشی در تیتراژ درج نمی‌کنند و در نهایت باید اثر خود را به یکی دیگر بسپارید، به همین دلایل در رسانه ملی کم نبودند افرادی که یک شبه معروف یا یک‌شبه نابود شوند.

 

اما انگار کمدین‌های خنداننده شو هنوز خودشان را در قالب کاراکترهایی در فضاهای مجازی تصور می‌کنند، افرادی که اگر خطا کنند، می‌توانند به راحتی «پست»شان را پاک کنند و با یک معذرت‌خواهی قضیه را فیصله دهند، شومن‌هایی که در همان ابتدا هوش مردم را دست‌کم گرفته‌اند و فکر می‌کنند مردم با شوخی‌های دم‌دستی و گاهی زننده آنها بیگانه هستند که متأسفانه باعث بزرگ بینی‌شان شده، اما تاریخ نشان داده است چه افراد بزرگی در رسانه ملی فعالیت می‌کردند که تنها به خاطر یک اشتباه سال‌ها حتی وارد جام‌جم هم نشده‌اند، به همین دلیل صداوسیما مانند سکوی پرش است که اگر شیرجه‌زن در نقطه اوج اشتباه سهوی انجام دهد، مطمئناً سقوطی دردناک را  تجربه خواهد کرد.

 

در هر حال باید امید داشت این پازل به هم ریخته به دست چهار سرگروه و به ویژه رامبد جوان به دلیل احاطه کافی درباره حد و مرز رسانه ملی، مرتب شود تا شاید کمدین‌های خلاق که بی‌اخلاقی را ارزش نمی‌دانند دوباره وارد شریان‌های اصلی طنز کشور شوند.

پایان

 

آقای مصطفی امینی خواه از فعالان فضای مجازی در انتقاد از وضعیت خندوانه مطلبی را در کانال تلگرام خود (Aminikhaah) نوشتند که در ادامه میخوانید : 

 

خنداننده شو ؛ ولی نه به هر قیمتی!

 

فرصت دیدن خندوانه ندارم ؛ ولی دیشب بخش زیادی از ” خنداننده شو ” را دیدم.

 

هر چند رویکرد فرهنگی و اجتماعی خندوانه به مرور بهتر شده ، ولی خمیرمایه آن کماکان “لهو” و “لغو” است.

هر چند شخصا ادب رامبد را می پسندم ولی نمی توانم نسبت به حجم متراکم “بی حیایی غلیظ” در برنامه دیشب او لب فرو بندم.

 

گعده های خویشانه و دوستانه ما از دیرباز ، محفوف به فکاهیات فرومایه و ادبیات “بدن واره” بوده.

در این گونه از طنز ، ذهن ها از “سرویس بهداشتی” و “اتاق خواب” بیرون نمی رود.

 

این تیپ طنز ، همیشه بوده و هست اما آنچه پرتگاه رسانه است ، رسمیت بخشیدن به این مدل از شوخی هاست.

 

خنداننده شو دیشب ، مصاف تهوع آوری از اینگونه طنز فاجر (در برابر طنز فاخر) بود.

یکی از شرکت کنندگان که دختری جوان و اهل قم بود ، علی رغم ریتمی جذاب و موضوعی ناب ، از همان اشل اتاق خواب مدد گرفت که حقا زننده بود.

او یک جا برخی نوزادان را “اقدام مشترک بی برنامه” نامید.

جای دیگر با ماجرای تاریخی “شیث و نصرتی” شوخی کرد.

و در جای دیگر با ذکر ربط شغل و نام خانوادگی ،  از پیشه پدربزرگ “سوشا مکانی” پرسید.

 

یکی دیگر از شرکت کنندگان ، با طرح موضوع “قحطی و قطعی آب” ، ۸۰ درصد محتوای خود را در سرویس بهداشتی گذراند. و جای دیگر نیز شوخی های رکیکی با مساله ازدواج داشت که البته سانسورهای پیاپی در استندآپ او مشهود بود.

 

برنامه دیشب البته نکته حساس دیگری هم داشت و آن ، تمسخر رییس جمهور سابق بود.

یکی از شرکت کنندگان ، متنی را از زبان یک گوسفند بیان می کرد که در انتها ، لحن ویژه ای به خود گرفت و با استفاده از کلیدواژه “من به شما علاقمندم” ، خاطره مناظره احمدی نژاد و موسوی را تداعی کرد. با این تفاوت که این عبارت از دهان یک گوسفند شنیده می شد!

 

برنامه هایی چون خندوانه اگر بنا را بر ارتقای فرهنگ این آب و خاک نهاده اند ، باید ذائقه حیامند و عفت آمیز طنز ایرانی را پرورش دهند. وگرنه پر کردن آنتن به هر قیمت ، به ورشکستی درازمدت ادبیات و فرهنگ ایرانی خواهد انجامید.

 

 

برنامه های انتخاباتی رسانه ملی برای ایام انتخابات ۹۶

برنامه های انتخاباتی رسانه ملی
برنامه های انتخاباتی رسانه ملی
برنامه های انتخاباتی رسانه ملی

با توجه به نزدیک شدن به زمان انتخابات ریاست جمهوری، هرکدام از شبکه‌های سیما بر حسب مأموریت تعریف شده به پخش برنامه‌های انتخاباتی می‌پردازند. معاونت سیما در مسیر فعالیت‌های انتخاباتی خود سه گونه برنامه های انتخاباتی رسانه ملی را از شبکه‌های تلویزیونی خود پخش می‌کنند. در ادامه همراه بنیانا باشید 

 

**ویژه برنامه‌های تولیدی شبکه‌ها برای انتخابات ۹۶ :

 

این برنامه‌های با هدف پوشش دادن به موضوعات و محورهای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و پنجمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا، توسط هر یک از شبکه‌ها طراحی و پس از تصویب در کمیته طرح و برنامه و نظارت ستاد انتخابات سیما، مراحل تولید را پشت سر خواهند گذراند.

 

این برنامه‌ها طوری طراحی شده‌اند که در زمان‌های پیک، به گونه‌ای در کنداکتور شبکه جانمایی شوند که پخش آنها با برنامه‌های انتخاباتی سایر شبکه‌ها هم‌زمان نباشند.

 

**برنامه‌های منعطف انتخاباتی:

 

این برنامه‌ها، در داخل برنامه‌های روتین شبکه‌ها پیش‌بینی و پخش می‌شوند. در این خصوص نیز شبکه‌ها ایده‌ها و طرح‌های خود را با هماهنگی کمیته طرح و برنامه و نظارت ستاد انتخابات سیما تصویب و اجرا خواهند کرد.

 

**ویژه برنامه‌های انتخاباتی تولید شده در ستاد انتخابات سازمان:

 

این برنامه‌ها با در نظر گرفتن ملاحظات فنی و هنری مورد نظر شبکه‌ها از جنبه‌هاب تصویربرداری، رنگ، نورپردازی، صدابرداری و … توسط ستاد انتخابات سازمان تولید و پس از بازبینی ناظران پخش شبکه‌ها، در ساعات مورد توافق پخش خواهند شد.

 

**برنامه های شبکه یک برای انتخابات ۹۶ :

 

برنامه «نوبت مردم» که در گروه اجتماعی تولید شده، یک مجله ترکیبی است که در ۲۰ قسمت ۲۰ دقیقه‌ای تدارک دیده شده و از ۱۰ اسفندماه پخش آن آغاز شده و تا ۲۸ اردیبهشت ماه ادامه خواهد داشت. این برنامه که ساعت ۱۶ پخش می‌شود، اسفند و فروردین روزهای سه‌شنبه و اردیبهشت در روزهای فرد پخش می‌شود.

 

«کلیپ‌های انتخاباتی» که در تأمین برنامه شبکه یک تدارک دیده شده‌اند و ۲۶ کلیپ ۳ دقیقه‌ای است که پخش آن از ۴ اردیبهشت ماه آغاز خواهد شد و هر روز به شکل شناور در شبکه یک سیما پخش شده و تکرار آن از سایر شبکه‌ها به روی آنتن می‌رود.

 

«پلاک یک» در ساختار گزارشی تدارک دیده شده و از ۱۶ اسفند تا ۲۸ اردیبهشت هر روز ساعت ۱۳:۳۰ پخش می‌شود. این برنامه که ۲۶ قسمت دارد، در اسفند و فروردین دوشنبه‌ها، نیمه اول اردیبهشت روزهای زوج و نیمه دوم اردیبهشت هر روز پخش می‌شود. این برنامه به تهیه گزارش از استان‌ها می‌پردازد.

