کسانی که به هنر بی‌اعتنا هستند؛ تیشه به ریشه انقلاب می‌زنند / در پیوند انقلاب و هنر، بحث مرگ و زندگی است.

 

 سخنان #وحید_جلیلی در جمع اعضای دبیرخانه #جشنواره_عمار

 

 در شرایطی که یک عده که خودشان از هم پاشیده‌اند؛ از فروپاشی! و بن‌بست  و بحران… حرف می‌زنند، وقتی به واقعیت نگاه می‌کنید در سینما  که عرصه تسخیر شده توسط روشنفکرها و غرب‌زده‌ها تلقی می‌شد، چهارتا فیلم همزمان اکران شده. هر چهار تا هم پرفروش و هر چهارتا هم ذیل گفتمان انقلاب. #مصادره در بیست سال اخیر اولین فیلم سینمایی است که ساواک و سلطنت‌طلبها را زده. #لاتاری غیرت ملی را مطرح کرده. #به_وقت_شام و #فیلشاه هم یک جور دیگر.

 

 در علم مدیریت، #استراتژی یعنی کشف و استحصال #مزیت_نسبی پایدار در شرایط رقابتی. فیلشاه این مزیت انحصاری را نسبت به فیلم‌های غرب زده  دارد که در ۸۰۰ #نماز_جمعه کشور معرفی شود و برایش بلیط فروخته شود. بله یکسری امکانات هم آن‌ها دارند و ما نداریم. آن‌ها در رسانه قوی هستند، ما ضعیف‌تریم. ولی ما هم امکاناتی داریم که آن‌ها ندارند. مثل همین انگیزه‌های داوطلبانه، همین شور جوانانه‌ی نسل جدید انقلاب که در یک نماز جمعه ۴۰۰ بلیت می‌فروشد. در #صومعه‌سرا دیروز فیلشاه سه و نیم میلیون فروخته است.

 

 مثل اینکه عملیات #والفجر_هشت در جریان باشد، ولی مساجدِ پشت جبهه؛ بی‌اعتنا باشند. «کأن لم یکن شیئا مذکورا». در دفاع مقدس، وقتی عملیاتی می‌شد بلافاصله سر چهارراه‌ها و جلوی مسجدها بلندگو می‌گذاشتند، صندوق کمک به جبهه در مساجد راه می‌افتاد، شوری ایجاد می‌شد. الان این عملیات شروع شده است. چهارتا اسکادران سینمای انقلاب فیلم ساخته‌اند. باید پشتیبانی کنیم. بالاخره ما یک  وُسعی داریم. انگار درکی نداریم چه اتفاق بزرگی  افتاده.

 

 بلیط‌فروشی در نماز جمعه #سبزوار بهترین مثال است. چرا در #بیرجند و #اهواز و #تبریز و #مشهد نشده است؟ این مشکل #جشنواره_عمار است. نه ربطی به تهیه‌کننده دارد، نه کس دیگری. در تبریز #امام_جمعه هم پای کار آمده است. باید فقط دراستان های آذری؛ سه چهار میلیاردتومن فروش می‌کرد.

 

 ما باید در لحظه؛ تشخیص بدهیم چه کنیم. شماها باید افسران جنگ نرم باشید. همه می‌گویند «ما همه سرباز توییم خامنه‌ای». آقا می‌گوید من می‌خواهم #افسر باشید!

ما می‌گوییم نه، می‌خواهیم #سرباز باشیم! می‌گوید من افسر می‌خواهم که خودش بفهمد، #اجتهاد کند که چه کند. افسر جنگ نرم باید بفهمد که اگر به وقت شام ۳۰ میلیارد بفروشد انقلابی در سینمای ایران به وجود خواهد آمد. اگر به وقت شام ۳۰ میلیارد فروش کند یعنی تیر خلاص به #نه_غزه_نه_لبنان. و شوق این را داشته باشید که این هدف محقق شود. و این خیلی دور از دسترس نیست و شدنی است.

