چهارشنبه , ۲۹ شهریور ۱۳۹۶

نماز شب , فضیلت سحرخیزی و نماز شب

نماز شب فضیلت
نماز شب فضیلت

قبلا هم برایتان از فوائد و فضیلتهای نماز شب مطلب نوشته بودیم

نماز شب ,خشنودی خدا و دوستی ملائکه/فوائد و فضیلتها

فضیلت سحرخیزی و نماز شب

باید توجه داشت که وقت سحر، وقت بسیار مبارکی است، وقت تهجد و عبادت خدا است. وقت انس گرفتن با محبوب حقیقی در خلوت شب است.

وقتی است که پیشوایان معصوم اسلام (سلام‌الله علیه‌ام) مسلمانان را به بیداری و تهجد در آن ترغیب می‌نمودند، وقتی است که علمای بزرگ و صالحان روزگار همیشه در آن وقت از خواب برمی‌خاستند و در پیشگاه حضرت حق به نمازخواندن و تلاوت قرآن و استغفار می‌پرداختند و حل مشکلات زندگی و قضای حوایج مهم خود را در این ساعت از ذات مقدّس حق تعالی می‌خواستند و به مقصود می‌رسیدند.

خداوند در دو جای قرآن، کسانی را که در سحرگاهان به استغفار می‌پردازند و از خداوند کریم و رحیم بخشایش گناهان خود را می‌خواهند مورد تمجید قرار داده است. (وقت سحر، آخرین قسمت از یک ششم شب می‌باشد. هر چند وقت نماز شب از نصف شب به بعد آغاز می‌شود و تا طلوع فجر ادامه پیدا می‌کند، ولی هر چه به طلوع فجر نزدیک‌تر باشد، ثواب بیشتری دارد).

در روایات آمده است که خداوند متعالی، هنگام سحر درهاى آسمان‌ها را می‌گشاید و مقرّبان به درگاه خداوند آیند و تسبیح و تحلیل و تکبیرگویند و نغمات ذکر ایشان عالم قدس را بگیرد و در این ساعت است که خداوند هر حاجتى از او خواسته شود اجابت مى‌کند و وقت انتشار برکات بر زمین است و آنگاه که نسیم سحر از مطلع خویش عاشق وار نفس سرد بر آرد، آن ساعت

درهاى بهشت باز شود و آن باد سحرگاهى با آن لطافت و راحت و لذت از جانب بهشت عَدَن روان باشد.
از داوود پیغمبر پرسیدند: کدام وقت شب فضیلت بیشتر دارد؟ گفت: ندانم لیکن دانم که وقت سحر، عرش مجید به جنبش درآید.
محمد مصطفى (ص) را فرمان آمد که‌ای محمد: مقام شفاعت در قیامت مقامى بزرگوار و مقامى محمود و تو را مسلم است و راهش این است که به شب برخیزى و نماز کنى. اى محمد، اگر خشنودى ما خواهى، روز را به رسالت بگذران و اگر «مقام محمود» خواهى، شب را به عبادت گذران و نماز شب کن
از این آیه برمى‌آید که نماز شب بر پیامبر واجب بوده است و این به خاطر نتیجه‌اى است که به دنبال دارد. یعنى خدا او را به مقام محمود مبعوث مى‌کند. مقام محمود، مقام بسیار برجسته‌اى است که ستایش همگان را بر مى‌انگیزد.

از این رو در روایات آمده که همان مقام «شفاعت کبرى» است. زیرا همه خلایق به خاطر آنکه پیامبر بزرگ‌ترین شفیع در عالم آخرت است، او را حمد مى‌کند. اما نماز شب برای همه مفید است.
و نیز گفته‌اند که اول شب، منادى ندا کند که پرستندگان خدا برخیزید و عبادت کنید. نیمه شب ندا کند: اى مطیعان برخیزید و خدا را یاد کنید و هنگام سحر ندا کند:
آمرزش خواهان کجایند که استغفار کنند؟

پس خوشا به حال کسانى که به وقت سحر استغفار کنند و شراب مهر به جام عشق در آن وقت بنوشند که خداوند فرموده: محبوب‌ترین مردم نزد من کسانى هستند که هنگام سحر از من آمرزش خواهند.

انسان با تداوم نماز شب و تهجد و عبادتهاى شبانه، مى‏تواند به مقامى‏ از کمال و صفاى نفس و قرب به خدا برسد که چشم و گوش و دست‏ خدایى پیدا کند (جز حق نبیند، جز حق نشنود و جز حق، عمل نکند) و به آنجا برسد که هر دعایى کند، مستجاب گردد.

تهجد عبارت است از شب زنده‌دارى و به ذکر و مناجات و استغفار پرداختن و مؤاخذه نفس.
کسانى که در مقامات علمى و معنوى و دینى به جایى رسیده‌اند، از سحرخیزها بوده‌اند. در سحر، آمادگى فکرى و روحى و امکان ارتباط باخدا بیشتر است.

هر گنج سعادت که خداداد به حافظ *** از یمن دعاى شب و ورد سحرى بود

مرا در این ظلمات آن که رهنمایى کرد نیاز نیم شب و درس صبحگاهى بود رو به خواب که حافظ به بارگاه قبول زد ورد نیمه شب و درس صبحگاهى بود.

 منبع:نماز شب

 این نوشته برایتان جذاب بود! پس آن را بادوستان خود به اشتراک بگذارید

با دکمه‌های زیر این صفحه را برای دوستان خود ارسال کنید

درباره عباس فخر

عباس فخر
پنج دهه از عمر من می‌گذرد و در تمام این سال‌ها دنبال رضای خدا و راه انداختن کار مردم بودم .بیشتر مطالبی که از من توی سایت بنیانا می‌خوانید در حوزه قرآن و سبک زندگی اسلامی هست

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.