«بر بال اندیشه‌ها» یک میان برنامه ۵۲ قسمتی است که از ۱۸ فروردین به روی آنتن می‌رود و پخش آن تا ۲۸ اردیبهشت ماه ادامه خواهد داشت. این برنامه که هر روز پخش می‌شود به کلام بزرگانی نظیر امام خمینی(ره)، رهبر معظم انقلاب و … درباره انتخابات می‌پردازد.

 

«فرمول یک»،«خانواده یک»‌ و «امروزی‌ها» نیز هر کدام در ۳۰ قسمت تهیه دیده شده‌اند که روزانه به ترتیب در ساعات ۶:۳۰، ۱۲:۱۵ و ۱۷ در خلال برنامه روتین خود به موضوع انتخابات نیز می‌پردازند.

 

«حرف حساب» عنوان برنامه دیگری است که این روزها ساعت ۱۰ از شبکه یک سیما پخش می‌شود. این برنامه تلویزیونی ویژه انتخابات در ۲۶ قسمت ۴۵ دقیقه‌ای تهیه دیده شده و از ۱۷ فروردین تا ۱۶ اردیبهشت فقط روزهای فرد و از ۱۶ اردیبهشت تا روز انتخابات هر روز پخش می‌شود.

«پایش»،‌ «مناظره»، «ثریا» و «تا جمعه» نیز برنامه‌های دیگری هستند که به ترتیب در ۱۰، ۱۰، ۷ و ۵ قسمت برای انتخابات در نظر گرفته شده‌اند.

 

برنامه‌های «نگاه یک» و «گزارش هفتگی» نیز دوبرنامه دیگر شبکه یک برای انتخابات هستند که هر دو در ۱۰ قسمت مجزا به ترتیب روزهای شنبه و جمعه پخش می‌شوند.

 

ستاد انتخابات سازمان برنامه «درباره ریاست جمهوری و شوراها» را که یک مستند گزارشی است در ۲۶ قسمت ۲۵ دقیقه‌ای با مشارکت اقوام ایرانی در استان‌های مختلف تهیه کرده که روزهای دوشنبه و چهارشنبه ساعت ۱۸:۳۰ پخش می‌شوند.

 

«بررسی موضوعات و تحولات روز انتخاباتی» نیز یک مجله ترکیبی است که در ۱۰ قسمت ۲۵ دقیقه‌ای تهیه شده که از ۸ فروردین ماه تا ۲۸ اردیبهشت ماه روزهای سه‌شنبه و هفته منتهی به انتخابات روزهای فرد پخش خواهد شد. این برنامه حاوی حداقل آیتم‌های مستند، انیمیشن (موشن گراف، انیمیشن و سایر قالب‌های نوین گرافیکی) و وله است.

اینفوگرافی «ویژگی‌های رئیس جمهور از نظر امام (ره)» نیز در ۱۱ قسمت ۵ دقیقه‌ای تهیه شده که از ۱۳ فروردین ماه تا ۱۷ اردیبهشت ماه روزهای یکشنبه و چهارشنبه به صورت شناور روانه آنتن خواهد شد.

 

شبکه یک سیما گفت‌وگوی نامزدها با دوربین متکلم وحده را هم در جدول پخش خود قرار داده که تا به حال در ۶ قسمت ۳۰ دقیقه‌ای تهیه شده است.جزئیات دقیق این برنامه منوط به تعداد کاندیداها است.

 

مستند نامزدها نیز برنامه دیگری است که به هر نامزد ۳۰ دقیقه فرصت برای ساخت اثری از خود داده می‌شود که این برنامه نیز با اعلام اسامی کاندیداها مشخص خواهد شد. همچنین شبکه یک سیما ویژه برنامه ترکیبی در یک قسمت ۹۰۰ دقیقه‌ای برای روز انتخابات در نظر گرفته که از ساعت ۶:۳۰ بامداد آغاز خواهد شد.

 

**برنامه های شبکه دو برای انتخابات ۹۶ :

برنامه «درباره انتخابات ریاست جمهوری» که در گروه اجتماعی شبکه دو سیما تهیه شده، ساختاری ترکیبی دارد و در ۲۰ برنامه ۲۰ دقیقه‌ای از ۲ تا ۲۷ اردیبهشت ماه روزهای شنبه تا چهارشنبه ساعت ۲۱ روانه آنتن می‌شود.

 

این برنامه در ساختار ترکیبی با بهره‌مندی از بخش‌های گزارشی، مصاحبه و … پخش خواهد شد.

 

«عصر خانواده» برنامه روتین گروه خانواده و فرهنگ شبکه دو است که برنامه‌ای ترکیبی در ۱۰ قسمت ۵۰ دقیقه‌ای به شمار می‌رود. این برنامه دوشنبه‌ها هفته سوم فروردین تا هفته چهارم اردیبهشت ماه و چهارشنبه‌ها هفته دوم تا هفته چهارم اردیبهشت ساعت ۱۸ پخش خواهد شد.

این برنامه به نقش خانواده‌ها در انتخابات و تاثیر انتخاب اصلح در تحکیم خانواده و سبک زندگی اصیل می‌پردازد.

 

«نمادو» نیز در قالب گزارش‌های ۱۰ دقیقه‌ای در ۲۰ قسمت از ۱۹ تا ۲۸ اردیبهشت ماه روزانه ساعت ۲۳:۱۵ پخش خواهد شد. این برنامه آیتم‌های گزارشی کاملا متناسب با فضای انتخاباتی خواهد داشت.

 

«زندگی» نیز برنامه‌ای ترکیبی در ۲۰ قسمت ۵۰ دقیقه‌ای است که از ۲ تا ۲۷ اردیبهشت ماه روزهای شنبه تا چهارشنبه ساعت ۷ پخش می‌شود. این برنامه صبحگاهی آیتم ویژه انتخابات به صورت ثابت طراحی کرده است.

برنامه «بدون توقف» که در گروه کودک و نوجوان تولید می‌شود، یک برنامه گفت‌وگو محور است که در ۱۰ قسمت ۲۰ دقیقه‌ای روزهای فرد ساعت ۱۵:۳۰روانه آنتن خواهد شد. این برنامه انتخاباتی برای نوجوانان با هدف آموزش مهارت انتخاب کردن تدارک دیده شده است.

 

برنامه‌های «از آسمان»، «گلچین سخنان امام و رهبری» و «گفت‌وگوی ویژه خبری»، از جمله دیگر برنامه‌های انتخاباتی شبکه دو سیماست. همچنین شبکه دو سیما ویژه برنامه انتخاباتی خود را روز جمعه ۲۹ اردیبهشت ماه ساعت ۷:۳۰ دقیقه آغاز می‌کند که ۷۲۰ دقیقه زمان دارد. همچنین ارتباط با مراکز استان‌ها نیز روز پنجشنبه ۲۸ اردیبهشت ماه ساعت ۱۳ روانه آنتن خواهد شد.

 

به گزارش بنیانا ، ستاد انتخابات سازمان نیز یک مجله تصویری در ۱۶ قسمت ۲۰ دقیقه‌ای تدارک دیده که از هفته سوم فروردین ماه روزهای یکشنبه و سه‌شنبه ساعت ۱۹:۵۰ پخش خواهد شد.

 

مستند تولیدی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری که مستندهای دوم آنها خواهد بود نیز در مدت زمان ۳۰ دقیقه از شبکه دو سیما پخش خواهد شد.

 

میان برنامه‌های انتخاباتی نیز از سوی ستاد انتخابات سازمان در ۱۰ قسمت تدارک دیده شده که روزهای شنبه به صورت شناور پخش شده و تکرار آن از شبکه‌های دیگر روانه آنتن خواهد شد.

 

**برنامه های شبکه سه برای انتخابات ۹۶ :

 

شبکه سه سیما یک مجموعه انیمیشن مفهومی در ۲۰ قسمت یک دقیقه‌ای از ۱۴ فروردین تا ۲۷ اردیبهشت به صورت شناور در روزهای زوج پخش خواهد کرد.