 ما الان می‌توانیم خودمان را معطل  آسیب‌شناسی ستادها کنیم، ولی می‌توانیم هم بگوییم #آتش_به_اختیار. این را متناسب با فرصت‌های فوری و از دست‌رونده، هدف عملیاتی خود قرار دهید. بعد ساز و کارهایش را بچینید و ابتکار کنید. اگر قرار است به وقت شام ۳۰ میلیارد بفروشد باید چه کار کنیم. بعد دیگر به معنای واقعی کلمه؛ کار  شبانه‌روزی و جبهه‌ای می‌شود. امروز #اوج یک کار خوبی کرده است. همه برویم زیر علمش سینه بزنیم تا این پرچم برافراشته شود.

 

 همین تجربه صومعه‌سرا را گسترش دهید. مشابه صومعه‌سرا ما حداقل ۳۰۰ تا شهر داریم. به راحتی همین اکران‌های مردمی می‌تواند  میلیاردها تومان به فروش فیلم اضافه کند. جریان روشنفکری این را ندارد، این همه آدم داوطلب و با انگیزه ندارد. از نظر کمّی هم ما بیشتریم.

 

 این جمله‌ی آقا را که در زمان ریاست جمهوری گفته‌اند و پس نگرفته‌اند باید سر در #حسینیه_هنر بزنیم که هیچ انقلابی اگر با هنر آمیخته نشود ماندگار نخواهد شد. یعنی در  پیوند انقلاب و هنر، بحث مرگ و زندگی است. بحث مستحب نیست که به شعر و موسیقی و گرافیک و داستان انقلاب اعتنا کردی یا نکردی، به سینمای انقلاب اعتنا کردی یا نکردی؛ فرقی نمی‌کند و ربطی به انقلابی بودن ندارد! کسانی که وسعش را دارند اما به هنر  بی‌اعتنا هستند دارند تیشه به ریشه انقلاب می‌زنند.

 

 مصداقش چه است؟ در همین سه چهار سال این همه فیلم خوب آمده است، چند تا  از بچه‌بسیجی‌ها احساس وظیفه کرده‌اند؟ حداکثر در حد یک کار مستحب دیده‌اند! گفته‌اند اگر اعتکاف یا راهیان‌نور برویم بهتر است. #واجب_عینی که هیچ، واجب کفایی هم نمی‌بینند. از ۸۰ میلیون، حداکثر دومیلیون می‌روند سینما. ۷۸ میلیون نفر به هر دلیلی سینما نمی‌روند. اگر ما در کنار دو میلیون فعلی، دو میلیون نفر را به هنر انقلاب علاقه‌مند کنیم؛ برده‌ایم. 

کاری که با وجود این همه آثار خوب و جذاب اما به‌قدرناشناخته و بی‌پشتیبان؛ سخت هم نیست و فقط همت لازم دارد. 

 

 نشانی کانال وحید جلیلی در پیام‌رسان‌های ایتا، آی‌گپ، بله و سروش »» 

http://sapp.ir/jalili_vahid

http://profile.igap.net/jalili_vahid

http://ble.im/jalili_vahid

https://eitaa.com/jalili_vahid

 

گفتگو کنید

2 نظر

 1. آقا چرا به این حرفا عمل نمیشه خدا میدونه مشابه همین حرفا رو پیج به پیج رفتیم زدیم به ملت… حتی یه پستم نمیذارن هی هر روز با افکت جدید عکس شهید مدافع حرم میذارن یه پست نمیذارن راجع به فیلم به وقت شام… این حماقت نیست؟ این بیهودگی نیست؟

  نمی فهمن اولویت چیه بارها براشون پیام فرستادم… بارها کامنت… هی دم از احترام به شهدا میذارن بعد نمی فهمن که فروش این فیلم و تلاش برای فروشش چقدر اهمیت داره…

  دچار یک نوع حماقت و از مرحله پرت بودن هستن… به یه کار پر هزینه فرهنگی بزرگ بی توجهن که تو قالب فیلم اومده بعد فک میکنن دو تا پستشون قراره دنیا رو تکون بده… آخه این چه وضعیه مغز یه سری داره!؟!؟!