 

همچنین برنامه «اگر من رأی بیاورم» در ۵۰ قسمت ۵ دقیقه‌ای تهیه دیده شده که از ۱۰ فروردین تا ۲۸ اردیبهشت هر روز به صورت شناور پخش خواهد شد. این برنامه گفت‌وگو با اقشار مختلف مردم در خصوص انتخابات است.

 

در کنار برنامه‌های روتین شبکه سه که پرداختن به انتخابات در دستور کار آنها قرار دارد، تلویزیون مجله ترکیبی درباره ریاست جمهوری تدارک دیده که در ۱۶ قسمت ۱۵ دقیقه‌ای روزهای دوشنبه ساعت ۲۱:۳۰ پخش خواهد شد.

گفت‌وگوی نامزدها با جوانان و مناظره کاندیداها نیز از جمله دیگر برنامه‌های انتخاباتی سیماست که جزئیات آنها هنوز کامل مشخص نشده است.

اینفوگرافی «درباره موضوعات انتخابات» نیز در ۱۰ قسمت ۴ دقیقه‌ای از ۱۴ فروردین ماه تا ۲۵ اردیبهشت ماه دوشنبه‌ها و پنجشنبه‌ها به صورت شناور از شبکه دو سیما پخش خواهد شد.

 

برنامه «متن و حاشیه» نیز که برنامه روتین سیاسی شبکه سه است، در ایام انتخابات با موضوعات مرتبط روانه آنتن خواهد شد.

 

**برنامه های شبکه چهار برای انتخابات ۹۶ :

 

شبکه چهار سیما در زمان انتخابات برنامه «تا انتخابات» را روانه آنتن می‌کنئ که در ۳۰ قسمت تدارک دیده شده، پخش آن از ۸ فروردین ماه آغاز شده و تا ۳۱ اردیبهشت ماه ادامه خواهد یافت. این برنامه هر روز در ساعات مختلف روی آنتن می‌رود.

 

«دوازدهمین انتخابات» یک برنامه ترکیبی است که در ۱۵ قسمت ۳۰ دقیقه‌ای تولید شده و هر روز ساعت ۱۹:۳۰ برای ایجاد شور و هیچان مردمی برای حضور در انتخابات پخش خواهد شد.

 

«سرنوشت» نیز یک ویژه برنامه دیگر است که در ۱۲ قسمت ۳۰ دقیقه‌ای تهیه دیده شده و هر روز ساعت ۱۹ به روی آنتن می‌رود.

 

«گفت‌وگوی فرهنگی» عنوان برنامه ترکیبی دیگری است که به مطالبات فرهنگی و هنری می‌پردازد و از ۲۳ تا ۲۸ اردیبهشت ماه هر شب ساعت ۲۲ روانه آنتن می‌شود.

همچنین شبکه چهار سیما برای انتخابات یک مجموعه انیمیشن هم با نام «درباره ریاست جمهوری» تدارک دیده که جمعه‌ها به صورت شناور به روی آنتن می‌رود. برنامه «چرخ» نیز درزمان انتخابات و از ۲۳ اردیبهشت ماه رنگ و بوی انتخاباتی به خود می‌گیرد و هر روز ساعت ۱۹ پخش می‌شود.

برنامه دیگر شبکه چهار برای انتخابات پاسخ نامزدها به سه کارشناس است که در ۱۲ قست ۶۰دقیقه‌ای تدارک دیده شده است. این برنامه با محوریت مسائل اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی تدارک دیده شده است.

 

این شبکه همچنین ۲ برنامه دیگر نیز در حوزه انتخابات دارد. یکی درباره موضوعات انتخابات است که روزهای زوج پخش می‌شود و دیگری درباره ریاست جمهوری است که از ۱۴ اردیبهشت ماه تا ۲۸ همین ماه هر شب ساعت ۲۰:۱۵ پخش خواهد شد. این مجله ترکیبی حاوی آیتم‌های گفت‌وگو، تصاویر آرشیوی و وله است.

 

برنامه روز انتخابات نیز در مدت زمان ۷۸۰ دقیقه از ۸ صبح به روی آنتن می‌رود و در این برنامه ارتباط زنده با مراکز اخذ رای برقرار خواهد شد.

 

**برنامه های شبکه پنج برای انتخابات ۹۶ :

 

شبکه پنج سیما برای انتخابات ۱۰ برنامه در نظر گرفته است. برنامه ترکیبی درباره ریاست جمهوری از روز ۱۳ فروردین آغاز شده و تا ۲۸ اردیبهشت ماه ادامه خواهد داشت. این برنامه ۱۵ قسمت ۲۰ دقیقه‌ای است که روزهای یکشنبه و سه‌شنبه ساعت ۲۱ پخش می‌شود.

 

برنامه ویژه روز انتخابات نیز برنامه‌ای ترکیبی است که ۶۰۰ دقیقه زمان دارد و از ۸ صبح آغاز خواهد شد.

برنامه‌های دیگر شبکه پنج نظیر تهران ۲۰، در شهر، شهر ورزشی، اقتصاد ایران و … نیز از جمله دیگر برنامه‌های روتین شبکه پنج سیما هستند که در زمان انتخابات با محوریت این موضوع پخش خواهند شد.

 

**برنامه های شبکه آموزش برای انتخابات ۹۶ :

 

شبکه آموزش «روز شمار انتخابات» را تهیه کرده است که ۱۰ قسمت انیمیشن یک دقیقه‌ای است و پخش آن از ۱۹ تا ۲۸ اردیبهشت ماه خواهد بود. این برنامه هر روز ساعت ۱۴:۳۰ به روی آنتن می‌رود.

 

«من رأی می‌دهم» نیز عنوان برنامه دیگری است که از ۱۹ تا ۲۸ اردیبهشت ماه هر روز ساعت ۱۵:۳۰ روانه آنتن خواهد شد.

 

«قانون انتخابات» نیز برنامه‌ای ترکیبی در ۲۰ قسمت ۵ دقیقه‌ای است که هر روز ساعت ۱۸:۳۰ پخش خواهد شد. «دولت دوازدهم» نیز در ۱۰ قسمت ۱۰ دقیقه‌ای نیز از ۱۸ تا ۱۸ اردیبهشت ماه آنتن شبکه آموزش را در ساعت ۱۷:۳۰ به خود اختصاص داده است.

 

شبکه آموزش همجنین در روز انتخابات به مدت ۲۰۰ دقیقه به موضوع انتخابات می‌پردازد و گزارش‌های ضبطی خود از شعب اخذ رأی را به روی آنتن می‌برد. برنامه‌های «میزان»، «صبحی دیگر»، «مشاور» و «همیشه خونه» نیز در این مدت با موضوع انتخابات پخش می‌شوند. بازپخش چند برنامه تولیدی شبکه‌های دو و چهار نیز در دستور شبکه آموزش قرار دارد.

 

**برنامه های شبکه جام جم برای انتخابات ۹۶ :

 

شبکه جام جم ویژه ایرانیان خارج از کشور برنامه‌های روزانه خود را منعطف کرده است که از جمله آنها می‌توان به «با همستان»، «خانه مهر»، «آنونس انتخاب ایرانی و تیزر»، «سرودهای انتخاباتی»، «کلیپ و موسیقی تصاویر»، «گزارش‌های ویژه از دفاتر خارج از کشور»، «وله و تیزر انتخابات»، «کنکاش» و … اشاره کرد.

 

همچنین شبکه جام جم برای روز انتخابات ویژه برنامه‌ای در ۴۰۰ دقیقه تدارک دیده که از روز جمعه ساعت ۸ به وقت تهران پخش خواهد شد.

برنامه‌ای درباره ریاست جمهوری در ۱۳ قسمت ۲۰ دقیقه‌ای نیز در این شبکه در نظر گرفته شده که روزهای زوج ساعت ۱۸ پخش خواهد شد.

برنامه مهمی که شبکه جام جم برای زمان انتخابات در نظر گرفته، گفت‌وگوی نامزدها با ایرانیان خارج از کشور است که هر قسمت از این برنامه ۶۰ دقیقه زمان خواهد داشت و معرفی و سیاست‌های کلی نامزدهای ریاست جمهوری برای ایرانیان خارج از کشور در آن گنجانده شده است.

 

مستندهای انتخاباتی نامزدها نیز از شبکه جام جم پخش خواهد شد.

 

**برنامه های انتخاباتی شبکه قرآن:

 

شبکه قرآن برنامه «معرفت» را با موضوع انتخاب از دیدگاه قرآن کریم هر شب ساعت ۲۲:۳۰ پخش خواهد کرد. برنامه‌های «روزنه» و «رصد» نیز در کنار کلیپ‌ها و آرم‌استیشن‌های انتخاباتی به این موضوع می‌پردازند. ویژگی‌های رئیس جمهور از نظر امام (ره)در قالب اینوگرافی در ۱۱ قسمت ۵ دقیقه‌ای در نظر گرفته شده است.

 

ویژه برنامه شبکه قرآن در روز انتخابات در قالب ۳۵۰ قسمت از ساعت ۷:۳۰ روانه آنتن خواهد شد.

 

**برنامه های شبکه مستند:

 

شبکه مستند «انتخاب خدمتگزار» را در ۱۳ قسمت ۲۵ دقیقه ای درنظر گرفته است. این برنامه که روزهای شنبه و سه‌شنبه ساعت ۲۲ پخش می‌شود، به مطالبات مردمی از رئیس جمهور آینده و معیارهای انتخاب اصلح می‌پردازد.

«نردبان»، «ایران»، «تاریخ شفاهی» و «همسفر» از دیگر برنامه‌های روتین شبکه مستند است که معطوف به انتخابات خواهد شد.

 

پرداختن به سفرهای استانی و ویژگی‌های رئیس جمهور از نظر امام (ره) از دیگر برنامه‌های این شبکه است.

 

شبکه مستند ویژه برنامه انتخاباتی خود را در روز انتخابات در قالب مستند گزارشی ۱۰۰ دقیقه‌ای روانه آنتن می‌کند.

 

برنامه های انتخاباتی رسانه ملی
برنامه های انتخاباتی رسانه ملی

**برنامه های شبکه سلامت:

 

برنامه‌های «حال خوب»، «سلام زندگی»، «همین امروز»، «مسابقه سیب سلامتی»، «انتخابات» و «همین امشب» برنامه‌های روتین شبکه سلامت هستند که معطوف به انتخابات خواهند شد.

همچنین ویژه برنامه انتخابات برنامه‌ای ترکیبی در ۱۳ قسمت ۲۰ دقیقه‌ای است که هر روز ساعت ۲۰ پخش خواهد شد.

شبکه سلامت ویژه برنامه انتخابات خود را در قالب ۱۰۰ دقیقه به روی آنتن می‌برد.

 

**برنامه های انتخاباتی شبکه افق :

 

شبکه افق سیما نیز برنامه‌های «عصرانه»، «جهان آرا»، «توافق»، «چوب خط»، «۱۸۰ درجه» و «پیوست» را که بیشتر برنامه‌های گفت‌وگو محور هستند را با مضمون انتخابات روانه آنتن خواهد کرد.

همچنین شبکه افق در روز انتخابات برنامه‌ها و گزارش‌های ضبطی را در قالب ۲۰۰ دقیقه به روی آنتن می‌برد.

 

**برنامه های شبکه ورزش:

 

پخش کلیپ و سرودهای انتخاباتی، گزارش انتخاباتی و کلام نور برنامه‌های شبکه ورزش مرتبط با انتخابات هستند.

همچنین ویژه برنامه انتخابات در مدت زمان ۳۰۰ دقیقه از ۸ صبح پخش خواهد شد.

 

**برنامه های شبکه نمایش: 

 

شبکه نمایش سیما در مدت زمان انتخابات یک بسته خبری خواهد داشت که از ۱۹ تا ۲۹ اردیبهشت در قالب ۱۰ قسمت ۵ دقیقه‌ای پخش خواهد شد. در این بسته خبری خبرهای مربوط به انتخابات پخش خواهد شد.

 

همچنین گزیده فیلم‌ها و سرودهای انتخاباتی مناسب هر روز پخش خواهد شد. گفت‌وگو با اهالی سینما در خصوص اهمیت انتخابات نیز برنامه دیگری است که در قالب ۲۶ قسمت ۱۵ دقیقه‌ای از ابتدای اردیبهشت هر روز ساعت ۱۹:۴۵ به روی آنتن خواهد رفت.

 

همچنین شبکه نمایش در روز انتخابات قطعات کوتاه از حضور مردم در شعب خذ رأی را در قالب ۵۰ دقیقه پراکنده پخش خواهد کرد.

 

**برنامه های شبکه نسیم:

 

گزیده فیلم‌ها و سریال‌های انتخاباتی مناسب و پخش کلیپ‌های حماسی در دستور کار شبکه نسیم قرار دارد. حتی برنامه «خندوانه» از روز اول اردیبهشت ماه با حال و هوای انتخابات پخش خواهد شد. شبکه نسیم نیز در روز انتخابات قطعات کوتاه مدت در کل به مدت ۵۰ دقیقه از حضور مردم در شعب اخذ رای پخش خواهد کرد.

 

**برنامه های شبکه امید:

 

شبکه امید ویژه کودکان و نوجوانان انیمیشن‌های انتخاباتی برای انتخابات در نظر گرفته است. این انیمیشن‌ها هر روز به صورت شناور به روی آنتن می‌رود.

این شبکه همچنین گزارش انتخاباتی با موضوع گفت‌وگو با رای اولی ها و مخاطبان شبکه در نظر گرفته است.

ویژه برنامه روز انتخابات شبکه امید در قالب ۱۲۰ دقیقه با موضوع گزارش‌دهی از رای اولی‌ها روانه آنتن خواهد شد.

 

شبکه افق بزودی برنامه زنده شبانه پخش می‌کند

محسن ناجی : شبکه افق بزودی برنامه زنده شبانه پخش می‌کند
محسن ناجی : شبکه افق بزودی برنامه زنده شبانه پخش می‌کند

 

مدیر گروه تلویزیونی شبکه «افق» درباره برنامه هایی که قرار است از این پس در کنداکتور شبکه قرار بگیرند، اعلام کرد که بیش از ۴۰ طرح در دست بررسی دارند.

محسن ناجی مدیر گروه تلویزیونی شبکه «افق» سیما درباره برنامه های ترکیبی که قرار است در آینده ساخته شود، گفت: شبکه افق برنامه هایی را در حوزه سبک زندگی و بصیرت افزایی تولید می کند که ما برای این منظور از ساختارهای مختلفی استفاده می کنیم.

 

وی ادامه داد: عمده این ساختارها، برنامه های گفتگومحور و رئالیتی شوها هستند و سعی کردیم آثار شاخصی را طراحی کنیم تا مخاطب خود را اقناع کنیم. البته ما معتقدیم که مخاطب خاص داریم و اگر شبکه پربیننده نیست به دلیل ریل گذاری این شبکه است. با این حال قصد داریم که مخاطب خود را هم افزایش دهیم و افراد بیشتری بتوانند برنامه ما را ببینند ولی این کار هدف ما نیست و بیشتر ترجیح می دهیم نوعی اقناع حداکثری برای مخاطب خاص خود داشته باشیم.

 

تولید سری بعدی برنامه ۱۸۰ درجه

 

ناجی با اشاره به برنامه های روتین و شاخص این شبکه یادآور شد: در حال حاضر برنامه «عصر» از تولیدات شاخص ماست که در آن سعی کردیم از مهمانانی که در خارج از کشور در حوزه شناخت آمریکا و مواضع استکباری تاثیرگذار هستند، دعوت کنیم تا به ایران بیایند و از آنها بهره ببریم. «۱۸۰ درجه» نیز برنامه دیگر ماست که تلاش کردیم مواضع عمده نظام و چالش های موجود را در این برنامه بررسی کنیم.

 

وی عنوان کرد: موضوعات حساس نظام در برنامه «۱۸۰ درجه» مطرح می شود و سعی کردیم چهره هایی را که کمتر به تلویزیون آمدند در برنامه دعوت می کنیم. این افراد با تایید و نظارت سازمان بوده است با اینکه در اجرای این برنامه فشارهایی هم روی ما بود ولی باز هم سعی داشتیم دیدگاه‌های مختلف را درباره یک موضوع مطرح کنیم. تولید این برنامه ادامه پیدا خواهد کرد و امیدواریم فضا فراهم شود تا بتوانیم سری بعدی را به تولید برسانیم.