  طرف بهش گفتم برو فیلم و ببین میگه بچه کوچیک دارم گفتم آخه بابا برو بلیت و اینترنتی از سینما تیکت بخر لااقل تو فروش شریک بشو چرا انقدر منفعل …چرا خودتون و با یه کلمه حرف راحت می کنید وقت ندارم کنکور دارم…

  خوب بابا امام حسینم جهاد میخواستن بکنن یه سری همین حرفا رو زدن بهشون دیگه… این حرفا رو زدم به یه سری بعد در جوابم لایکم کردن… و بعد دوباره پیجشون و دیدم که هیچ خبری از تبلیغات نیست…

  با اینا چیکار کنیم… همه شون همینطوری ان اغلب… بچه های غیر مذهبی که صرفا فیلم و دوست داشتن و ادعای انقلابی بودن هم ندارن از اینا فعال تر بودن… من یه پیج زدم فقط مخصوص متوجه کردن افراد به اهمیت کار فرهنگی توجه به سینما و کتاب و غیره… دارم از قبل عید همینطور پست میذارم الان دیگه کم کم به ۲۰۰ پست رسیده یعنی من روزانه چندین پست گذاشتم به شکلای مختلف حرف زدم و تکرار کردم… فروش فیلم میگه هنوز خیلی ها متوجه اهمیت موضوع نیستن…

  چقدر ادم مدعی دیدم که گفتن کی سی دیش میاد… سی دیش اومد می بینیم… دلم میخواد بزنم تو دهن اینا… حال ندارن یه فیلم و برن ببینن بعد میگن جانم فدای رهبر…ما همه سرباز تواییم… دروغگوها…

  آقا مگه فیلم و ندیدن چرا تو یه فیلم دیدن هم از آقا پیروی نمیکنن!؟!؟؟ موندم چیکار کنم… من خانمم سختمه برم تو محله وایستم برگه پخش کنم روم نمیشه اما رفتم پوستر فیلما رو چاپ کردم یه پوستر خودم ساختم از عکسای فیلم با متن خلاصه داستان چاپ کردم رنگی چسبوندم توی محل…

  به خدا گریه ام میگیره اینکارم و تو نت بازتاب دادم دریغ از یک نفر که بیاد اونم اینکار و بکنه بعد ببینم اینکارم فراگیر شده… پیجای فعال مجازی مثلا انقلابی دارن من و دنبال میکنن ولی بی اهمیتن نسبت به این مسائل… فقط لایک میکنن..هیچ کدوم نه کار و بازتاب دادن نه کاری کردن هر روز راجع به گشت ارشاد و روحانی و کوفت و زهرمار پست میذارن… اون وقت سینما هیچی کتاب هیچی… ده روز یکبارم خبری نیست…

  بی حال بی بخار..فقط شعار میدن ابراهیم تنها نبود و نیست و این حرفا… چرا این مرض درمان نمیشه در ما!؟!؟ چرا نمیتونیم اولویت شناس باشیم؟ چرا به همه چی اهمیت میدیم به فرهنگ که می رسیم میگیم حالا مگه چیه…

  تو رو خدا خودتون راه بیافتید مسجد به مسجد کوچه به کوچه محله به محله… بقیه نمیرن… نمیشه منتظرشون موند… خودتون حضور پیدا کنید اولویت ها رو بشناسونید… تا بقیه ام از شما یاد بگیرن الان مگه این طرح هر هیات یه روستا رو راه ننداختن؟؟ حاالا ما هم هر هیات یک ستاد تبلیغاتی برای فیلم ها رو راه بندازیم…

  به خدا پیج به پیج رفتم پیام دادم… ساعت ها و روزها وقت گذاشتم… دست به دست نمیدن…

  1. سلام . خدا خیرتون به که تلاش میکنید . من به نوبه خودم شما تشکر میکنم که زحمت میکشید و وقت میزارید برای این کار . خداخیرتون بده . ان شاالله شهید بشید .
   ما خودمون هم کلی حرص می خوریم اما ان شاالله کم کم و مرور همه چی درست میشه . همین تلاش های جوانان انقلابی در فضای مجازی و فضای مسجد و… به مرور باعث اتفاقات خوبی میشه . و کار رو برای مراحل بعد جلو میبره .

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.