 

با توجه به اتفاقات روز شبکه افق بزودی برنامه زنده شبانه پخش می‌کند 

 

ناجی همچنین از «هوای تازه» یاد کرد و رویکرد این برنامه را اینگونه دانست که در آن سعی شده است به دنبال نکات تاریک محیط زیست نباشند و اینکه چطور بتوان در این حوزه مطالبه‌گری کرد.

 

مدیر گروه تلویزیونی شبکه «افق» درباره طراحی برنامه های جدید این شبکه اظهار کرد: شاخص ترین برنامه هایی که در حال طراحی آن هستیم یک برنامه زنده شبانه به تهیه کنندگی مهدی نقویان است تا ان شاء الله مهرماه و بعد از هفته دفاع مقدس روی آنتن برود. این برنامه واکنشی سریع به موضوعات روز کشور است که با توجه به تعدد و تازگی مطالب، مباحث را تحلیل می کند.

 

وی درباره مجری این برنامه عنوان کرد: ما برای مجری در شبکه افق تعریف خاصی داریم که باید جزوی از برنامه و به نوعی خودش مولف باشد و به همین دلیل سعی می کنیم مجریان یک سر و گردن از خود برنامه بالاتر باشد.

 

ادامه ماه نشان در شبکه افق

 

ناجی درباره ادامه برنامه «ماه نشان» نیز که پیش از این در ماه مبارک رمضان روی آنتن رفت، توضیح داد: فضای فعالیت های اجتماعی معمولا به نفع یک قشر خاص مصادره می شود که چندان هم اعتقادی به مباحث اخلاقی، سیاسی و… ندارند و صرفا کمپین هستند اما بچه های قشر مذهبی همیشه این فعالیت ها را در خاموشی و سکوت انجام می داده اند. آنها هیچ گاه تریبونی برای طرح نداشته اند و «ماه نشان» با این رویکرد روی آنتن رفت و قرار است ادامه پیدا کند و حدود ۲ تا ۳ هفته دیگر احتمال دارد شروع به کار کند.

 

وی با اشاره به ساخت یک مجله محرومیت زدایی در راستای فعالیت های اجتماعی اظهار کرد: ما این فعالیت های اجتماعی را در بخش دولتی هم داریم یعنی کاری که حاکمیت برای رفع محرومیت و ناتوانی اقتصادی انجام می دهد و در این راستا هم برنامه ای را تولید می کنیم که قرار است روی هزار نقطه از کشور آبادانی انجام بگیرد که به دستور رهبری انجام می شود.

 

ناجی با اشاره به برنامه های این شبکه که بازخوردهای خوبی از آنها داشته اند، اظهار کرد: «ناهار فامیلی» مسابقه ای است که در کل کشور انجام می شود و بازخوردهای خوبی داشته است. برنامه «وطن دار» را هم داریم و فکر می کنم افغانستان یکی از حوزه های مغفول نظام بوده است و ما به جای اینکه این کشور را فرصت ببینیم یک تهدید دیده ایم.

مخاطبان با این برنامه می توانند هم مخاطبان افغانستانی را بهتر ببینند و هم مخاطبان افغانستانی که مخاطب شبکه ما هستند شناختی نسبت به فرهنگ خود داشته باشند چون بسیاری از مهاجران افغانستانی که در ایران به دنیا آمده اند کشور خود را ندیده اند و هیچ اطلاعی از آن ندارند.

 

مدیر گروه تلویزیونی شبکه افق از ساخت ادامه برنامه های «پنجره» و «در جریان۲» سخن گفت و بیان کرد که بیش از ۴۰ برنامه در دست بررسی و اجرا دارند.

 

وحید یامین پور : تبلیغات بازرگانی صداوسیما مقاومت شکن است+ویدیو

وحید یامین پور : تبلیغات بازرگانی صداوسیما مقاومت شکن است
وحید یامین پور : تبلیغات بازرگانی صداوسیما مقاومت شکن است

برنامه ثریا در آستانه سه سالگی خود با حضور چهره ها و فعالان برجسته رسانه ای کشور به موضوع نقش رسانه در پیشرفت کشور پرداخت. در این برنامه نادر طالب زاده و وحید یامین پور از برنامه سازان و کارشناسان رسانه انقلاب اسلامی و وحید جلیلی، مدیر دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی و محمدرضا شهیدی فرد، مجری و تهیه کننده برنامه پارک ملت به صورت تلفنی ثریا را همراهی کردند.برنامه سه سالگی ثریا در حوالی ششم اسفند سال ۹۳ پخش شد . 

دکتر وحید یامین پور در برنامه شماره ۱۱۹ ثریا که از شبکه یک سیما پخش شد درباره معیار رسانه سالم و تبلیغات بازرگانی صداوسیما  صحبت کردند .

در ادامه متن خلاصه ای از سخنان دکتر وحید یامین پور و فیلم کامل توضیحات ایشان را می بینیم؛ همراه بنیانا باشید 

دکتر وحید یامین پور : معیارهای کلیشه‌ایِ جذابیت در این برنامه جا به جا شده و مقوله‌های خشک و بدون مخاطب مثل علم و اقتصاد به درون مردم منتقل شده است و این موفقیت مهمی است. 

متاسفانه خیلی از واقعیات به دلیل سیاه نمایی توسط رسانه ها عنوان نمی شوند اما مخاطب می داند که این نظام برای ماست و حق ماست که به نقد آن بپردازیم نه دیگران و این مسیر شهید آوینی بود 

صدا و سیما جزء حقوق عمومی مردم است و چون انفال است وظیفه دارد که ادامه گوش و چشم مردم باشد 

البته باید مراقب باشیم اگر برای نشان دادن موانع، مشکلات شهرستان ها و برای نشان دادن موفقیت ساخت موشک را به مردم نشان دهیم رویه نشان داده شده حاکی از  تعادل نیست بلکه تعبیر به این می شود که از قوت مردم زده شده تا موشک ساخته شود.

مخاطبان ما سیاست را می فهمند اما سیاست زده نیستند و برنامه های سیاسی و اقتصادی باید مردمی باشد و تصویری طبقاتی به مردم نشان ندهند.  

رسانه ای که امتداد گوش و چشم مردم است نباید با ساخت برنامه ها، فیلم یا حتی تبلیغات بازرگانی غیر مرتبط به زندگی مردم مقاومت مردم را بشکند و سوال این است که آیا این تبلیغات و فیلم های پر زرق و برق ضد اقتصاد مقاومتی نیست؟

 

« ۲۰:۳۰ » پرمخاطب‌ترین بخش خبری

20:30
20:30
۲۰:۳۰

اعتماد مردم به بخش‌های خبری صدا و سیما

«۲۰:۳۰» پرمخاطب‌ترین بخش خبری

بنابر یک نظرسنجی که چندی پیش در سراسر کشور انجام شد، بخش خبری « ۲۰:۳۰ » به عنوان پر مخاطب‌ترین بخش خبری تلویزیون شناخته شد.

به گزارش «جوان»، این نظرسنجی در دی‌ماه امسال از ۴ هزار و ۸۲۹ نفر از افراد بالای ۱۵ سال در سراسر کشور انجام شد و نتایج آن نشان داد که در سطح ملی بیش از ۸۳ درصد از پاسخگویان، اخبار و اطلاعات را از بخش‌های خبری صدا و سیما پی می‌گیرند و کمتر از ۱۷ درصد از آنان علاقه‌مند به پیگیری اخبار نیستند.

تحقیقی که برای مقایسه میزان مخاطب اخبار در سال‌های قبل انجام شده، نیز نشان می‌دهد که مخاطبان اخبار رسانه ملی به نسبت معناداری افزایش یافته‌اند. آنان به خاطر سرعت در خبررسانی، ارائه اخبار واقعی و رعایت بی‌طرفی در پخش اخبار، اعتماد بیشتری به بخش‌های خبری صدا و سیما دارند.

این نظرسنجی همچنین نشان می‌دهد بخش‌های خبری « ۲۰:۳۰ » شبکه ۲، بخش خبری ساعت ۲۱ شبکه یک، بخش خبری ساعت ۲۲ شبکه ۳، بخش خبری ساعت ۱۴ شبکه یک، بخش خبری ساعت ۱۹ شبکه یک و بخش خبری ساعت ۲۰:۳۰  شبکه ۲ به ترتیب، پربیننده‌ترین بخش‌های خبری تلویزیون هستند و در میان این گروه آماری درصد بینندگان اخبار شبکه خبر در تهران بیش از سایر شهرهای کشور بود.

 

این مطالعه فراگیر نشان داد بالای ۸۰ درصد از این جامعه آماری، اخبار مورد نظر خود را از تلویزیون دریافت می‌کنند. جنسیت در این میزان علاقه تفاوت چندانی را نشان نداده و تعداد علاقه‌مندان به دریافت خبر از سیما در میان مردان و زنان یکسان بوده است.

نکته جالب توجه در این نظرسنجی این است که افزایش سن در پیگیری خبر در میان مخاطبان تلویزیون تأثیرگذار بوده. نکته دیگر میانگین زمانی توجه به بخش‌های خبری در میان این مخاطبان بود.

این رقم به طور متوسط یک ساعت‌و ۳۳ دقیقه در شبانه‌روز گزارش شده است که آن هم با افزایش سن و میزان تحصیلات افراد، ارتباط معناداری نشان می‌دهد، اما جنسیت تأثیر چندانی در این رقم نداشته است و مردان و زنان تقریباً به یک میزان وقت خود را برای دیدن اخبار از بخش‌های مختلف خبری سیما اختصاص می‌دهند.

با تمام این تفاسیر می‌توان گفت که اخبار رسانه‌ها و خبرگزاری‌های کشور و شواهد حاکی از این مسئله است که تحولات خاورمیانه، اخبار مربوط به برجام و توافقات هسته‌ای، مسائل روسیه و ترکیه، اخبار حوزه سلامت، اخبار علمی و فرهنگی، موضوعات محیط‌زیستی و گزارش‌هایی درباره توسعه و پیشرفت کشور به ترتیب موضوعاتی هستند که مخاطبان در این نظرسنجی علاقه خود را به پیگیری آن‌ها در بخش‌های خبری صدا و سیما نشان داده‌اند.

 

نویسنده: بهنام صدقی ؛؛ روزنامه جوان

خاطره‌گویی اهالی یک مسجد از فتنه ۸۸

88 fetn

گزارش از مراسم شب خاطره فتنه در مسجد لولاگر تهران در قالب برنامه «پیوست» از شبکه افق پخش می شود.

 

به گزارش بنیانا به نقل از روابط عمومی شبکه افق، نخستین شب خاطره فتنه اخیرا در مسجد لولاگر تهران برگزار شد. نشستی که  کم سن و سالها   چیزی از آن نمی دانند.

زمان اتفاق‌های سال ۸۸ زینب و نگین هر دو کودک بودند و هنوز هم نمی‌دانند چرا کسانی باید به مسجد محل آنها حمله کند و قرآن‌ها را بسوزاند.

نخستین مراسم شب خاطره فتنه ۸۸ در مسجد محل آنها، بهانه‌ای بود تا از میان سخنرانی مهمانان برنامه و کسانی که از آنها تقدیر شد، کمی از ماجرا با خبر شوند.

 

گزارش این مراسم و حرف‌های بچه‌ها را از آنچه درباره یکی از مهمترین بحران‌های سال‌های اخیر فهمیده‌اند، در برنامه پیوست امشب ببینید.

این گزارش یکشنبه ۶ دی در قالب برنامه پیوست ساعت ۲۱.۵۵ از شبکه افق پخش می شود و تکرار آن هم برای ساعت های ۱۰.۵۵ و ۱۴.۵۵ روز دوشنبه ۷ دی در نظر گرفته شده است.

مستند معتاد به نفت از شبکه افق پخش می‌شود


اقتصادی که به نفت معتاد است

نخستین قسمت مجموعه مستند « معتاد به نفت » با موضوع اقتصاد نفتی ایران و مشکلات ناشی از آن و همچنین لزوم اتکا به اقتصاد مقاومتی، پنجشنبه ۲۸ آبان از شبکه افق پخش می شود.

به گزارش بنیانا ، از زمانی که نفت در ایران و خاورمیانه کشف و استخراج آن شروع شد، کسی گمان نمی کرد روزی اقتصاد کشورمان وابسته به این ماده شود و مشکلاتی را هم برای مردم به همراه بیاورد.

در دسامبر ۲۰۱۱، کنگره آمریکا تحریم های سختی بر ضد ایران تصویب کرد که حتی بانک مرکزی ایران را هم شامل می شد؛ این تحریم ها بدان معنا بود که ایران نمی تواند درآمد حاصل از فروش نفت را به داخل کشور منتقل کند.

معتاد به نفت
معتاد به نفت

در ابتدای سال ۲۰۱۲ اوباما این قانون را امضا کرد و بانک مرکزی ایران به طور رسمی تحریم شد؛ آمریکایی ها خوب می دانستند که تحریم بانکی و عدم دسترسی ایران به پول نفت، برنامه هسته ای را متوقف نمی کند ولی اقتصاد وابسته به نفت کشورمان را دچار مشکل خواهد کرد.

 

مشکلاتی که در طولانی مدت، موجب نارضایتی عمومی می شود و آمریکا گمان می کرد مردم به این طریق، به حکومت جمهوری اسلامی فشار می آورند تا برنامه هسته ای را متوقف کند و حتی بر این عقیده بودند که این اقدام، می تواند اقتصاد ایران را مختلف کند.

 

مسئولان کشورمان مانند همیشه در نخستین گام، تحریم ها را بی اثر خواندند ولی شاید در آن زمان تصور واضحی از چیزی که اتفاق می افتاد نداشتند البته در ادامه به دنبال راهکارهای دور زدن تحریم ها رفتند با این حال عکس العمل هایی در بازار رخ داد که نشان می داد مردم چندان به بی اثر بودن تحریم ها عقیده ندارند به همین دلیل خرید ارز و سکه برای جلوگیری از کاهش سرمایه های خرد رونق گرفت.

 

مجموعه «معتاد به نفت» به بررسی اقتصاد نفتی ایران و تاثیرات تحریم بانک مرکزی بر اقتصاد داخلی می پردازد همچنین عنوان می شود که چگونه می توان بر مشکلات ناشی از اقتصاد نفتی فائق آمد.

همچنین با برخی اقتصادانان و اساتید دانشگاه در این زمینه مصاحبه می شود.

این برنامه کاری است از سیاوش سرمدی به عنوان نویسنده و کارگردان که نخستین قسمت آن، پنجشنبه ۲۸ آبان ساعت ۲۱ از شبکه افق پخش می شود.

همچنین در ساعت های ۱۰.۳۰ و ۱۴.۳۰ روز بعد شاهد تکرار این برنامه خواهیم بود.

منبع +

 

عمامه گذاری در حریم مجموعه «پرده نشین»

پرده نشین

چهارمین قسمت مجموعه تلویزیونی «پرده نشین» پنجشنبه ۲۸ آبان از شبکه افق پخش می شود.

 

به گزارش بنیانا ، «پرده نشین» سریالی ایرانی با محوریت سبک زندگی اسلامی – ایرانی و حضور روحانیون در اجتماع و همراه با مردم است.

بهروز شعیبی کارگردانی این سریال را بر عهده داشته است و بازیگرانی همچون ویشکا آسایش، فرهاد آئیش، آتیلا پسیانی، حامد کمیلی، سارا بهرامی، سارا رسول زاده، شیوا ابراهیمی، مهران رجبی، ژیلا سهرابی، محسن کیایی، محمود پاک‌نیت، علی دهکردی، حبیب دهقان‌نسب، سعید نیک‌پور، بابک حمیدیان، هومن برق‌نورد، مائده طهماسبی، سپیده اعلایی، زویا امامی و ‎محمدرضا شیرخانلو جزو بازیگران آن بوده اند.

 

در چهارمین قسمت می بینیم که مراسم عمامه گذاری در مدرسه طلاب برگزار شده و روحانیون جوان قرار است به پوشیدن لباس سربازی امام زمان(عج) مفتخر شوند.

 

همچنین شاهد ادامه ماجراهایی خواهیم بود که برای هدی، زنی که برای دریافت ارثیه پدری خود به ایران بازگشته رخ می دهند.

چهارمین قسمت «پرده نشین» پنجشنبه ۲۸ آبان ساعت ۱۹ و تکرار آن ساعت ۲۴ از شبکه افق پخش می شود.

 

بازپخش این سریال برای ساعت های ۷.۳۰ و ۱۲.۳۰ روز بعد در نظر گرفته شده اند.

 

 

تی وی پلاس شبکه ای برای تغییر فرهنگی ایران

صفحه رسمی تی وی پلاس در اینستاگرام صهیونیستی

و این چنین است که وقتی دچار سکون و بی تحرکی فکری و عقیدتی باشید، شبکه‌هایی چون ” تی وی پلاس ” در بستر جامعه شکل می‌گیرند که ضمن بی توجهی به ارزش‌های اسلامی و ایرانی، آدمیت را به باد تمسخر گرفته و اباحی گری را در جامعه عادی می‌کنند.

مسئولین محترم صدا و سیما! مبادا از غافلان باشید؟! که غفلت شما از این دانشگاه همگانی، بستر نفوذ افکار شیطانی عده ای غرب زده و خود فروخته را آماده خواهد کرد!اگر صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران بستری می‌بود جهت هدایت قلب‌ها به سمت فطرت حق طلب و خداجو، هیچ گاه چنین رسانه‌های زردی چون تی وی پلاس، عرصه را خالی برای هدایت قلوب به سمت غرایز نمی‌یافتند.

 

“وَ لَقَدْ ذَرَأْنَا لِجَهَنَّمَ کَثِیرًا مِّنَ الْجِنِّ وَالإِنسِ لَهُمْ قُلُوبٌ لاَّ یَفْقَهُونَ بِهَا وَلَهُمْ أَعْیُنٌ لاَّ یُبْصِرُونَ بِهَا وَلَهُمْ آذَانٌ لاَّ یَسْمَعُونَ بِهَا أُوْلَئِکَ کَالأَنْعَامِ بَلْ هُمْ أَضَلُّ أُوْلَئِکَ هُمُ الْغَافِلُونَ”،

“و به راستی بسیاری از جن و انس را برای دوزخ آفریده‌ایم [چرا که] دل‌هایی دارند که با آن در نمی‌یابند، و دیدگانی دارند که با آن نمی‌بینند، و گوش‌هایی دارند که با آن نمی‌شنوند، اینان همچون چارپایانند، بلکه گمراه‌تر، اینان غافلانند.” (اعراف/۱۷۹)

رسانه‌ها و وسایل ارتباط جمعی و ابزار اجتماعی – فرهنگی به معنای عالی آن، اثرات چشمگیری بر ارزش‌ها و فرهنگ جوامع به جای می‌گذارند.

آن چه بدیهی به نظر می‌رسد، آن است که به دور از آثار مثبت و منفی رسانه‌ها، باید اذعان داشت که پیدایش دگرگونی‌های اجتماعی و تغییر ارزش و فرهنگ، از مواردی است که در نتیجهٔ کارکرد رسانه‌ها صورت تحقق به خود می‌گیرند.

 

از سوی دیگر این وسایل در فرایند تهاجم فرهنگی و مقابله با آن، جنگ روانی، استعمار ملت‌ها در امر باز سازی و دستیابی به توسعه یافتگی، تحقق هدف‌های آموزشی و یا سرگرمی و… کاربرد مؤثرتری دارند.

 

 به طور خاص، صدا و سیما در ایران اسلامی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. بدین صورت که اگر سیاستگذاری مسئولین امر در این زمینه، دقیق و بر مبنای اسلام نبوی باشد، می‌تواند از یک سو سبب وحدت، همبستگی و وفاق ملی شود و از سوی دیگر در ایجاد همگونی، جهت دهی افکار عمومی و هماهنگ سازی نظریات تودهٔ مردم و جامعه نسبت به نظام اسلامی، سیاسی و کارکردهای آن مورد استفاده قرار گیرد و به همین علت از صدا و سیما به عنوان «رکن چهارم » یاد می‌شود.

 

 این همان نکتهٔ مهم است که نظام‌های استکباری صهیونیستی و عوامل خود فروختهٔ وابسته، به خوبی بر آن واقف‌اند و متآسفانه غفلت مسئولین محترم صدا و سیما نیز در این زمینه نمود بسیاری دارد!

در همین رابطه، مقام معظم رهبری می‌فرمایند:”سیاستگذاری، یعنی تأمین جهت مطلوب برای برنامه‌های صدا و سیما، اگر به شکل صحیح نباشد، پراکنده‌کاری و احیاناً تعارض، تناقض و انحراف، بر برنامه‌های صدا و سیما مسلط خواهد شد.۱″

 

متأسفانه علی رغم تأکید معظم له به این امر، آنچه در روند برنامه‌های صدا و سیما دیده می‌شود مبین فضای سکون و بی توجهی به قواعد اسلامی و مکتبی است. این طور به نظر می‌رسد که تمرکز مسئولین امر به جذب بینندگان قرار گرفته است در حالی که اصل مخاطب سازی با توجه به قوانین اسلامی باید در مرکز توجه باشد!

امروز متأسفانه نوعی نفاق درونی در صدا و سیما به وجود آمده است که به وضوح در تفکرات بعضی برنامه سازان، کارگردانان و بازیگران دیده می‌شود. یعنی به نام جمهوری اسلامی ایران و به کام استکبار!

همان طور که رهبر معظم انقلاب فرمودند:”اگر سیاستگذاری،کاری که شما می‌کنید، متین و متقن انجام بگیرد، تحقیقاً صدا و سیما یک وسیلهٔ اعتلای فکر و معرفت و رشد جامعه خواهد شد هر روز صدا و سیما، باید بهتر از روز قبل باشد. حقیقتاً این روایت” مَنِ اسْتَوی یَوْماهُ فَهُوَ مَغْبُونٌ ۲″ در مورد صدا و سیما صدق می‌کند. یعنی اگر امروز صدا و سیما مثل دیروز بود، پیداست که ما به سمت کمال حرکت نمی‌کنیم و به عبارت دیگر، از مسئولیت دور افتاده‌ایم.۳″

واقع آنست که این درجه بی مسئولیتی، سطحی نگری در سیاستگذاری های مسئولین صدا و سیما کار را به جایی رسانده است که یک شبکه و تلویزیون اینترنتی با نام معروف ”  تی وی پلاس  ” عرصهٔ جولان پیدا کرده است.

و با این که مدت زیادی از تأسیس آن نمی‌گذرد، اما طی روندی مشخص و از پیش تعیین شده و با ظاهری زیبا و فریبنده، خود را فضای خط شکن، معتبر و صادق معرفی می‌کند، که به معضلات رسیدگی می‌کند و به راحتی هر حرفی را می‌توان در آنجا مطرح کرد! امّا در باطن، همانند قطاری است که بر ریل غرایز حرکت می‌کند و مهم تر اینکه به دنبال القای دیدگاه‌های کاملاً غربی و ضد اسلامی در بستر جامعهٔ اسلامی با تغییر در سبک زندگی است.

 

شاید در بدو ورود به شبکهٔ فوق تنها متوجه نظم برنامه ریزی شده ای شوید، که بالطبع هدف خاصی را دنبال می‌کند. به طور مثال؛ وجود بخش‌های متعددی چون تأتر، سینما، آشپزی، اجتماعی، ورزش، موسیقی و سبک زندگی!

 تا اینجا همه چیز عادی به نظر می‌رسد امّا با کمی دقت در محتوی ارائه شده در هر قسمت ، متوجه نوعی تفکر غربی به خصوص در بخش سبک زندگی خواهید شد! که شاید مهم‌ترین شاخصهٔ آن پرداختن به حواشی غیر متعارف، غیر اسلامی و غربی است!

یعنی “لغو و بیهوده” آنچه که در اصطلاح قرآنی، به عمل یا فکری باطل که موجب غفلت انسان از یاد خدا باشد، اطلاق می­شود. این تهدید نرم آنچنان در ضمیر مخاطبان که از همهٔ اقشار جامعه هستند، تأثیر گذار بوده که باعث جذب عدهٔ بی شماری در طی دو سال اخیر شده است!

شبکه ای که با استفاده از نقاط ضعف متعدد رسانه ملی و با ارائهٔ محتوای غیر فرهنگی با ظاهری دلسوزانه امّا به شدت مخرب در تقابل با صدا و سیما و در فضای مجازی قد علم کرده است.

 

و متاسفانه گویی مسئولین صدا و سیما، صدا و سیمای هنجارشکن این رسانه را نشنیده یا اگر شنیده‌اند از کنار آن بی تفاوت گذشته‌اند.

خداوند متعال می‌فرماید:” وَ قَیَّضْنَا لهَمْ قُرَنَاءَ فَزَیَّنُواْ لهَم مَّا بَینْ‌َ أَیْدِیهِمْ وَ مَا خَلْفَهُمْ” “ما برای آن‌ها هم نشینانی (زشت سیرت) قرار دادیم که زشتی‌ها را از پیش رو و پشت سر آن‌ها در نظرشان زیبا جلوه دادند” (فصلت/۲۵)

 

این نتیجه عملکرد ناخالصانهٔ صدا و سیما! است که موجب جذب مخاطبان به شبکه تلویزیونی تی وی پلاس شده است، و آیا آنان می‌توانند پاسخ گوی جامعه در قبال این همنشین زشت سیرت خود باشند؟!

 

آری! آنچه به وضوح در تلویزیون اینترنتی تی وی پلاس به چشم می‌خورد، جذب حداکثری مخاطب به هر قیمتی است، نشر دروغ، فساد و فحشا است با ظاهر اسلامی! القای تفکرات ناسالم عده ای از افراد جامعه است که متأسفانه از برنامه سازان و سیاستگذاران صدا و سیما هستند؛ در قالب حیات خلوتی به نام ”  تی وی پلاس ” یا بهتر است بگوئیم “شبکه ای برای نفوذ”!

این شبکه با شدت و حدت تمام بدنبال قبح زدایی از معضلات فرهنگی می‌باشد و ضمن مصاحبه و تبلیغ اشخاص بدنام به اشاعه خط خبری ضد ماهیت و اهداف مقدس حکومت جمهوری اسلامی در حوزه‌های مختلف مانند موسیقی زیرزمینی و… می‌پردازد.در ادامه تنها گوشه ای از فعالیت‌های اباحه گرایانه این شبکه اینترنتی را در قالب تصاویری خواهید دید:

صفحه رسمی تی وی پلاس در اینستاگرام صهیونیستی
صفحه رسمی تی وی پلاس در اینستاگرام صهیونیستی
صفحه رسمی تی وی پلاس در اینستاگرام صهیونیستی
صفحه رسمی تی وی پلاس در اینستاگرام صهیونیستی
صفحه رسمی تی وی پلاس در اینستاگرام صهیونیستی
صفحه رسمی تی وی پلاس در اینستاگرام صهیونیستی

 

و چه حکیمانه بنیانگذار انقلاب اسلامی  امام خمینی(س) خطاب به شورای صدا و سیمای وقت فرمودند: “ما بخواهیم یک جمهوری اسلامی در ایران محقق بشود، همین که بگوییم جمهوری اسلامی، رأی بدهیم به جمهوری اسلامی کار تمام نیست.

باید دستگاه‌های اطلاعاتیش، روزنامه‌هایش، رادیو، تلویزیون، ادارات ، تمام مراکز دولتی و تمام مراکز ملی، بازار ، در صحرا، در داخل، در کارخانه‌ها باید طوری بشود که هر کسی وارد اینجا شده خودش احساس کند که وارد شده است در یک دستگاهی که از اسلام آنجا خبر هست،

اثر هست از اسلام، باید قدم اسلام در همه این دستگاها باشد و آن چیزهایی که برخلاف موازین اسلامی است، برخلاف جمهوری اسلامی است که همه برخلاف مصالح ملت است، اگر باشد این‌ها باید از بین برود.ثلاً در تلویزیون یک قضایا، قضایای فیلم‌هاست. این فیلم‌ها باید یک فیلم‌های آموزنده باشد .فیلم‌هایی که وقت نگاه کنند جوان‌های ما، منحرف بشوند، این‌ها را باید از آن احتراز کرد.۴″

مسئولین محترم صدا و سیما! پروردگار حکیم، انسان را از گفتاری که هیچ سود و بهره ای برای او ندارد، بر حذر می‌دارد و در قرآن کریم، آدمیان را از بیهوده گویی نهی می‌کند، به گونه ای که شنیدن سخنان لغو را عامل باز دارنده آدمی از کمال می‌شمارد و دوری از بیهوده گویی را نشانه کرامت انسان می‌داند و می‌فرماید:

 

“وَ إِذا سَمِعُوا اللَّغْوَ أَعْرَضُوا عَنْهُ وَ قالُوا لَنا أَعْمالُنا وَ لَکُمْ أَعْمالُکُمْ سَلامٌ عَلَیْکُمْ لا نَبْتَغِی الْجاهِلینَ.”، “و هر گاه سخن لغو و بیهوده بشنوند، از آن روی برمی گردانند و می گویند اعمال ما از آن ما و اعمال شما از آن خودتان، سلام بر شما ما خواهان جاهلان نیستیم.” (قصص/۵۵)

 

به راستی چگونه است که به جای تهیه و ارائهٔ برنامه‌هایی با محتوی اسلامی و مکتبی، همراه با ایجاد جذابیت‌های مشروع که در شأن انقلاب اسلامی ایران باشد، اباحی گری و لودگی را سر لوحهٔ کار خود قرار داده‌اید؟! مگر شما رسانه نظام مقدس جمهوری اسلامی نیستید؟! چگونه سخنان لغو و بیهوده پایهٔ برنامه‌های شماست؟!

 

مگر فراموش کرده‌اید که مقام معظم رهبری فرمودند:” : صدا و سیما در خط مقدم جنگ نرم است، هدف جنگ نرم استحاله جمهوری اسلامی است، اصرار به عوض کردن اسم جمهوری اسلامی ندارند؛ با صورت کار ندارند، سیرت را می‌خواهند تغییر دهند.۵″

 

و این چنین است که وقتی دچار سکون و بی تحرکی فکری و عقیدتی باشید، شبکه‌هایی چون ” تی وی پلاس ”  در بستر جامعه شکل می‌گیرند که ضمن بی توجهی به ارزش‌های اسلامی و ایرانی، آدمیت را به باد تمسخر گرفته و اباحی گری را در جامعه عادی می‌کنند.

مسئولین محترم صدا و سیما! مبادا از غافلان باشید؟! که غفلت شما از این دانشگاه همگانی، بستر نفوذ افکار شیطانی عده ای غرب زده و خود فروخته را آماده خواهد کرد!اگر صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران بستری می‌بود جهت هدایت قلب‌ها به سمت فطرت حق طلب و خداجو، هیچ گاه چنین رسانه‌های زردی چون تی وی پلاس ، عرصه را خالی برای هدایت قلوب به سمت غرایز نمی‌یافتند.

 

 چه نیکوست که پیرو کلام امام باقر علیه السلام باشید که فرمودند:” إیاکَ وَالغَفلَةَ فَفیها تَکُونُ قَساوَةُ القَلبِ؛ “از غفلت بپرهیز که در آن سنگدلی و قساوت قلب است.۶”

 

————————————————————–

آسیه گردانی نژاد کارشناس فضای مجازی

 

 

۱- بیانات در دیدار اعضای شورای سیاستگذاری صدا و سیما ۱۴/۱۲/۱۳۶۹

 

۲ – قال موسی کاظم (ع)   مَنِ اسْتَوی یَوْماهُ فَهُوَ مَغْبُونٌ وَ َمْن کانَ آخِرُ یَوْمَیْهِ شَرَّهُما فَهُوَ مَلْعوُنٌ وَ مَنْ لَمْ یَعْرِفِ الْزِیادَةَ فِی نَفْسِهِ فَهُوَ فِی نُقْصانٍ وَ مَنْ کانَ اِلی الْنَقْصانِ فَالْمَوْتَ خَیْرٌ لَهُ مِنَ الْحَیاةِ. (بحار الانوار ج۷۸ص۳۲۷)

 

“آن کس که دو روزش ( از نظر معنوی ) مساوی باشد ملعون است و کسی که دومین روزش بدتر از روز اولش است ملعون است و آنکس که افزایش (معنوی) در خود نبید در سرازیری نقصان و کمبود است و کسی که چنین باشد مردن برای او بهتر از زندگی است”

 

۳-بیانات در دیدار اعضای شورای سیاستگذاری صدا و سیما ۱۴/۱۲/۱۳۶۹

 

۴- صحیفه نور ج۱۰ ص۱۱

 

۵-امام خامنه ای در دیدار با مسئولان و مدیران رسانه ملی؛۲۰/۷/۹۴

 

۶- بحار الانوار، ج۷۸، ص ۱۶۴

 

منبع : شبکه اطلاع رسانی راه دانا